Jak wyciszyć mieszkanie? Zobacz 7 skutecznych sposobów
Jak wyciszyć pokój? Donośna muzyka, głośne rozmowy, szczekanie psa, a nawet odgłosy codziennych, rutynowych czynności – te wszystkie odgłosy można bardzo często usłyszeć zza cienkich ścian sąsiednich mieszkań. Nic zatem dziwnego, że wiele osób próbuje na własną rękę wyciszyć własne cztery kąty. Jak wyciszyć mieszkanie? Zobacz 7 sprawdzonych trików, które pomogą Ci zniwelować hałas do minimum i zamienić mieszkanie w kameralne, zaciszne gniazdko.
Jak wyciszyć pokój domowym sposobem?
Jak wyciszyć mieszkanie bez remontu? Nie jest tajemnicą, że „nagie” ściany i podłogi nie pomagają w tłumieniu pogłosu. Im zatem mniej we wnętrzu obrazów, mebli, luster i dywanów, tym większa szansa na to, że akustyka w mieszkaniu zawiedzie.
W niektórych mieszkaniach problem nie tkwi w dźwiękach dochodzących zza ścian. Czasem domowników drażni źle rozłożony dźwięk we wnętrzu, który prowadzi do akustycznego dyskomfortu. Aby temu zapobiec, warto wypełnić przestrzenie materiałami, meblami i bibelotami. Świetnym pomysłem jest np. zaprojektowanie obszernego regału na książki i rodzinne pamiątki. Taka biblioteczka wyglądanie nie tylko bardzo elegancko, ale dodaje również wnętrzu przytulności i świetnie je wycisza.
Przeczytaj też: 10 pomysłów na regał z książkami
Jak szybko i tanio wyciszyć pokój?
Jak tanio wygłuszyć pokój? Wprawdzie nie jest to sposób, który pozwoli na całkowite odizolowanie się od dźwięków dochodzących zza sąsiednich ścian, jednak z pewnością pozytywnie wpłynie na akustykę wnętrza. W takim razie jak wyciszyć sypialnię lub salon? Przy pomocy tekstyliów oczywiście!
Im więcej miękkich, mięsistych tkanin w pomieszczeniu, tym staje się ono bardziej wyciszone. Długie, pluszowe zasłony, puszysty dywan, miękka narzuta na łóżko i morze poduszek na kanapie sprawią, że w mieszkaniu zrobi się nie tylko przytulniej, ale i ciszej. Takie rozwiązanie spodoba się zwłaszcza tym osobom, które preferują nastrojowe i pełne ciepła wnętrza.
Jak wyciszyć ściany w pokoju?
Jak wyciszyć ścianę w mieszkaniu? Na rynku istnieje wiele gotowych rozwiązań, które pozwolą zarówno odizolować się od dźwięków z sąsiednich mieszkań, jak i poprawią akustykę w Twoich pomieszczeniach.
- Trójwymiarowe panele ścienne. Panele to rozwiązanie, które jest zarówno bardzo dekoracyjne, jak i praktyczne. Ich najważniejsza cecha to możliwość absorbowania fal dźwiękowych, a co za tym idzie tłumienia drgań powietrza. Trójwymiarowe panele wykonane są z naturalnych komponentów, których głównym składnikiem zazwyczaj jest gips, włókna kokosowo-palmowe, filc lub wysokojakościowy korek. Panele 3D są dostępne w różnych wzorach i kolorach, dlatego z łatwością można dopasować je do konkretnego stylu aranżacji. Mogą ozdobić całą ścianę lub tylko pełnić funkcję zagłówka czy dekoracyjnej lamperii. Nowoczesne warianty świetnie prezentują się w minimalistycznych wnętrzach, natomiast te pikowane – w przestrzeniach pałacowych czy glamour.
- Okładziny ścienne. Im grubsze ściany, tym mniej dźwięków dociera do naszych uszu z sąsiednich pomieszczeń. Warto zatem zastanowić się nad zaprojektowaniem oryginalnej ściany pokrytej specjalną okładziną. Czasem mogą być to specjalne płyty z betonu architektonicznego, innym razem modne ceglane licówki, tak popularne we wnętrzach skandynawskich czy industrialnych. Jedyną wadą takiego rozwiązania – podobnie jak w przypadku drewnianej boazerii – jest nieznaczne pomniejszenie kubatury wnętrza.
