Farba satynowa – co to jest, gdzie zastosować, czym się wyróżnia?
Farba satynowa, mimo rosnącego zainteresowania matowymi wykończenia, nadal chętnie wybierana jest do polskich domów i mieszkań. Zastanawiasz się, które farby zaliczyć można do grupy farb satynowych? Chcesz wiedzieć, jakie właściwości mają produkty o satynowym efekcie? Szukasz informacji o tym, gdzie najlepiej sprawdzą się farby satynowe? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące farb satynowych znajdziesz poniżej.
Co to jest farba satynowa?
Farba satynowa, nazywana też farbą półmatową czy farbą z półpołyskiem, to produkt powłokotwórczy, który po wyschnięciu daje na pomalowanej powierzchni efekt delikatnego połysku. Producenci mogą określać mianem „satynowych” produkty, których współczynnik odbicia światła mierzony pod kątem 60 i 85 stopni wynosi odpowiednio 10 i 60. Satynowe wykończenie można uzyskać, korzystając z różnego rodzaju farb – zarówno przeznaczonych do ścian i sufitów emulsji, jak i odpowiednich do malowania drewna i metalu emalii. Nie można więc powiedzieć, że farba satynowa to oddzielna kategoria farb. Jak więc odpowiedzieć na pytanie – farba satynowa, czyli jaka? Jest to raczej rodzaj efektu, który powstaje po zastosowaniu satynowych farb akrylowych, satynowych farb lateksowych czy też satynowych farb ftalowych.
Jaki efekt daje farba satynowa?
Efekt farby satynowej określany jest jako subtelny połysk, półpołysk czy nawet półmat. Nazwa wywodzi się od satyny, a więc tkaniny atłasowej o gładkiej, odbijającej światło powierzchni. Czy farba satynowa ma połysk? Tak – ściany, sufity czy przedmioty pomalowane farbami o satynowym wykończeniu odznaczają się delikatnym połyskiem. Co oznacza to konkretnie? W odróżnieniu od farb z połyskiem farby satynowe odbijają częściowo, a nie całkowicie światło padające na pomalowane nią powierzchnie. W efekcie ich połysk nie jest mocny i nachalny. Malując farbami satynowymi ściany i sufity pomieszczeń można z łatwością powiększyć je optycznie. Jak to możliwe? Ze względu na zdolność farb satynowych do odbijania światła naturalnego, a więc słonecznego, jak i sztucznego. Co z duetem farba satynowa a matowa? W drugim przypadku ściany nie odbijają światła, więc niewidoczny jest efekt nawet słabego połysku.
Jakie właściwości ma farba satynowa?
Wśród właściwości farb satynowych najważniejszą jest efekt delikatnego połysku, który można uzyskać, dzięki pokryciu nią ścian, sufitów czy przedmiotów. Stosując więc farby satynowe, można optycznie powiększyć i rozjaśnić wnętrze. Trzeba jednak pamiętać, że przy farbach satynowych istotne jest właściwe przygotowanie podłoża przed malowaniem. Po pokryciu go farbą i jej wyschnięciu, gdy padać będzie na nie światło, widoczne będą wszystkie nierówności i skazy.
Oprócz walorów wizualnych farby satynowe odznaczają się także gładką powłoką, która jest wynikiem większej zawartości żywic niż farby matowe. Dzięki temu charakteryzują się niskim stopniem wchłaniania zabrudzeń oraz bardzo dobrą odpornością na mycie i szorowanie. W odróżnieniu od farb matowych, które w miejscu usuwania zanieczyszczeń często zaczynają się błyszczeć lub tracą kolor, farby satynowe pozostają w takiej samej formie jak przed myciem. Oznacza to, że powierzchnie malowane farbami satynowymi można czyścić bez obaw przed pogorszeniem ich wyglądu.
Czy farba satynowa "oddycha"?
