Jak zrobić drzwi przesuwne chowane w ścianę?
Jeśli miejsca mamy jak na lekarstwo, nie traćmy go na skrzydło drzwiowe! Drzwi przesuwne chowane w ścianie to remedium na problemy z niewielką przestrzenią. Nie utrudniają komunikacji, nie zajmują cennych centymetrów, są jedynie nieco bardziej wymagające w projektowaniu i montażu. Podpowiadamy, jak wykonać drzwi ukryte w ścianie.
Montaż drzwi przesuwnych w ścianie to nie zawsze zadanie dla fachowca, wymaga jednak pewnych umiejętności technicznych. Podstawą jest tu dobry plan, projekt systemu oraz… instrukcja montażu dostarczona przez producenta rozwiązania. Tłumaczymy, jak zrobić drzwi przesuwne w ścianie, aby funkcjonalnie i wygodnie dzieliły, i łączyły pomieszczenia.
Dlaczego warto zdecydować się na drzwi przesuwne?
Drzwi chowane w ścianie są wybierane m.in. do domów czy mieszkań, w których uzyskanie funkcjonalnego podziału na strefy stanowi spore wyzwanie z uwagi na mały metraż. Wsuwane w specjalną kasetę skrzydło nie blokuje wąskiego korytarza i nie utrudnia przejścia, dzięki czemu możemy aranżować wnętrza oraz planować ustawienie mebli i przedmiotów z większą swobodą. Z kolei w przestronnych wnętrzach drzwi przesuwne pozwalają na stworzenie stref w otwartym pomieszczeniu, czyli chociażby łączenie i rozdzielanie kuchni, jadalni i salonu.
Jak zaprojektować drzwi ukryte w ścianie?
To ważne: drzwi w ścianie najlepiej zaplanować już na etapie projektowania wnętrza, a najpóźniej podczas budowy ścian działowych, inaczej ich montaż będzie się wiązał z pracochłonnymi przeróbkami. Znacznie mniej kłopotliwym zabiegiem będzie montaż drzwi przesuwanych po ścianie, np. po prowadnicach.
Pamiętajmy, że skrzydło w ścianie pozwala nam na zupełnie inne podejście do projektowania wnętrza, zwłaszcza strefy przejścia pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Skrzydło drzwi przesuwnych może mieć większą szerokość niż standardowa: np. 150 cm lub nawet więcej. Oznacza to, że wymagają one szerokiego otworu drzwiowego – po ich przesunięciu uzyskujemy więc jedno duże pomieszczenie.
Jak zrobić drzwi przesuwne w ścianie?
Montaż drzwi chowanych w ścianie rozpocznijmy od skompletowania wszystkich niezbędnych akcesoriów i elementów. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup kompletnego systemu jednego producenta, w którym znajdziemy zarówno kasety do zabudowy, specjalne uchwyty, spowalniacz, zamek itd. Inaczej będziemy musieli dobrać je sami, a tu nie trudno o pomyłkę.
W pierwszej kolejności należy rozpakować skrzydło i kasetę oraz sprawdzić, czy produkty są zgodne z zamówieniem.
Następnie przystępujemy do montażu kasety zgodnie z instrukcją producenta. Sięgnijmy po gotową kasetę – to znacznie przyspieszy pracę i pozwoli na uniknięcie błędów. Poszczególne elementy kasety mocujemy do podłoża za pomocą specjalnych klipsów i kołków.
Miejmy na uwadze, że drzwi przesuwne w ścianie kartonowo-gipsowej są znacznie prostsze w wykonaniu niż montowane w murze. Zamocowaną kasetę najlepiej ukryć za płytami gk – czyli wyrównać płaszczyznę z resztą ściany poprzez przyklejenie płyty gipsowo-kartonowej. Po wykończeniu ściany mocujemy szynę, np. nad otworem drzwiowym.
Pierwszym etapem montażu drzwi przesuwnych jest przykręcenie prowadnika skrzydła w dolnej części zamontowanej kasety. Potem do górnej części skrzydła należy przykręcić elementy do zawieszenia skrzydła (w odległości od kilku do kilkunastu centymetrów od krawędzi skrzydła – zależy to m.in. od modelu). Następnie w zamontowane szyny wsuwamy wózki i ustawiamy w nich hamulec. Ustawiamy skrzydło drzwiowe na zamontowanym prowadniku i zawieszamy skrzydło na wózkach.
Mocujemy skrzydło tak, aby podczas przesuwania nie ocierało o żaden element kasety. Osiągnięcie pionu sprawdzamy za pomocą poziomicy. Regulujemy i dokręcamy wózki trzymające skrzydło, a następnie blokadę.
Teraz pora na ościeżnicę. Poszczególne jej elementy łączymy ze sobą odpowiednimi, dostępnymi w zestawie łącznikami, np. mimośrodowymi. Upewnijmy się, czy od strony zewnętrznej połączenia zostały wykonane równo i dokładnie. Następnie łączymy wąskie panele ze szczotkami, a w dalszej kolejności z połączonymi elementami ościeżnicy – za pomocą silikonu. Mocujemy panel dojazdowy. Przechodzimy do montażu opasek z drugiej strony.
Kiedy elementy ościeżnicy zostaną już ze sobą połączone, umieszczamy ją w otworze kasety i mocujemy tak, aby zapobiec jej przemieszczaniu się (za pomocą silikonu lub kleju montażowego). Upewnijmy się, że udało nam się zachować kąty proste i zakładane wymiary w świetle ościeżnicy. Następnie ustawmy tu rozpórki montażowe, dzięki którym ustabilizujemy konstrukcję. Zabezpieczmy ościeżnicę taśmą, a wolną przestrzeń pomiędzy kasetą a ościeżnicą wypełnijmy pianką montażową. Kiedy pianka się utwardzi, ścinamy jej nadmiar i zdejmujemy rozpórki. Nakładamy tylną opaskę zakrywającą elementy systemu i przyklejamy ją za pomocą silikonu.
Na koniec sprawdzamy, czy system drzwi przesuwnych działa prawidłowo.
Podanie uniwersalnej recepty na montaż drzwi przesuwnych chowanych w ścianie jest niemożliwy. Rozwiązania poszczególnych producentów różnią się od siebie, inny może być sposób mocowania kasety do podłogi lub zalecenia dotyczące wykonania jej obudowy; różne są też elementy, które składają się na kompletny system. Aby stworzyć piękne i funkcjonalne drzwi w ścianie, musimy zatem pamiętać, aby sięgać po komponenty od jednego producenta, a najlepiej zakupić gotowy do montażu zestaw oraz kierować się ściśle zaleceniami instrukcji.