- Ekrany akustyczne. Ostatnie rozwiązanie świetnie wycisza wnętrze, ale dość radykalnie wpływa na zmniejszenie kubatury wnętrza do zagospodarowania. Do zaprojektowania takich ekranów potrzebne są stalowe profile, płyty gipsowe, dźwiękoszczelna folia oraz specjalna wełna mineralna do izolacji akustycznej. Folię należy starannie przykleić do ściany i kolejno zamontować usztywniający ruszt wykonany z profili. Pomiędzy płytą gipsową a tak przygotowaną ścianą musi się znaleźć wełna mineralna o grubości ok. 7 cm. Tak wykonany ekran akustyczny warto dodatkowo zabudować np. ceglanymi licówkami lub efektowną okładziną wykonaną z kamienia dekoracyjnego.
Jak wyciszyć mieszkanie w bloku?
Jak wyciszyć sufit w mieszkaniu? Dawniej ogromną popularnością cieszyły się sufitowe kasetony, dziś styropianową modę mamy już za sobą. Designerzy mają na wyciszenie sklepienia nowocześniejsze sposoby – jednym z najbardziej popularnych jest sufit podwieszany. Jak zatem wyciszyć mieszkanie od sąsiada? Aby stłumić dźwięki dochodzące z mieszkania wyżej, należy skonstruować pod sufitem stelaż ze stalowych profili i przymocować do niego wielkoformatowe perforowane płyty akustyczne. Ich uzupełnieniem może być np. wełna mineralna w postaci mat.
Inną metodą jest przytwierdzenie do stelaża niewielkich modułów sufitowych. Mogą być one wykonane z karton-gipsu lub prasowanej wełny laminowanej włóknem szklanym i pokrytej farbą akrylową.
Dowiedz się więcej: Sufit podwieszany w salonie – czy to dobry pomysł? Podpowiadamy
Jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy?
Jak wyciszyć mieszkanie od ulicy? W pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednie uszczelnienie drzwi i okien. Najwięcej hałasu przepuszczają właśnie nieszczelności w drzwiach i oknach. Jeśli dopiero jesteś na etapie wyboru drzwi wejściowych, postaw na takie, które mają dobre właściwości izolacyjne.
Warto również pamiętać o tym, by zarówno drzwi, jak i okna, były profesjonalnie zamontowane. Błędy i niedociągnięcia w montażu mogą w znaczny sposób wpływać na przedostawanie się hałasów z zewnątrz. Dobrym sposobem na odizolowanie się od dźwięków z ulicy, jest montaż rolet zewnętrznych (np. takich wypełnionych pianką poliuretanową).
Dowiedz się więcej: Jak wyciszyć mieszkanie? Poznaj rozwiązania, które pomogą w pozbyciu się niechcianego hałasu
Jak wyciszyć pokój gracza?
Jak wyciszyć pokój dziecka lub nastolatka, który często gra w gry komputerowe lub głośno słucha muzyki? W pokoju gamingowym bardzo dobrze sprawdzą się wspomniane wcześniej panele ścienne, które będą pochłaniały dźwięki i sprawią, że odgłosy dobiegające z wnętrza pokoju gracza nie będą uciążliwe dla pozostałych mieszkańców. Takie panele świetnie wpłyną również na akustykę wnętrza pokoju, dzięki czemu przyjemność płynąca z rozgrywki będzie jeszcze większa.
Jak wyciszyć podłogę w mieszkaniu?
Jak wyciszyć mieszkanie od sąsiadów z dołu? Jeśli uciążliwe dźwięki dochodzą z mieszkania sąsiadów mieszkających pod Tobą, możesz spróbować położyć na podłodze warstwę podkładu o dobrych właściwościach akustycznych lub maty korkowej, a dopiero na tę warstwę położyć panele czy płytki. Nie ma jednak stuprocentowej gwarancji, że taki sposób zadziała. Najbardziej skuteczne byłoby wygłuszenie sufitu od strony sąsiadów, np. przy pomocy sufitu podwieszanego i dodatkowej warstwy izolującej dźwięki.
Czy wiesz już, jak skutecznie wyciszyć mieszkanie w bloku lub wnętrze swojego domu? Warto przetestować kilka sposobów i zadbać o akustykę już na etapie remontu wnętrza, by później móc bez przeszkód cieszyć się przytulnym i cichym domem.