Szybkie porady eksperta: ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Co będzie lepsze w przypadku remontu, a co w momencie budowy domu? Sprawdź, w jaki system grzewczy zainwestować, aby w przyszłości cieszyć się wysokim komfortem i niskimi rachunkami!
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – co wybrać?
Jeśli remontujesz dom, w którym istnieje już grzejnikowy system grzewczy, lepiej jest pozostać przy tradycyjnej technologii, czyli kaloryferach pokojowych. Dla nowo powstałych domów polecamy ogrzewanie podłogowe wodne.
Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe, a ile grzejniki?
Instalacja ogrzewania podłogowego w całym domu może Cię wynieść średnio 110-120 zł za m². Natomiast ceny grzejników wynoszą ok. 300 zł/szt., zaś ich montaż kosztuje zwykle 100 zł/szt.
Panele na ogrzewanie podłogowe
Jakie wybrać panele na ogrzewanie podłogowe? Najlepiej panele laminowane z systemem zatrzaskowym (np. twin click) o grubości 8-9 mm i o klasie użyteczności 31-32.
Ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne?
- Jeśli lubisz temperatury powyżej 23°C, wybierz grzejniki.
- Jeśli posiadasz pompę ciepła, wybierz ogrzewanie podłogowe.
- Jeśli posiadasz piec stałopalny, prostszym i tańszym rozwiązaniem będzie wybór ogrzewania tradycyjnego, a więc grzejników.
- Jeśli masz w mieszkaniu podłączenie do gazu ziemnego, rozważ instalację podłogówki.
- Jeśli planujesz zainwestować w niezależne rozwiązania (panele fotowoltaiczne zasilające pompę ciepła), wybierz podłogówkę.
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – mieszkanie w bloku
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki – co się bardziej opłaca w mieszkaniu w bloku? Wiele zależy od istniejącej już instalacji. Jeśli jest ona zaprojektowana w systemie grzejnikowym, koszt przejścia na podłogówkę będzie dużo wyższy i może okazać się nieopłacalny. Co więcej, sama instalacja ogrzewania podłogowego jest droższa o ok. 40%, jednak jest bardziej oszczędna w użytkowaniu (pobiera mniej energii).
Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać ogrzewanie podłogowe czy grzejniki, koniecznie poproś wyspecjalizowaną firmę o wycenę obu instalacji, porównaj ich koszty oraz średnią prognozę opłat za ogrzewanie.