Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Alokazja amazońska – roślina o dekoracyjnych liściach. Jak pielęgnować alocasia amazonica?

Przedstawiamy prawdziwą gwiazdę, fotogeniczną piękność i roślinne odkrycie roku 2019 – alokazję amazońską. Imponuje dumnym pokrojem oraz ciemnozielonymi, niemal czarnymi, pięknie ozdobionymi liśćmi, które mogą kojarzyć się ze smokami. Pochodzi z tropikalnych lasów, gdzie panują specyficzne warunki otoczenia i jak na gwiazdę przystało, bywa dosyć kapryśna. Aby pięknie rosła trzeba otoczyć ją staranną opieką, uważnie wybrać miejsce, w którym postawimy donicę i poświęcić roślinie trochę czasu. W dzisiejszym artykule krok po kroku opowiadamy jak zapewnić alocasia amazonica idealne warunki – jaka gleba będzie dla niej najlepsza, jak pielęgnować roślinę, kiedy i jak ją podlewać oraz na jakie niepokojące objawy w rozwoju alokazji zwracać uwagę.

alokazja amazońska w salonie

Alokazja amazońska (Alocasia amazonica) – cechy rośliny

Nazwa alokazji jest niestety myląca, roślina nie pochodzi bowiem z terenów Amazonii, ale z lasów deszczowych Archipelagu Malajskiego. Powstała ze skrzyżowania Alocasia longiloba i Alocasia sanderiana. Polska nazwa alokazji amazońskiej to zakleśń, ale jest ona mało popularna i rzadko używana.

Alokazja krzewi się bardzo bujnie, ale nie jest wysoka – dorasta maksymalnie do 30 centymetrów. Jej największą ozdobą są duże, sztywne i błyszczące liście o kształcie strzały, ozdobione wyrazistym białym lub żółtym żyłkowaniem. Mogą osiągać 40-60 centymetrów długości, ich blaszka jest delikatnie pofałdowana, a spodnia strona przybiera fioletowy kolor. W warunkach naturalnych roślina zakwita drobnymi, pachnącymi kwiatkami zebranymi w kolbę osłoniętą zielonkawą pochwą kwiatostanową – jednak w hodowli domowej alocasia amazonica kwiat produkuje bardzo rzadko.

Niestety, alocasia amazonica jest trująca – cała roślina produkuje mleczny sok o toksycznym działaniu, który po dostaniu się do oczu lub ust powoduje podrażnienie błon śluzowych i skóry, alergie i kłopoty żołądkowe. Z tego powodu wszystkie prace pielęgnacyjne przy alokazji należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych. Z uprawy rośliny zrezygnujmy jeśli posiadamy zwierzęta lub małe dzieci – któreś z nich może przypadkowo uszkodzić roślinę i narazić się na kontakt z jej sokiem.

Alokazja amazońska (Alocasia amazonica) – uprawa

Bohaterka dzisiejszego artykułu to roślina wymagająca, a jej uprawa nie należy do najłatwiejszych. Warunki panujące w malajskich lasach tropikalnych są bowiem na tyle specyficzne, że odtworzenie ich w otoczeniu domowym bywa trudne. Najważniejsze są dwa czynniki – wysoka temperatura i wilgotne powietrze.

alocasia amazonica

Latem najlepsza temperatura dla alokazji wynosi 25-28 stopni Celsjusza, a na pewno nie powinna spadać poniżej 22 stopni. Z kolei zimą optymalna temperatura wynosi 18-22 stopnie – nie możemy dopuścić by spadła poniżej 16, bo wówczas liście alokazji zaczną pokrywać się żółtymi plamami, później zaś opadną a cała roślina stopniowo zmarnieje. Alocasia amazonica potrzebuje stanowiska o świetle łagodnie rozproszonym – unikajmy stawiania jej w bezpośrednim słońcu, bo jej liście ulegną poparzeniu.

O ile wysoką temperaturę dość łatwo utrzymać – polskie lato bywa upalne, a zimą mieszkania są ogrzewane regulowanymi kaloryferami – o tyle większe problemy nastręcza utrzymanie wilgotnego powietrza. Alokazja amazońska wymaga systematycznego i intensywnego spryskiwania miękką, odstaną, letnią wodą – przefiltrowaną ciecz najlepiej zagotować, a później mocno wystudzić. Obok donicy warto ustawić naczynie napełnione wodą, a samą donicę ustawić na tacy z mokrymi kamieniami.