Większość produktów, które określane są mianem farb satynowych do ścian i sufitów, to farby o spoiwie akrylowym w różnym stężeniu. Pomalowane satynowymi farbami lateksowymi i satynowymi farbami akrylowymi powierzchnie pokrywane są powłoką paroprzepuszczalną, a więc oddychającą. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku farb ftalowych o satynowym wykończeniu, a więc alkidowych farb ftalowych. Powstają one na bazie rozpuszczalników, a powłoki powstałe po ich wyschnięciu odznaczają się niską przepuszczalnością pary wodnej, a więc oddychalnością.
Co można pomalować farbą satynową?
Na farbę satynową można zdecydować się podczas malowania zarówno ścian i sufitów mieszkania, jak również mebli, ościeżnic, drzwi czy elementów metalowych. Nie zastosuje się jednak w tym celu jednego rodzaju farby. Do ścian i sufitów należy wybrać satynową farbę lateksową lub satynową farbę akrylową, która szczególnie sprawdzi się w pokojach dziecięcych, przedpokojach, korytarzach. Producenci oferują również specjalne produkty do pomieszczeń narażonych na szybsze zabrudzenie i konieczność częstego mycia, a więc satynowe farby do kuchni i łazienki. W przypadku malowania elementów drewnianych czy metalowych najlepszym wyborem będzie satynowa farba ftalowa, a więc satynowa farba do drewna, satynowa farba do drewna i metalu czy też satynowa farba do metalu.
Kiedy stosować farbę satynową?
Farba satynowa będzie dobrym wyborem w przypadku pomieszczeń o niewielkiej bądź małej powierzchni. Dlaczego? Dzięki zdolności odbijania światła, satynowa powłoka na ścianach będzie odbijać światło i optycznie powiększać wnętrze. W dużych i przestronnych pomieszczeniach delikatnie połyskliwe ściany sprawią, że wydawać się one będą jeszcze większe, a przez to mniej przytulne. Decydując się na wybór farby satynowej do ścian i sufit, należy także zwrócić uwagę na kondycję podłoża, które będzie malowane. Ściany czy sufit z nierównościami, pęknięciami tynku czy innego typu skazami lepiej pomalować farbą matową. Satynowa farba może bowiem uwypuklić nieidealny wygląd podłoża.
Jak malować farbą satynową?
Wiele osób zastanawia się, jak malować farbą satynową. Sama technika malowania tego typu produktami, a więc farbami o wykończeniu satynowym, nie różni się od metod przyjętych przy malowaniu na przykład farbami matowymi czy połyskliwymi. Warto jednak mieć na względzie, że uzyskanie dobrego efektu przy użyciu farby satynowej może być dla amatora trudniejsze niż w przypadku farby matowej. Jeżeli nie masz wprawy w malowaniu ścian i sufitów, najlepiej wykonaj najpierw próbę nakładania farby satynowej, aby przekonać się, czy końcowy efekt będzie odpowiedni.
Jaki wałek do malowania farbą satynową wybrać? Najlepiej farbę nakładać na ściany i sufity szerokim wałkiem o krótkim włosiu (około 10-15 milimetrów). Malowanie należy przeprowadzić jak w przypadku innych emulsji, a więc zacząć od przygotowania podłoża. Jeśli jest taka konieczność, należy wyrównać skazy, odpylić i oczyścić z plam, zagruntować, a następnie poczekać aż wyschnie. Dopiero po tych zabiegach można przystąpić do malowania metodą „mokro na mokro”, a więc tak, aby pas świeżo nakładanej farby nachodził delikatnie na poprzedni. Dzięki temu zyskać można pewność, że ściana będzie pokryta farbą równomiernie.
Farby satynowe, obok farb matowych, są obecnie grupą najchętniej wybieranych produktów do wykańczania ścian i sufitów, a także mebli. Czym dokładnie jest farba satynowa? Kiedy i gdzie można ją zastosować? Jak malować farbą satynową? Odpowiadamy na najczęstsze pytania.