Koc z wełny czesankowej – cena, opinie, porady
Koc z wełny czesankowej jest miękki, ciepły i otulający. Koc o grubym splocie to marzenie każdego zmarzlucha, szczególnie gdy temperatura i aura za oknem sprzyjają przesiadywaniu na kanapie z kubkiem gorącej herbaty. Najcieplejsze i najlepsze koce to te wykonane z naturalnych tkanin, które są trwałe, miłe w dotyku i antyalergiczne. Nic dziwnego, że serca internautów podbił puszysty koc z wełny czesankowej o grubym splocie, który stanowi uosobienie idealnego pledu na chłodniejsze wieczory. Czy opłaca się zainwestować w taki koc, jakie ma on zalety i jak zrobić koc z wełny czesankowej samodzielnie? Podpowiadamy!
Koc z wełny czesankowej – co to jest?
Koc wełny czesankowej – pod tą nazwą kryje się koc z oczyszczonej, wyszczotkowanej wełny, z której formuje się długie i zwarte pasy w procesie wytwarzania przędzy. Delikatne i miękkie włókna wełny pozyskuje się z merynosów – polskich, nowozelandzkich czy australijskich, ale i wielbłądów czy alpak, których wełna uważana jest za najszlachetniejszą.
Pasy wełny czesankowej dostępne są w naturalnych kolorach – białym, écru, brązowym czy szarym. Motki z wełną dostaniesz również w innych niestandardowych kolorach, ponieważ włókna można barwić na dowolny odcień.
Wełna z merynosów jest cennym surowcem włókienniczym, który wybiera się ze względu na szlachetną, wytrzymałą, a przy tym przyjemną w dotyku fakturę. Wełna merino jest naturalnym i przyjaznym dla skóry człowieka materiałem posiadającym właściwości antyalergiczne i antystatyczne. Koc wykonany z wełny z merynosów jest ekologiczny, biodegradowalny, a przy tym całkowicie ognioodporny i niepodatny na zabrudzenia.
Przeczytaj też: Jaki koc kupić? Wybieramy materiał na koc dobrej jakości
Koc z wełny czesankowej – ile kosztuje koc o grubym splocie?
Ile kosztuje koc z wełny czesankowej? Cena wełny czesankowej będzie zależeć od rodzaju materiału, na który się zdecydujesz. A jak kupić koc z wełny czesankowej najtaniej? Najmniej będzie kosztowała wełna z polskich merynosów (ok. 20 zł/100 g), droższe natomiast będą wełny pozyskane z nowozelandzkich czy australijskich owiec (od 30 zł/100 g).
Wełny czesankowe dostępne są w różnych grubościach. Cieńsze włókna są stosunkowo tańsze, jednak jeśli zależy Ci na ciepłym i trwałym pledzie, wybierz średnicę włosia o grubości co najmniej 19 mikrometrów.
Koc z wełny czesankowej – dlaczego warto kupić koc czesankowy?
Dlaczego warto zdecydować się na koc z wełny czesankowej? Poznaj jego najatrakcyjniejsze i najbardziej cenione cechy. Jakie są koce z wełny czesankowej?
- Wykonane z miękkiego i wytrzymałego materiału. Wełna z merynosów ma doskonałe właściwości termiczne, wytrzymałościowe, a przy tym jest ekologiczna i antyalergiczna.
- Cieplejsze niż koce syntetyczne. Koce i pledy z grubej wełny czesankowej są doskonałą alternatywą dla tańszych i cienkich pledów wykonanych z syntetycznych i nieprzyjemnych materiałów (np. akrylu). Kiepskiej jakości koce nie dość, że nie będą spełniać swojej funkcji (ogrzanie się nimi jest wręcz niemożliwe), to będą również niekorzystnie prezentować się na eleganckiej i ładnie wykończonej sofie. Drugiej klasy pled kupiony w sieciówce szybko się zniszczy, a Ty będziesz narażony na kolejny wydatek w nadchodzącym sezonie.
- Piękne i dekoracyjne. Pled z wełny czesankowej oprócz podstawowej funkcji użytkowej będzie pełnić również drugą rolę, czyli wyjątkowej dekoracji. Gdy z niego nie korzystasz, możesz potraktować go jako narzutę na łóżko, sofę czy kanapę. W ten sposób wprowadzisz przytulną i domową atmosferę, zachęcającą do błogiego relaksu w czterech ścianach.
- Pasujące do wielu aranżacji. Grube, mięsiste i sprężyste pasy wełny połączone w symetryczne sploty tworzą ciekawą fakturę, która będzie doskonale współgrać z wykończeniem każdego pomieszczenia w różnych stylach – od prowansalskiego i rustykalnego po surowszy skandynawski czy prosty minimalistyczny. Niewątpliwą zaletą jest również nieograniczona kolorystyka tych koców – można je zamówić w dowolnej barwie harmonizującej z estetyką wnętrza.
Koc z wełny czesankowej – jakie ma wady?
Choć koc z wełny czesankowej ma wiele zalet i warto się na niego zdecydować, nie oznacza to, że jest pozbawionym wad ideałem. O jakich minusach warto wiedzieć?
