Wisteria (glicynia) – kiedy sadzić i jak pielęgnować glicynię?
Wisteria (glicynia) to prawdziwa cesarzowa kwitnących pnączy. Jej słodki zapach i przypominające watę cukrową kiście kwiatów sprawiły, że stała się jednym z najczęściej występujących motywów w japońskiej sztuce. Przedstawiamy kompendium wiedzy o tym niezwykłym pnączu – dowiesz się z niego m.in. jak pielęgnować glicynię i kiedy sadzić tę roślinę rodem z Krainy Czarów.
Wisteria (glicynia) – charakterystyka
W naturze porasta tereny Japonii, Chin i Korei, a także wschodnich Stanów Zjednoczonych. Wisteria to nie jedyne imię tego pnącza; bywa też nazywane glicynią (gr. glykós czyli słodki) i słodlinem. Słodycz tkwi zarówno w zapachu, jak i kolorze jego kwiatów. Przybierają one pastelowe odcienie, a zebrane są w puszyste kiście, z których po przekwitnięciu zawiązują się strączkowe owoce. Efektowne są również pierzaste liście słodlinu, jesienią przebarwiające się na złoto.
Egzotyczne pnącze bez trudu znajdziesz w sklepach ogrodniczych. Cena glicynii waha się od 10 do 70 zł za sadzonkę i od 2 do 17 zł za opakowanie nasion. Pamiętaj jednak, że choć piękna, wisteria jest niestety trująca – wszystkie części rośliny zawierają toksyczny glikozyd. Zrezygnuj więc z uprawy pnącza w ogrodzie, w którym przebywają zwierzęta lub dzieci.
Glicynia – najpopularniejsze odmiany
- Glicynia chińska (Wisteria sinensis, słodlin chiński) – osiąga 20 m wysokości, a jej zwarte kwiatostany posiadają długość 15-35 cm. Za najciekawsze odmiany wisterii chińskiej uznaliśmy:
- Amethyst – odmianę wydającą fioletowe kwiaty z odcieniem purpury. To najsilniej pachnący rodzaj glicynii.
- Blue Sapphire – odmianę o fioletowoniebieskich kwiatach.
- Glicynia amerykańska (Wisteria frutescens, słodlin amerykański) – zakwita później niż gatunki azjatyckie, krzewi się słabiej i osiąga mniejsze rozmiary. Wydaje kwiatostany o długości 15 cm i dorasta do 15 m wysokości. W Polsce spotkasz sadzonki odmiany Longwood Purple o jasnofioletowych gronach.
- Glicynia japońska (Wisteria floribunda, wisteria kwiecista, słodlin japoński) – od wisterii chińskiej odróżniają ją większe kwiaty luźno ułożone na gałązkach. Kwiatostany mogą osiągnąć nawet 100 cm długości, a samo pnącze dorasta do 10 m wysokości. Najpiękniejsze odmiany słodlinu japońskiego to:
- Blue Dream – wyhodowana w Niemczech odmiana o błękitnych kwiatach.
- Honbeni (syn. Pink Ice) – wisteria różowa.
- Kokuryu (syn. Royal Purple) – wydaje ciemnofioletowe kwiaty z żółtym oczkiem.
- Naga Noda (syn. Multijuga, Macrobotrys) – zakwita na fioletowo i ma najdłuższe kwiatostany.
- Shiro-noda (syn. Longissima Alba, Snow Shower) – śnieżnobiała odmiana glicynii.
- Violacea Plena (syn. Black Dragon) – fioletowa odmiana o pełnych kwiatach.
Kiedy sadzić glicynię?
Słodlin możesz posadzić lub wysiać. Najlepszą porą do flancowania glicynii jest wiosna i jesień. Wybierz dla niej nasłonecznione stanowisko osłonięte od silnego wiatru. Zapewnij jej żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne podłoże o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Rozmnażanie glicynii z nasion to opcja dla cierpliwych. Jak sadzić nasiona wisterii? Na początek przez 24 godziny mocz je w ciepłej wodzie, a następnie umieść w osobnych doniczkach. Po wykiełkowaniu przechowuj roślinę w domu przez ok. 3 lata, młoda siewka jest bowiem wrażliwa na spadki temperatur. Gdy sadzonka podrośnie, możesz wysadzić ją do gruntu, ale na kwiaty przyjdzie Ci niestety poczekać. Wyhodowana z nasion glicynia zakwita najwcześniej po 7 latach!
