Jak urządzić eklektyczną kuchnię – dobieramy dodatki
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DE'LONGHI.
Harmonia wysmakowanych połączeń i twórcza swoboda w designie – tak krótko można określić styl eklektyczny. To styl dla niezdecydowanych i wyjątkowo kreatywnych. Daje wolność, ale nie stroni od pewnych zasad, dzięki którym pozornie niepasujące do siebie dodatki mogą z powodzeniem tworzyć spójne wnętrze. Jak łączyć ze sobą elementy wystroju wnętrz, kolory, formy i wzory sprzętów w kuchni?
Co to jest styl eklektyczny?
Nazwa stylu eklektycznego bazuje na greckim eklektikós, czyli „wybierający”. Tacy właśnie mamy być, tworząc tego typu aranżacje. Podstawą jest właśnie wybieranie i łączenie pozornie przeciwstawnych, niepasujących do siebie elementów, które razem mają zbudować spójną, ciekawą, harmonijną przestrzeń.
Takie rozwiązanie architektoniczne jest stosowane od dawna, ale świadomie stosowano je od XIX wieku i początkowo zakładało zestawianie ze sobą jedynie stylów określanych jako „neo”, czyli np. neobaroku, neorenesansu. Przykładem budowli eklektycznych jest np. Statua Wolności w Nowym Jorku, Wieża Eiffla w Paryżu, czy krakowski Teatr im. Juliusza Słowackiego.
Styl ten zaczął również obowiązywać we wnętrzach i charakteryzować te, w których harmonijnie i w sposób zaplanowany, na podstawie wybranego motywu przewodniego, łączy się dekoracje, akcesoria, meble, wzory, formy i faktury odpowiednie dla wielu stylów. Czy oznacza to dowolność w projektowaniu? Jakie są granice i jak ogarnąć chaos, kiedy chcemy w jednym wnętrzu zmieścić tak wiele pomysłów?
Cechy charakterystyczne stylu eklektycznego
Styl eklektyczny tylko sprawia wrażenie chaotycznego i pozbawionego wszelkich zasad. Kluczem do jego zrozumienia jest właśnie odnalezienie harmonii w pozornym nieporządku i liczności, a nawet nadmiarze elementów, wzorów i rozwiązań. Czym charakteryzuje się jeden z najbardziej indywidualnych stylów i w jaki sposób stworzyć go z wybranych inspiracji?
- Motyw przewodni i ustalony plan
Być może masz takie wyczucie, że intuicyjnie potrafisz połączyć ze sobą wiele różnych elementów w jedną spójną całość. Jeśli nie chcesz ryzykować lub nie czujesz się zbyt pewnie w aranżacji wnętrz, na samym początku zdecyduj się na motyw przewodni. Wnętrza w stylu eklektycznym tak naprawdę są ściśle zaplanowane i każdy przedmiot ma w pomieszczeniu swoje określone miejsce i rolę nie tylko pod względem funkcjonalności, ale też dopełniania lub dominowania w całości aranżacji. Wspólnym motywem może być:
- temat, np. podróże, Skandynawia, folk, boho,
- kolor, wzór lub faktura,
- konkretny materiał.
Aby ułatwić sobie zadanie, zrób tablicę inspiracji i spróbuj znaleźć wspólny mianownik dla elementów, które chcesz mieć w swojej kuchni. Sprawdź, co jest niezbędne i wymarzone, a z czego możesz w razie czego zrezygnować.
- Wybierz style: bazowy i uzupełniające
W selekcji pomoże ci zlokalizowanie i wybranie stylu bazowego oraz tych, które będą go uzupełniać i pojawiać się w dodatkach oraz dekoracjach. Bezpiecznym tłem będą przedmioty uniwersalne lub łączące różne style, np. formy nowoczesne, ale bazujące na wzornictwie z duchem retro.
- Zachowanie proporcji i harmonii, umiar
Aby uniknąć chaosu i wrażenia przypadkowości, okiełznaj bałagan twórczy, zachowując proporcje między stylem podstawowym a uzupełniającym. Zdecyduj się na jeden motyw i styl bazowy oraz jeden lub dwa style uzupełniające, zawsze pamiętając o poszukiwaniach wspólnych cech oraz harmonii.
- Zdecyduj o barwach, fakturach i wzorach
Motywem przewodnim może być nawet konkretny kolor. W ten trend wpisują się również aranżacje monochromatyczne. Przy tworzeniu planu i mapy inspiracji wybierz jedną lub kilka barw przewodnich oraz materiały i wzory określające charakter wnętrza.
