Jakie rośliny są odporne na deszcz i wiatr?
Jeżeli jesteś właścicielem nieosłoniętego od wiatru balkonu, doskonale wiesz, że niektóre gatunki roślin bywają grymaśne i bardzo nie lubią silnych podmuchów. Aby w przyszłości nie popełniać błędów związanych z sadzeniem roślin nieprzystosowanych do warunków panujących na balkonie lub w ogrodzie, warto bliżej przyjrzeć się poniższym akapitom. Oprócz tego dowiesz się, jakim kwiatom i krzewom nie przeszkadzają strugi deszczu, które mogą dać się we znaki szczególnie wtedy, gdy sezon letni obfituje w nadmierne opady.
Heliotrop
Jedną z najbardziej odpornych roślin, której nie straszny jest ani deszcz, ani wiatr, okazuje się heliotrop (Heliotropium). Gatunek jest u nas uprawiany jako roślina jednoroczna. Uprawiane odmiany heliotropu kwitną od lipca aż do nadejścia pierwszych mrozów. Roślinę sadzi się do skrzynek zaraz po tzw. „zimnych ogrodnikach”. Pasjonaci kwitnących roślin cenią ją za fioletowe bądź niebieskie kwiaty i przyjemny waniliowy aromat. Warto pamiętać, że heliotrop potrzebuje żyznej ziemi, bogatej w składniki mineralne. Jak podpowiadają specjaliści, warto nawozić go dwa razy w tygodniu nawozem do kwiatów kwitnących - wówczas powinien kwitnąć obficie.
Zestaw mebli ogrodowych Campionna szare/drewno akacjowe
3349 złZestaw ogrodowy pięcioosobowy Botteno aluminiowy szaro/czarny
5499 złZestaw ogrodowy Caulate sofa z dwoma fotelami i stolikiem z plecionymi elementami szary/czarny/drewno akacjowe
4099 złZestaw ogrodowy wiklinowy Scorga stół 150x77 cm i 4 krzesła szary
3599 złLantana
Lantana pospolita to kilkuletni, zawsze zielony półkrzew z rodziny werbenowatych. Roślinę można sadzić w skrzynkach balkonowych i pojemnikach na tarasach, jednak doskonale radzi sobie także jako ogrodowe drzewko. Odmiany lantany o lekko przewieszających się pędach fantastycznie prezentują się w wiszących koszach. Lantana osiąga wysokość od 50 do 120 cm wysokości i kwitnie od czerwca do września. Roślina bardzo lubi deszcz, dlatego podczas suszy należy ją obficie podlewać. Oprócz tego warto pamiętać, że jest wrażliwa na niskie temperatury.
Aksamitki
Aksamitka to jedna z najbardziej odpornych odmian. Poznasz ją po delikatnych, lekko włoskowatych płatkach w złocistych i brązowych odcieniach. Aksamitkę warto wysadzać już pod koniec kwietnia, ponieważ kwitnie od końca maja do pierwszych przymrozków. Aby rośliny bujnie obsypywały się kwieciem i ładnie się rozrastały, powinny być sadzone w miejscach słonecznych, na żyznych, przepuszczalnych i lekko wilgotnych glebach. Aksamitki na ogół nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza usuwaniem przekwitłych kwiatostanów i podlewaniem w okresach długotrwałej suszy.
Pelargonie
Pelargonie pochodzą z Afryki Południowej i stąd ich największa słabość – całkowita nieodporność na mróz. Pomijając jednak ten fakt, pelargonie potrafią przetrwać naprawdę wiele. Kwiatom nie przeszkadza ani deszcz, ani wiatr, dlatego doskonale radzą sobie na odsłoniętych balkonach i tarasach. Pelargonia potrzebuje żyznego podłoża, dlatego trzeba ją podlewać codziennie i nawozić co 10 dni. W domu pelargonie można sadzić przez całą wiosnę, w ogrodzie najkorzystniej wysadzać je w połowie maja, gdy roślinom nie zagrażają już przymrozki.
Scewola
W Polsce scewola jest traktowana jako roślina jednoroczna. Kwitnie od czerwca do pierwszych przymrozków. Kwiaty scewoli są niebieskofioletowe, fioletowe lub białe, natomiast liście zielone, ostro ząbkowane, podłużne, liczące sobie około 5 cm długości. Scewolę należy podlewać systematycznie, tak aby ziemia w pojemniku była stale lekko wilgotna - w przeciwnym razie roślina szybko zwiędnie. Oprócz tego warto zapewnić jej przepuszczalną, lekko kwaśną glebę, z dodatkiem torfu. Scewola fantastycznie sprawdza się na nasłonecznionych balkonach zwróconych na południe.
Osteospermum
Kwitnie obficie i długo - aż do jesieni. Jego kwiaty - zwykle białe, żółte, różowe, amarantowe - zamykają się na noc i w czasie pochmurnych i deszczowych dni, a otwierają przy słonecznej pogodzie. Aby roślina ładnie się prezentowała i obficie kwitła, potrzebuje wilgotnego podłoża, jednak nie wolno jej przelewać. Ogrodnicy zaznaczają jednak, że jest wysoce odporna na wiatr. Hodując osteospermum trzeba pamiętać o jego regularnym zasilaniu (co 2 tygodnie) i usuwaniu przekwitłych kwiatów. Gatunek charakteryzuje się dobrym wzrostem i krzewieniem - może dorastać około 30 cm wysokości i 40–50 cm szerokości.
Rośliny iglaste
Warto pamiętać, że deszcz i wiatr najbardziej szkodzą gatunkom o delikatnych kwiatach. Nic zatem dziwnego, że rośliny, takie jak m.in. surfinie i petunie nie wychodzą cało z burzowych potyczek. Ogrodnicy radzą zatem, aby w nieosłoniętych miejscach sadzić karłowate rośliny o iglastym, zwartym, gęstym pokroju. Spośród takich gatunków można wyszczególnić m.in. karłowate odmiany sosen (sosna czarna lub sosna wejmutka), jałowców (np. pospolity i płożący), żywotnika zachodniego (odmiana, takie jak ‘Danica’ czy ‘Globosa’) oraz kosodrzewiny.
Bujna roślinność na balkonie lub tarasie to najpiękniejsza ozdoba. Wraz z nadejściem ciepłych dni warto zatem zadbać, aby kaskady kwiatów mogły cieszyć oko przez okrągły wakacyjny sezon - bez względu na ciepłe, letnie burze.