O uprawie podobnego do glicynii bzu dowiedz się z artykułu Lilak pospolity (bez) – jak sadzić, przycinać i rozmnażać bez?
Glicynia – nawożenie i cięcie
Nawożenie glicynii musisz przeprowadzać ostrożnie. Pnącze wchodzi bowiem w symbiozę z bakteriami brodawkowymi zaopatrującymi je w związki azotowe – zbyt duże ilości azotu dostarczone z nawozem mogą bakteriom zaszkodzić. W okresie kwitnienia wystarczy więc zasilić pnącze wieloskładnikowym nawozem mineralnym, a wiosną na podłożu wokół korzeni rozłożyć obornik.
Cięcie glicynii przeprowadzaj dwa razy w roku u kilkuletnich roślin. W marcu usuń chore i przemarznięte pędy, a także tzw. wilki wyrastające u podstawy przewodnika. Dzięki przycinaniu możesz regulować rozmiar i jakość kwiatostanów – jeśli przytniesz pędy tuż nad najwyższym pąkiem, kwiatów będzie więcej. Jeśli skrócisz gałązkę nad drugim pąkiem, kwiatów będzie mniej, ale będą bardziej okazałe. Drugie cięcie wykonuj w lipcu, skracając pędy boczne nad 5 liściem.
Dlaczego glicynia nie kwitnie? Jeśli mimo regularnego cięcia kwiaty nie pojawią się przez kilka lat, przytnij również korzenie glicynii – wystarczy, że okopiesz roślinę w odległości 2 m od jej podstawy.
Kiedy kwitnie wisteria?
Jeśli zapewnisz glicynii prawidłowe cięcie, może obsypywać się kwiatami nawet dwa razy w roku! Pierwszy okres kwitnienia przypada na przełom maja i czerwca, a drugi na przełom sierpnia i września. Czy glicynia jest miododajna? Tak, jej słodki zapach przyciąga pszczoły, jednak nie jest ona znaczącym kwiatem w produkcji miodu.
Jak rozmnażać glicynię?
Najprostszą metodą rozmnażania glicynii jest wykonanie sadzonek pędowych. W połowie czerwca odetnij szczyt bocznego pędu, a z jego pozostałych fragmentów zrób sadzonki. Każda z nich powinna mieć postać gałązki o trzech pąkach – pozostaw tylko najwyższy z nich. Końce sadzonek zanurz na 10 cm w mieszance piasku i odkwaszonego torfu. Sadzonkom zapewnij wilgotne podłoże i powietrze.
Rozmnażanie przez odkłady jest metodą wymagającą większej cierpliwości. Odkłady zacznij tworzyć wczesną wiosną. Na macierzystej roślinie wykonaj nacięcie, zdejmij wąski pasek kory i miejsce cięcia zabezpiecz folią. Korzenie pojawią się w okresie od kilku miesięcy do 2 lat.
Wisteria na balkonie i na pergoli
Glicynia doskonale czuje się na sztucznych podporach, poręczach schodów i balustradach balkonów, a także na drzewach. Jeśli chcesz uprawiać wisterię na pergoli lub innej kratownicy, pamiętaj by podpora dla glicynii była solidna – pędy rośliny są bowiem bardzo silne i mają tendencję do drewnienia. Sadząc słodlin, upewnij się, że nie dosięgnie on delikatnych elementów architektonicznych, np. rynien. Oszałamiającą ozdobą ogrodu będzie też tunel z wisterii – zwieszające się ze sklepienia kwiaty będą przypominały pastelowy deszcz.
O innych roślinach pnących przeczytaj w artykule Pnącza na balkon: jakie rośliny pnące na balkon wybrać?
Przed wiekami wisteria wywarła tak wielkie wrażenie na Japończykach, że uczynili z niej temat jednego z tańców w teatrze kabuki. Choć glicynia to pnącze kapryśne i wymagające wiele opieki, Ty też daj się uwieść baśniowemu czarowi tej rośliny.