- Zrezygnuj z utartych schematów
Strach nie jest w tym wypadku dobrym doradcą. Eklektyzm jest odważny i rezygnuje ze sprawdzonych rozwiązań. Do wystroju warto więc włączyć elementy DIY oraz przerobione tak, aby wnętrze nabrało unikalnego charakteru.
- Twórz wyraźne, przyciągające uwagę akcenty
Sprawdzi się np. baza z mebli o prostej formie, wzbogacona o jeden lub kilka elementów stylizowanych, np. retro, boho, etnicznych, wzorowanych na czasach ludwikowskich. Mogą to być również antyki zestawione z kilkoma designerskimi, nowoczesnymi dodatkami. Popularnym i modnym zabiegiem jest mieszanie powtarzalnych elementów, np. wprowadzanie do jadalni różnych krzeseł. To nie tylko różnorodność kolorystyczna i inna forma, ale także styl: obok krzesła rodem z PRL-u może stać mebel z popularnej sieciówki lub sklepu z antykami.
Eklektyczna kuchnia – jak ją urządzić?
Kuchnia to pomieszczenie stosunkowo proste do zaaranżowania w stylu eklektycznym, ponieważ komplet mebli stanowi już dobre tło i punkt wyjścia do poszukiwania ciekawych połączeń. Nowoczesne szafki o prostym wzorze możemy zestawić np. z rustykalnym stołem z surowego drewna i kolorowymi krzesłami. Gotowy komplet mebli kuchennych możemy uzupełnić o ciekawy, zdobiony kredens. Łatwo też o swobodę w doborze dodatków, sprzętów oraz dekoracji, które tylko podkreślą indywidualny klimat miejsca. A właśnie o niego chodzi w stylu eklektycznym.
Styl eklektyczny w kuchni – kolory
- Wersja monochromatyczna
Pełna przyjemnego światła, ratująca zbyt ciemne i małe pomieszczenia biel, klasyczna i elegancka czerń, a może mocny kolor w wersji totalnej? Jednokolorowe aranżacje to prosty sposób na łączenie różnorodnych elementów z wielu stylów. W tym wypadku motywem przewodnim jest właśnie kolor. Możemy złamać go np. ciepłym lub chłodnym odcieniem drewna, cegłą lub stalą nierdzewną. Warto również zagrać fakturami materiałów, łącząc powierzchnie błyszczące z matowymi oraz różne typy materiałów.
- Klasyczne połączenie
Mariaż czerni z bielą sprawdza się zawsze i w każdym pomieszczeniu. Można zagrać harmonią lub wybrać z nich barwę dominującą. Jeśli całość będzie konsekwentna, kolorystyczna roszada czerni i bieli może dotyczyć również sprzętów, np. małe AGD z serii De’Longhi Distinta Moments dobrze wyglądać będzie także wtedy, kiedy zestawimy ze sobą elementy w odcieniach Sunset Black i Sunshine White.
- Kontrasty
Nie musimy ograniczać się do bezpiecznych połączeń barw. Dobrym zestawieniem będą malarskie kontrasty, np. czerwieni z niebieskim lub zielonym, żółtego z błękitem lub bieli z czerwienią. Mocny kolorystyczny akcent może też pojawić się jako uzupełnienie monochromatycznego wnętrza.
Jakie sprzęty do kuchni eklektycznej – formy i wzornictwo, które sprawdzi się w każdym zestawieniu
W doborze sprzętów niezbędnych w każdej kuchni warto kierować się tym, że powinny one być uniwersalne, tworzyć tło i nie wyróżniać się lub odwrotnie stanowić dodatkowy element dekoracyjny, wskazywać na serce pomieszczenia oraz nadawać kierunek stylizacji.
Dekoracyjne akcesoria warto łączyć z dodatkami uniwersalnymi, które pasować będą do wszystkiego. Przykładem mogą być czajniki elektryczne i tostery z gamy De’Longhi Distinta Moments. Linia została stworzona na bazie dekonstrukcji koła i kwadratu, jest delikatna, elegancka, nieco retro, ale jednak nadal nowoczesna. Nie będzie gryzła się zarówno ze sprzętem w stylu industrialnym, jak i angielskim lub prowansalskim.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DE'LONGHI.