Ziemia do alokazji amazońskiej powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie. Na dnie donicy dla alokazji musi znajdować się solidna dawka drenażu. Idealna mieszanka podłoża dla tej rośliny powinna zawierać 40% wysokiej jakości ziemi do kwiatów, 20% torfu, 20% węgla drzewnego, 10% rozdrobnionego mchu torfowca oraz garść wermikulitu lub perlitu. Stworzy to podłoże bogate, lekkie i dobrze napowietrzone.

Donica Keri średnica 17 cm beżowa

Donica Keri średnica 17 cm beżowa

39 zł
Nowość
Osłonka na doniczkę Colemits średnica 15 cm beżowa

Osłonka na doniczkę Colemits średnica 15 cm beżowa

79 zł
Osłonka na doniczkę Colemits średnica 15 cm czarna

Osłonka na doniczkę Colemits średnica 15 cm czarna

89 zł
Doniczka Archans ceramiczna 17 cm biało-czerwona

Doniczka Archans ceramiczna 17 cm biało-czerwona

69 zł
Nowość
młoda alocasia amazonica

Alokazja amazońska (Alocasia amazonica) – podlewanie

Alokazja jest rośliną kapryśną również pod względem podlewania. Z jednej strony nie lubi przeschniętej gleby, z drugiej zaś nie toleruje zalania. Susza spowoduje zamieranie rośliny, a nadmiar wody wywoła szybkie gnicie podziemnych bulw i w efekcie obumarcie całej rośliny. Podłoże musi być więc stale wilgotne, lecz nie mokre, a dawki wody częste, ale umiarkowanie obfite. Podobnie jak storczyki, alokazja amazońska może być podlewana poprzez podsiąkanie – pojemnik z rośliną wstawiamy na 15 minut do naczynia z wodą, a później pozwalamy cieczy swobodnie odpłynąć. Ewentualnie wodę możemy w niewielkich ilościach wylewać na podstawkę pod donicę i obserwować, jak roślina ją wchłania. W celu zachowania kwaśnego odczynu gleby, do wody którą podlewamy alokazję, warto dodać kilka kropel soku z cytryny. Zimą, w okresie spoczynku, nawadnianie ograniczamy.

Alokazja amazońska (Alocasia amazonica) – pielęgnacja

Choć zakleśń nie należy do roślin szczególnie żarłocznych, od czasu do czasu warto zasilić ją odpowiednim preparatem. Nawóz do alokazji amazońskiej powinien być płynny, mineralny i przeznaczony dla roślin o ozdobnych liściach. Najlepiej co drugie podlewanie podawać połowę dawki zalecanej przez producenta . Bez problemu można użyć nawozu organicznego, na przykład gnojowicy. Nawożenie wstrzymujemy na okres zimy i jesieni.

Szczególną opieką warto otoczyć największą ozdobę alokazji, czyli jej liście. Aby były lśniące i ciemnozielone regularnie trzeba wycierać je z kurzu za pomocą miękkiej, lekko wilgotnej szmatki. Nie należy jednak stosować preparatów nabłyszczających.

Dobrym pomieszczeniem do przechowywania alokazji jest pełna światła kuchnia lub łazienka. Są to bowiem miejsca gdzie na ogół panuje dość wysoka temperatura, a dzięki parze powstałej przy gotowaniu lub podczas kąpieli wilgotność powietrza jest znacznie wyższa niż w pozostałych częściach domu.

Alokazja amazońska (Alocasia amazonica) – jak przesadzać?

Młode okazy alokazji amazońskiej powinniśmy przesadzać co rok, zaś starsze rośliny jedynie co 2-3 lata i to dopiero wówczas, gdy ich korzenie przestaną mieścić się w pojemniku. Z kolei wiekowe i mocno rozrośnięte alokazje, zwykle nie wymagają przesadzania – co roku wiosną wystarczy wymienić im wierzchnią warstwę gleby w doniczce.

