Styl industrialny – jak wprowadzić go do wnętrza za pomocą dodatków?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KFA Armatura.
Styl industrialny rządzi we wnętrzach. Jest świetnym sposobem na urządzenie reprezentacyjnego salonu, stylowej kuchni lub łazienki, a także rodzinnej sypialni. Jest charakterystyczny, surowy i niezwykle efektowny – nic więc dziwnego, że jego elementy znajdujemy już nie tylko w pofabrycznych loftach, ale również w nowoczesnych domach i mieszkaniach, których mieszkańcy to miłośnicy oryginalnych rozwiązań. Czym charakteryzuje się styl industrialny i jak w prosty sposób wprowadzić go do swoich wnętrz? Podpowiadamy!
Styl industrialny – skąd się wziął i dlaczego jest tak popularny?
Inspiracją dla tego stylu stały się mieszkania urządzane w starych fabrykach. Ogromna przestrzeń, wysoki sufit, beton i surowe wykończenie – to charakterystyczne elementy stylu loftowego. Czy aby urządzić mieszkanie w takim klimacie należy przeprowadzić się na poddasze zamkniętego zakładu przemysłowego? Niektórzy fanatycy industrializmu powiedzą, że tak, ale my nie jesteśmy tak bezwzględni.
Styl industrialny to świetna inspiracja form, faktur i minimalizmu, którą można wykorzystać podczas urządzania bądź odświeżenia wnętrza. Kochają go nie tylko fani minimalizmu i surowych form, ale także ci, którzy lubią nietuzinkowe połączenia. Jest to bardzo plastyczny styl, który dostosowujemy według własnych potrzeb – nie musimy iść od razu na całość, możemy postawić na akcesoria, aby nadać wnętrzu zupełnie innego wyglądu.
Jakie kolory i faktury pasują do wnętrz w stylu industrialnym?
Industrializm kocha beton, a beton kocha industrializm. Nie jest to jednak materiał dla wszystkich – jest on z natury zimny, surowy i często chropowaty. Ale czy musimy już biec do sklepu budowlanego po cement? Otóż nie. Obecnie w sklepach możecie znaleźć farby dekoracyjne, które tworzą efekt lekko metalizujący, nadający powierzchni trójwymiarowości. Szybciej, łatwiej i bez automatycznej mieszarki do zapraw cementowych.
Co poza wszelkimi odcieniami szarości pasuje do tego stylu? Klasyki – biel i czerń, które rewelacyjnie kontrastują ze sobą. Do tego dochodzi cegła – najlepiej nieco już dotknięta czasem oraz surowe, niepolerowane, nierzadko porysowane drewno. Co jeszcze? Metal, najlepiej matowy. Styl industrialny charakteryzuje się niezabudowanymi rurami, ale w nowoczesnym budownictwie o to ciężko. Jak więc nadać przestrzeni surowego, przemysłowego charakteru? Świetnym rozwiązaniem jest grafitowy grzejnik w industrialnym stylu – nowość marki KFA Armatura. Dzięki swojemu kolorowi i matowej fakturze w loftowym klimacie, idealnie wpisze się w industrialne wnętrze. Oczywiście doskonale spełni również swoją funkcję, czyli efektywnie ogrzeje pomieszczenie. Grzejniki aluminiowe to pod względem efektywności cieplnej najbardziej optymalny wybór, bo ich moc jest większa niż stalowych o zbliżonej masie i wymiarach.
Dodatki w stylu industrialnym
Nie chcesz robić dużego remontu, ale pragniesz odświeżenia wnętrza w klimacie industrialnym? Z pomocą przychodzą Ci dodatki!
Metalowe kosze, duże zwisające z sufitu żarówki lub lampy z metalowym kloszem pokryte czarną farbą są świetnym pomysłem na uzupełnienie aranżacji industrialnego wnętrza.
Przestrzeń ożywią też palmy (szukaj gatunku Areka – często do kupienia nawet w popularnych marketach) oraz betonowe doniczki, w których fantastycznie będą wyglądać sukulenty. Zasada jest łatwa – ma być prosto, minimalistycznie i jak w starej fabryce, z tym, że bardziej stylowo.
Jeżeli lubisz wyprawy na targi staroci to teraz możesz zaszaleć – jednak pamiętaj: nie polujesz na starodawne bogato zdobione wazony i tace. Postaw na prostotę form i kolorów (bo ich paleta jest w tym przypadku mocno ograniczona). Wybieraj krzesła z metalowym stelażem i stoliki z blatem z masywnego drewna (nie martw się, jeżeli jest nieco zniszczony i porysowany – o to właśnie chodzi, ma wyglądać jakby co ranek pracownicy fabryki pili przy nim kawę i ostrymi przyrządami kreślili projekty na ogromnym arkuszu papieru).
Do łazienki w stylu industrialnym doskonale wkomponuje się linia baterii Morganit marki KFA. Jej prosta, a zarazem wyróżniająca się forma podkreśli charakter modnych surowych wnętrz. Kubiczny uchwyt jest wyróżnikiem wzornictwa linii Morganit, ale co ważne jest dzięki swojej formie bardziej ergonomiczny – nie ślizga się w mokrej dłoni.
Urządzenie wnętrza w stylu industrialnym nie musi wiązać się z przeprowadzaniem kosztownego remontu! Ten kierunek aranżacyjny pozwala na sporą dowolność w zakresie doboru kolorów, materiałów i dodatków, a one – choć często niewielkie – mają ogromną moc sprawczą i potrafią zbudować loftowy klimat w pomieszczeniu.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KFA Armatura.