Lilak pospolity (bez) – jak sadzić, przycinać i rozmnażać bez?
Lilak pospolity (bez) to jedna z najpiękniejszych wiosennych roślin. Rozłożysty, o odurzającym, słodkim zapachu i subtelnej kolorystyce, co roku zwiastuje rychłe nadejście cieplejszych dni. Aby jednak móc cieszyć się szczególną urodą tego wspaniałego krzewu ozdobnego, warto dowiedzieć się, jak sadzić bez. W poniższym artykule mamy dla Ciebie zatem wiele skutecznych porad i wskazówek dotyczących tej wspaniałej ogrodowej ozdoby. Podpowiemy Ci również, jak przycinać bez i jak rozmnażać bez, aby już w pierwszych dniach maja zachwycał obfitymi kwiatostanami.
Bez lilak – odmiany
Niewiele osób wie, że lilak pospolity, z łaciny syringa vulgaris, doczekał się na przestrzeni lat… ponad 1000 odmian, a ogrodnicy wciąż pracują nad nowymi! Trudno byłoby zatem ująć i podsumować wszystkie podgatunki bzu w jednym artykule, jednak specjalnie dla Ciebie postanowiliśmy wybrać i opisać kilka najciekawszych. Jak się okazuje, bez lilak potrafi zaskakiwać nie tylko wspaniałym zapachem i czarownymi kolorami kwiatostanów, ale również dekoracyjnymi liśćmi lub dwubarwnymi pąkami. Poniżej prezentujemy pięć najbardziej efektownych odmian lilaka pospolitego, które ozdobią Twój ogród i taras.
Lilak pospolity Beauty of Moscow
Mówi się o nim perłoworóżowy ze względu na piękne, subtelne kwiaty w odcieniach bieli i jasnego różu. Krzew bzu kwitnie niezwykle obficie i bardzo silnie pachnie. Fantastycznie prezentuje się w ogrodach w stylu francuskim.
Lilak pospolity Aucubaefolia
Oto jedna z najbardziej oryginalnych odmian lilaka pospolitego i co najważniejsze, jedyna w swoim rodzaju. Jest to urokliwy bez fioletowy, który może pochwalić się fantastycznymi, dwukolorowymi liśćmi, zatem nawet po zakończeniu kwitnienia, krzew wciąż stanowi piękną ogrodową ozdobę.
Lilak Primrose
Stosunkowo nowa, niezwykle poszukiwana odmiana bzu, ze względu na żółte zabarwienie kwiatów. To jedyny taki krzew bzu ze wszystkich znanych gatunków! Dorasta tylko do 3 m wysokości, dlatego znakomicie nadaje się do niewielkich ogrodów.
Lilak Masséna
Oszałamiający bez fioletowy, którego odcień wpada w dystyngowaną purpurę. Charakteryzują go olbrzymie kwiaty. Kwiatostany potrafią być tak ciężkie, że gałęzie krzewu zaczynają się lekko wyginać. To krzew bzu, który doskonale sprawdzi się w obszernych zieleńcach.
Lilak pospolity Madame Lemoine
Mówi się, że to jedna z najcenniejszych odmian lilaka pospolitego. Jest to przepiękny bez biały o dużych kwiatach. Kwitnie późnym majem, co wyjątkowo cieszy miłośników bzu. Kiedy inne krzewy zaczynają przekwitać, ten dopiero obsypuje się kwieciem.
Lilak pospolity (bez) – uprawa w ogrodzie
Bez lilak uwielbia miejsca nasłonecznione, ponieważ wówczas kwitnie najbardziej obficie. Zastanawiasz się, jaką glebę najbardziej lubi bez? Drzewko doskonale czuje się w żyznym podłożu o umiarkowanej wilgotności. Odczyn gleby może być obojętny bądź lekko zasadowy. Lilak pospolity nie jest bardzo kapryśny, jednak nie przepada za podłożem jałowym, podmokłym lub piaszczystym. Większość odmian lilaka jest mrozoodporna, mimo to, gdy temperatury spadają mocno poniżej zera, warto go osłonić, np. specjalnym snopkiem.