Przesadzanie alokazji amazońskiej jest dobrą okazją do rozmnożenia tej rośliny. Możemy tego dokonać przez prosty podział jej kłączy – bryłę ostrożnie rozcinamy nożem ogrodniczym, a następnie wkładamy do dobrze zdrenowanej donicy wypełnionej wilgotnym torfem, przykrywamy folią i zapewniamy lekki cień oraz temperaturę 25-28 stopni Celsjusza. Rozmnażanie alocasia amazonica można także wykonać poprzez ukorzenienie odrostów korzeniowych, które powstają u nasady zgrubiałych pędów rośliny. Sposób postępowania jest bardzo podobny do rozmnażania przez podział korzeni – pędy odcinamy, wkładamy do torfu i pod przykryciem utrzymujemy wysoką temperaturę powietrza. Rany po odciętych pędach szybko posypujemy węglem drzewnym, który zapobiegnie wdawaniu się infekcji.

Donica Keri średnica 17 cm beżowa

Donica Keri średnica 17 cm beżowa

39 zł
Nowość
Osłonka na doniczkę Colemits średnica 15 cm beżowa

Osłonka na doniczkę Colemits średnica 15 cm beżowa

79 zł
Osłonka na doniczkę Colemits średnica 15 cm czarna

Osłonka na doniczkę Colemits średnica 15 cm czarna

89 zł
Doniczka Archans ceramiczna 17 cm biało-czerwona

Doniczka Archans ceramiczna 17 cm biało-czerwona

69 zł
Nowość
kwiat o dekoracyjnych liściach, alokazja amazońska

Alokazja amazońska (Alocasia amazonica) – choroby

Marniejąca, słabo rosnąca i mizerna alokazja może dawać właścicielowi znać, że stoi w miejscu zbyt słabo naświetlonym. Czerniejące liście rośliny mogą być oznaką wychłodzenia – na ogół ciemnieć zaczynają po 2-3 tygodniach od spadku temperatury. Gdy na liściach pojawiają się zasychające i kruszące się plamy, powietrze wokół alocasia amazonica jest zbyt suche. Dodatkowo, przesuszenie powietrza sprzyja rozwojowi przędziorków – są to niewielkie owady, które trudno zauważyć gołym okiem. Najczęściej oznaką ich żerowania są białe pajęczynki zalegające na spodniej stronie blaszki liściowej, a efektem – żółknące dorosłe liście i zahamowany wzrost młodych. Aby pozbyć się przędziorków domowym sposobem, można delikatnie przetrzeć liście rośliny szmatką nasączoną roztworem wody i mydła.

Nadmiernie podlewana alokazja amazońska może zachorować na plamistość liści – groźną chorobę grzybową powodującą powstawania na blaszce liściowej ciemnobrązowych lub czarnych plam z żółtą obwódką. Chore liście należy jak najszybciej wyciąć, a całą roślinę spryskać preparatem grzybobójczym. Profilaktycznie, można również podlewać alokazję środkami uodparniającymi na grzyba powodującego plamistość liści. Bardzo ważne jest również zrównoważone podlewanie rośliny, zapewnienie jej dobrej wentylacji i umiarkowane spryskiwanie liści wodą.

Zdarza się, że po przyniesieniu alokazji do domu, po kilku dniach jej liście żółkną. Nie należy wówczas wpadać w panikę – jest to reakcja rośliny na zmianę otoczenia. Aby pomóc jej w adaptacji, należy postawić ją w spokojnym miejscu i zapewnić jak najlepsze warunki – wysoką temperaturę i wilgotność powietrza oraz lekki przewiew.


Inne artykuły w tej kategorii

Rośliny trujące dla kota – lista kwiatów, które szkodzą domowym pupilom

Rośliny trujące dla kota – lista kwiatów, które szkodzą domowym pupilom

Bazylia – uprawa w domu. Jak pielęgnować bazylię doniczkową?

Bazylia – uprawa w domu. Jak pielęgnować bazylię doniczkową?

Choroby storczyków – jak rozpoznać?

Choroby storczyków – jak rozpoznać?

Ceropegia woodii  (Lampion chiński) – wszystko o domowej uprawie

Ceropegia woodii (Lampion chiński) – wszystko o domowej uprawie

Palmy doniczkowe w domu – najpopularniejsze gatunki doniczkowe, pielęgnacja i warunki uprawy

Palmy doniczkowe w domu – najpopularniejsze gatunki doniczkowe, pielęgnacja i warunki uprawy

Kwiaty do kuchni: jakie gatunki roślin sprawdzą się w kuchni?

Kwiaty do kuchni: jakie gatunki roślin sprawdzą się w kuchni?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.