Trend steampunk - czym się charakteryzuje i w jaki sposób zaaranżować wnętrze w tej konwencji?
Steampunk to stosunkowo nowy trend, który z jednej strony ma w sobie wiele z klasyki, a z drugiej intensywnie czerpie z futurystycznych inspiracji. To pozorne pomieszanie z poplątaniem i połączenie elementów wiktoriańskich ze stalą, miedzią, kołami zębatymi i industrialnymi jest rozwiązaniem dla osób lubiących nietypowe aranżacje. Jak wykorzystać styl steampunk we wnętrzach? Podpowiadamy!
Spis treści:
Steampunk – czym się charakteryzuje styl steampunk we wnętrzach?
Steampunk – jakie meble sprawdzą się w aranżacji w stylu steampunk?
Styl steampunk we wnętrzach – jak dobrać do niego lampy?
Styl steampunk we wnętrzach – jakie dodatki musisz mieć?
Wnętrza w stylu steampunk – o czym jeszcze pamiętać przy aranżacji?
Steampunk – co to jest?
Co to jest steampunk? To trend z jednej strony nawiązujący do stylu wiktoriańskiego i rewolucji przemysłowej, z drugiej kojarzący się z estetyką znaną nam z filmów SF.
Co to znaczy steampunk? Nazwa tego osobliwego stylu powstała z połączenia dwóch angielskich słów – „steam”, czyli pary, która po dziś dzień jest symbolem XIX-wiecznych wynalazków (okresu nazywanego również wiekiem żelaza i pary) oraz „punk”, trendu, który nawiązuje do przewrotności, buntu i łamania utartych schematów. Bo taki właśnie jest steampunk – z jednej strony tkwi w nim wiktoriańska elegancja, z drugiej – zaskakuje punkowym pazurem i nieoczywistym doborem akcentów rodem z nieco mrocznego, zmechanizowanego świata.
Steampunk – czym się charakteryzuje styl steampunk we wnętrzach?
Poznaj najważniejsze cechy, które charakteryzują ten buntowniczy, nietypowy i oryginalny design. Jaki jest styl steampunk we wnętrzach?
- Tajemniczy i mistyczny. Osoby, które preferują jasne wnętrza pełne światła, mogą podchodzić do niego ze sporą rezerwą.
- Pełen starych mebli i nietypowych elementów wyposażenia. Design w stylu steampunk to wnętrza pełne starych mebli z charakterystycznymi przebarwieniami i spękaniami, a także elementów z miedzi, stali i szkła.
- Trochę industrialny, a trochę vintage. We wnętrzach steampunk jest nieco loftowo, jednak wielkomiejski szyk zdecydowanie ustępuje miejsca elementom w stylu wiktoriańskim i vintage.
- Nastrojowy, utrzymany w ciemnej palecie barw. Wiele tu brązu, zgniłych zieleni, orzecha, mahoniu, a także odcieni rdzy i starego złota.
Steampunk – jakie meble sprawdzą się w aranżacji w stylu steampunk?
Jakie meble w stylu steampunk wybrać? Rolę główną powinno odgrywać tu drewno. Ze względu na to, że steampunk preferuje ciemne odcienie, możesz postawić na egzotyczne odmiany – teak, palisander czy merbau. Ogromnym powodzeniem cieszą się również skórzane fotele i kanapy – najlepiej te pikowane, z wygodnymi podłokietnikami. Steampunk pokocha każdą odmianę mebli w stylu Chesterfield!
Do wnętrza steampunk możesz wprowadzić również meble typowo loftowe – stoliki kawowe na stalowych kołach, żeliwne stołki czy metalowe szafki projektowane na wzór tych roboczych.
We wnętrzach steampunk mile widziane są również eksperymenty! Dół od maszyny do szycia przerobiony na biurko? Proszę bardzo! Fotel zaprojektowany z blachy i wykończony nitami? Doskonale! Pamiętaj, że meble steampunk to romans śpiewu przeszłości z odważną wizją przyszłości. Wnętrza mają wyglądać tak, jakby zaprojektowali je XIX-wieczni wizjonerzy, myśląc o tym, jak zmieni się świat na przestrzeni stulecia.
Styl steampunk we wnętrzach – jak dobrać do niego lampy?
We wnętrzach w stylu steampunk nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia! Jakie lampy steampunkowe wybrać? Świetnie będą prezentowały się np. modele zbudowane z „nagich”, designerskich żarówek w stylu vintage. Mile widzialne są również lampy stołowe zaprojektowane z kół zębatych, śrub, gąsienic oraz innych elementów, których nie powstydziłby się najlepszy mechaniczny warsztat!
Świetnym pomysłem, który zawsze sprawdza się w tej konwencji, są również klasyczne lampy naftowe. Mogą one stanowić nastrojowe uzupełnienie klasycznego oświetlenia – zamiast zwykłych świec czy modnych ostatnimi czasy latarenek.