- Pranie chemiczne. Pledy z wełny czesankowej możesz prać wyłącznie chemicznie.
- Mechacenie. Miękka i nieskazitelna faktura wełny wraz z użytkowaniem może tracić swój idealny wygląd. Taki koc łatwo się mechaci, dlatego koniecznie jest systematyczne usuwanie nierówności i kołtunów za pomocą specjalnej golarki do odzieży. Koc czesankowy może być niewskazany dla posiadaczy czworonogów – psów czy kotów – które mogą zniszczyć sploty i fakturę pledu.
- Cena. Wadą dla niektórych może być też dość wysoka cena, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się zlecić wykonanie koca na wymiar. Za standardowych wymiarów pled z wełny czesankowej przyjdzie Ci zapłacić co najmniej 500-600 zł.
Koc z wełny czesankowej – do jakich aranżacji pasuje koc z grubej wełny?
Urządzając wnętrza, warto pamiętać o tekstyliach, które sprawiają, że pomieszczenia stają się cieplejsze i bardziej przytulne.
Piękne, grube koce wełniane prezentują się bardzo efektownie i będą świetnym dodatkiem do wielu aranżacji. Pudroworóżowy pled z wełny czesankowej będzie wspaniałym uzupełnieniem eleganckiego i subtelnego wnętrza w klimacie soft glam. Jeśli Twoje mieszkanie urządzone jest w stylu skandynawskim, wybierz szarą narzutę na łóżko o grubym splocie. Taki pled sprawi, że Twoja sypialnia będzie dużo bardziej przytulna i milej będzie odpoczywać w niej po intensywnym dniu.
A jaki koc z wełny czesankowej wybrać dla dzieci? Naturalne materiały świetnie sprawdzą się również w pokojach najmłodszych mieszkańców Twojego domu. Pamiętaj jednak, że wełna jest dość ciężkim materiałem. Dla dziecka lepszy będzie więc koc o cieńszym, bardziej delikatnym splocie. Grube, mięsiste pledy czesankowe zostaw do salonu lub sypialni.
Jak zrobić koc z wełny czesankowej?
Gruby, mięsisty i stylowy koc kosztuje sporo, ale możesz zrobić go również samodzielnie! Jak zrobić pled z wełny czesankowej? To nic trudnego! Trzymaj się poniższych kroków, a samodzielnie stworzysz piękny, stylowy i wytrzymały ciepły koc na zimowe wieczory.
Krok 1. Kup wełnę czesankową
Pierwszym krokiem będzie zawsze zakup wełny. Ile wełny czesankowej kupić na koc o wymiarach 160 x 200 cm? Na tak duży koc będziesz potrzebował ok. 6 kg wełny. Jeśli wystarczy Ci mniejszy egzemplarz, np. 90 x 200 cm, wystarczy ok. 4 kg wełny.
Krok 2. Zacznij zaplatać wełniany koc czesankowy
Zaplatanie koca z wełny czesankowej jest dość czasochłonne, ale również niezwykle relaksujące. Znajdź więc wolny wieczór, usiądź wygodnie i zabierz się do pracy. Jak zaplatać koc z wełny czesankowej? Tutoriale pokazujące, jak uzyskać najpopularniejsze wzory, bez problemu znajdziesz w sieci. Najtrudniejszy jest początek – później wszystko pójdzie Ci jak z płatka. Praca trochę przypomina robienie na drutach, tyle że… bez drutów.
Krok 3. Zrób zakończenie koca
Kiedy uznasz, że koc jest już wystarczająco duży lub po prostu zacznie brakować Ci materiału, odpowiednio zakończ splot i na samym końcu mocno zawiąż wełnę, tak, by mieć pewność, że całość nie rozwiąże się, a praca nie pójdzie na marne.
Jak dbać o koc z wełny czesankowej?
Masz już zwój wymarzony, cieplutki koc. Jak o niego dbać, by długo wyglądał jak nowy? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że wełna czesankowa jest bardzo delikatna i będzie się mechacić bez względu na to, jak ostrożnie będziesz się z nią obchodzić. Zaopatrz się więc w specjalną golarkę do materiałów i co jakiś czas usuwaj nieestetyczne kulki.
A jak prać koc z wełny czesankowej? Suchy koc o grubym splocie z wełny waży od 4 do nawet 6 kg, kiedy jest suchy. Ile mógłby ważyć po namoczeniu? Z pewnością bardzo dużo. Woda mogłaby również spowodować zniszczenie miękkiej faktury materiału, odkształcenie się koca lub jeszcze intensywniejsze zmechacenie. Właśnie dlatego koca z wełny czesankowej nie należy prać w domowych warunkach – najlepiej oddać go do profesjonalnego prania chemicznego.
Idealny koc powinien spełniać co najmniej dwie funkcje. Przede wszystkim, ma być przyjemny w dotyku, miękki i ciepły, dzięki czemu rozgrzeje nas w chłodne wieczory. Z drugiej strony musi być piękny i stanowić dodatkową dekorację wnętrza. Właśnie taki jest gruby koc z wełny czesankowej – zarówno ten DIY, jak i kupiony w sklepie