Jeśli myślisz o tym, jak dbać o bzy, pamiętaj, aby zawsze usuwać przekwitnięte kwiatostany, ponieważ stymuluje to rozwój krzewów. Co posadzić obok lilaka? Krzew nadaje się do tworzenia wielogatunkowych krzewiastych kompozycji, dlatego możesz zestawić go np. z forsycją, jaśminowcem czy głogiem. Jak sadzić bez? Tak naprawdę można to robić o każdej porze roku, choć zaleca się przełom marca i kwietnia. Bez zawsze warto zasilić 2-3 łopatami kompostu tuż po posadzeniu.
Kiedy przycinać bez?
Pędy lilaka pospolitego, zwłaszcza po jesiennym nasadzeniu, należy skrócić o połowę. Taki zabieg wspaniale pobudza krzewienie się bzu. Oprócz tego, bez lilak należy co kilka lat przycinać, aby nie zdziczał. Pamiętaj, aby zabieg wykonywać już po przekwitnięciu bzu, ponieważ lilak pospolity zawiązuje pąki na tzw. pędach rocznych. Jeśli lilak zostałby przycięty wcześniej, krzew straciłby kwiaty, z kolei zbyt późne przycięcie utrudniłoby roślinie zawiązanie pąków na sezon następny.
To Cię zainteresuje: Jak utrzymać bez w wazonie? 7 sposobów na świeżość bukietu z bzu
Jak przycinać bez?
Radykalne podcinanie bzu, tzw. prześwietlające, warto przeprowadzić po około 3-4 latach. Podcinać należy pędy zdeformowane i słabe, za bardzo zagęszczone oraz te, które w nienaturalny sposób wrastają do wewnątrz korony krzewu. Bardzo stare i zaniedbane bzy powinno się przycinać odmładzająco. Polega to na mocnym podcięciu wszystkich pędów ok. 50 cm nad ziemią. Takie odmłodzenie należy wykonać zanim nadejdzie wiosna, jeszcze przed wznowieniem okresu wegetacyjnego roślin.
Rozmnażanie lilaka pospolitego
Jeśli lilak w ogrodzie to Twoje marzenie, pokuś się o gęste nasadzenie roślin, które w kępach wyglądają wspaniale. W jakich odstępach sadzić lilaki, żeby prezentowały się najlepiej? Jak radzą doświadczeni hodowcy, najlepiej w odległości 2-4 metrów. Samo rozmnażanie bzu jest natomiast stosunkowo proste. Można rozmnażać go z nasion zebranych z krzewów w okresie jesienno-zimowym. Nasiona powinny być oczyszczone, suche i poddane stratyfikacji przed siewem. Częściej jednak bez lilak rozmnaża się z odrostów korzeniowych, które wyrastają tuż obok krzewu macierzystego. Aby z kolei zaszczepić lilaka, należy zrobić to przez okulizację.
Lilak pospolity – ciekawostki
Aż trudno uwierzyć, że profesjonalna hodowla bzu liczy sobie zaledwie 100 lat. Pierwszy bez w ogrodzie wyhodował Victor Lemoine z Nancy, znany kwiaciarz i ogrodnik. Przez całe swoje życie udało mu się stworzyć kilkadziesiąt nowych odmian lilaków. Co ciekawe, lilak pospolity to nie tylko roślina ozdobna, ale i lecznicza, z której produkowane są rozmaite napary, olejki czy miody. Warto również wspomnieć, że bez to tzw. krzew wskaźnikowy, zwiastujący wiosnę. Na podstawie kwitnienia lilaka tworzy się mapy fenologiczne, pokazujące przebieg wiosny w danym roku.
Kiedy wiosna gości za oknami na dobre, w powietrzu natychmiast czuć słodki bez. Kwiat ten jest bowiem niewątpliwym symbolem pierwszych ciepłych dni! Jeżeli i Ty uwielbiasz jego słodką woń oraz wspaniałe, obfite kwiatostany, koniecznie skorzystaj z naszych porad i stwórz swoją własną hodowlę tych urokliwych roślin!