Styl steampunk we wnętrzach – jakie dodatki musisz mieć?
Zegary w stylu steampunk
Steampunk odrzuca nachalną elektronikę, natomiast kocha wszystko, co związane z mechaniką. Jednym z najważniejszych elementów, które po prostu muszą pojawić się w tych niepokornych wnętrzach, są więc koła zębate – im starsze, tym lepsze! Koła zębate świetnie sprawdzą się natomiast do wykonania stylowego zegara.
Steampunk lubi dekoracje wykonywane samodzielnie, możesz więc spróbować zrobić swój zegar własnymi rękami! Skąd wziąć części? Zajrzyj na pchli targ bądź na bazar staroci. Oprócz kół zębatych mile widziane będą wszelkie śruby, tłoki, trybiki i inne, rozmaite części maszyn. Jeśli nie masz czasu lub ochoty na projekty DIY, możesz poszukać designera, który wykonuje tego rodzaju ozdoby na zamówienie.
Ściany w stylu steampunk – obrazy i tapety
Aranżując wnętrze w stylu steampunk, pamiętaj, aby wykorzystać każdy industrialny detal, jaki znajdziesz we wnętrzu. Mogą być to surowe, ceglane bądź betonowe ściany, stalowe belki i filary, skrzynki teletechniczne, zabytkowe piece, fragmenty rur czy okablowania. Im więcej tego typu akcentów, tym aranżacja będzie bardziej autentyczna.
Ciekawą ozdobą ścian mogą być również czarno-białe ryciny fauny i flory, przypominające ilustracje z XIX-wiecznych encyklopedii czy obrazy przedstawiające laboratoryjną stylistykę. Świetnie sprawdzą się również tapety imitujące beton czy starą cegłę lub zdobione bogatymi ornamentami.
Dekoracje steampunk z duszą
Oprócz „zmechanizowanych” dekoracji, postaw na te zabytkowe, z duszą. Mogą być to zegary, globusy, mikroskopy, lunety i astrolabia. Sięgnij również po stare mapy, fotografie w kolorze sepii oraz skórzane walizy i kufry. Pamiętaj, że ma być trochę tak, jak w filmach o przygodach Sherlocka Holmesa z Robertem Downeyem Jr. w roli głównej! Sprawdzą się tu więc także wszelkie makiety, plany czy miniaturki sterowców.
Dekoracje steampunk z pazurem
Na koniec elementy bardziej „punk” niż „steam”. Aby dodać aranżacji więcej drapieżności, postaw na meble, dodatki i wykończenia ze zdecydowanym pazurem. Mogą to być meble ozdobione ćwiekami i kolcami, okładziny ścienne zbudowanie z nitów czy schody wykończone blachą ryflowaną. Takim elementom bliżej jest do nurtu nowoczesnego, który we wnętrzach steampunk powinien naturalnie przeplatać się z elegancką i nieco mroczną konwencją wiktoriańską.
Co ciekawe, steampunk bardzo lubi również elementy „laboratoryjne”. Możesz zatem śmiało zaprosić do wnętrz charakterystyczne, rurkowe parawany, stalowe stoły osadzone na kółkach czy przeszklone szafki lekarskie.
Wnętrza w stylu steampunk – o czym jeszcze pamiętać przy aranżacji?
Urządzasz dom w stylu steampunk? Pamiętaj, że ten styl nie idzie na kompromisy. Ma być mocno, ekstrawagancko i wyraziście. Jeśli pewniej czujesz się w zachowawczych aranżacjach i lubisz jasne kolory, po minięciu początkowej fascynacji możesz czuć się nieco przytłoczony surowością steampunkowych wnętrz.
Jeśli podoba Ci się taki styl, ale nie wiesz, czy salon w stylu steampunk to nie będzie dla Ciebie zbyt wiele, wykorzystaj design rodem z science-fiction np. w gabinecie! Ciężkie, skórzane meble i industrialne dodatki będą świetnie prezentowały się w biurowej przestrzeni. Salon natomiast możesz wtedy urządzić w nieco lżejszym klimacie uzupełnionym subtelnymi steampunkowymi inspiracjami, które pozwolą zachować spójność w całym mieszkaniu.
Zobacz też: Salon loft – jak urządzić salon w stylu loft? Zobacz inspirujące aranżacje
Steampunk to niezwykły styl i choć nie wszyscy odnajdą się w tego typu estetyce, to każdy powinien ją poznać – choćby z ciekawości. Czasami okazuje się, że osoby, którym wydaje się, że lubią lekki styl skandynawski, dopiero w steampunkowych aranżacjach odnajdują to, czego naprawdę szukają we wnętrzach.