Jak urządzić mieszkanie na wynajem? 6 praktycznych wskazówek
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DRE.
Współcześnie coraz więcej osób stawia na kupno mieszkań przeznaczonych na wynajem. I nic w tym dziwnego! Zakup nieruchomości jest obecnie jednym z najbezpieczniejszych sposobów na inwestowanie środków finansowych i w perspektywie potrafi przynosić wymierne zyski. Jak jednak urządzić mieszkanie na wynajem, aby cieszyło oko, było funkcjonalne i przede wszystkim, przyciągało potencjalnych klientów?
Wraz z marką DRE postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik, dzięki któremu poznasz cenne wskazówki odnośnie aranżacji mieszkania przygotowanego na wynajem. Przyglądamy się zatem z bliska sprawdzonym wnętrzarskim trikom, preferowanej kolorystyce oraz najbardziej ergonomicznym rozwiązaniom, które pozwolą Ci stworzyć wygodną, przytulną i atrakcyjną dla oka całość.
1. Biel z intensywnym akcentem
Nie jest tajemnicą, że biel pozostaje najbardziej uniwersalnym kolorem spośród całej palety barw. Dzięki niej można tworzyć jasne, neutralne przestrzenie i — w razie potrzeby — doprawiać je modnymi kolorami. Pamiętaj, że kolor biały fantastycznie powiększa wnętrza wizualnie i dodaje im lekkości. Dzięki niemu nawet niewielkie przestrzenie wyglądają na znacznie większe niż w rzeczywistości. Oprócz tego barwa biała pasuje do większości stylów wnętrzarskich — poczynając od minimalistycznego, idąc poprzez skandynawski, na glamour kończąc. Aby jednak mieszkanie urządzone w bieli nie prezentowało się zimno i sterylnie, postaw na drewniane oraz barwne dodatki. Z bielą skomponuje się każdy ciepły odcień — zarówno słoneczna żółć, jak i rubinowa czerwień czy butelkowa zieleń. Dzięki takim połączeniom sprawdzisz również, że w mieszkaniu nie będzie nudno!
2. Trwałe farby i tapety
Pamiętaj, że mieszkanie na wynajem powinno być tyle estetyczne, co wykończone trwałymi materiałami. Nie ma tutaj miejsca na prowizoryczne rozwiązania i niedoróbki. Nawet, jeżeli na początku będzie Ci się wydawało, że oszczędzasz sporą sumę, po jakimś czasie będziesz musiał stale dokładać do rozmaitych napraw i remontów. Jednym ze sztandarowych przykładów rzeczy, na których nie warto oszczędzać są farby i tapety. Do malowania ścian wybierz zatem produkty zmywalne, o trwałej, elastycznej powłoce. Podobnie rzecz ma się z tapetami — lepiej wybierz te grubsze, flizelinowe, aniżeli papierowe, które nawet po lekkim przetarciu wilgotną gąbką potrafią się odbarwić, a nawet porwać.
3. Ergonomiczne sprzęty
Ergonomia w mieszkaniu to absolutna podstawa! Również w tym wynajmowanym — szczególnie, jeżeli przestrzenie są stosunkowo kameralne. Postaraj się zatem urządzić wnętrze tak, aby przykuwało uwagę funkcjonalnością. Przykłady? Jeżeli kuchnia jest niewielka i nieustawna, zrezygnuj z klasycznego stołu i postaw na rozkładany blat przytwierdzany do ściany oraz podwieszane lub sztaplowane krzesła. W salonie zawsze sprawdzi się wygodny narożnik — to przecież idealne miejsce na popołudniowy relaks czy maraton filmowy, a jeśli trzeba, może zamienić się w awaryjne łóżko dla gości. W przedpokoju? Obowiązkowo szafa wnękowa, taka, aby można było pomieścić w niej nie tylko odzież wierzchnią, ale i buty czy podręczne sprzęty. W kilku słowach — staraj się, aby wnętrza były nie tylko piękne, ale i praktyczne.
4. Wydzielenie funkcjonalnych stref
Wynajmując nieruchomość musisz stworzyć jej potencjalnemu mieszkańcowi wizję przyszłego domu. Świetnym zabiegiem jest zatem wydzielenie w mieszkaniu konkretnych stref i nadanie im funkcji. Jeżeli to możliwe, niech w salonie zamieszka kameralny kącik jadalniany, a w sypialni toaletka lub biurko przeznaczone do pracy. Dzięki temu osoba wynajmująca mieszkanie będzie mogła sobie wyobrazić, w jaki sposób ma szansę w nim funkcjonować. Jak mówią statystki, aż 80% ludzi nie ma wyobraźni przestrzennej i jeżeli nie wskazać im pewnych rozwiązań, trudno jest im je sobie wyobrazić. A zatem Twoja w tym głowa, żeby aranżacja mieszkania nabrała konkretnego charakteru!
5. Drzwi z przeszkleniami
Jak podpowiadają projektanci, dobrze oświetlone, jasne wnętrze zawsze przyciąga większą zrzeszę zainteresowanych, aniżeli to ciemne i ponure. Jasne przestrzenie kojarzą się o wiele bardziej pozytywnie, wprawiają w dobry nastrój i wydają się wizualnie większe. Aby zatem dodać im lekkości, postaw na przeszklone drzwi wewnętrzne. Dzięki nim wydzielisz konkretne strefy, ale sprawisz jednocześnie, że przestrzenie pomiędzy nimi będą o wiele jaśniejsze.
W ofercie DRE możesz znaleźć rozmaite, modne modele drzwi, które z łatwością dopasujesz do rozmaitych wariacji wnętrzarskich. I tak, możesz pokusić się np. o wybór modelu DRE PREMIUM 3 o okazałej, prostokątnej szybie, który świetnie odnajdzie się np. w salonie. Drzwi DRE PREMIUM 1 z kolei, wyposażone jedynie w niewielką szybę na górze skrzydła, to idealna opcja do łazienki czy toalety. A jeśli zechcesz wprowadzić do wnętrz nietuzinkowe stylistyczne nuty? Ciekawym wyborem mogą okazać się modele DRE UNI lub DRE SILIA, które zaskakują niebanalnym, okrągłym okienkiem. Do kuchni w stylu marynistycznym? Jak ulał!
6. Przytulne tkaniny
Jak się okazuje, podczas urządzania mieszkania na wynajem, nie bez znaczenia pozostają przytulne tkaniny. Pamiętaj, że większość ludzi kocha przyjazne, ciepłe przestrzenie pełne miękkiego dekoru. Swoją bazową aranżację koniecznie uzupełnij zatem mięsistymi materiałami, takimi jak wełna, żakard czy plusz. Niech będą to tkaniny obiciowe, a także kapy, narzuty, koce, zasłony i dywaniki. W sypialni? Obowiązkowo tzw. bedding, czyli pięknie zaścielone łóżko pełne morza miękkich poduszek. Jak pokazują statystki, takie mieszkania przypadają klientom do gustu o wiele chętniej, aniżeli te pełne surowego dekoru.
Przygotowanie mieszkania na wynajem to wcale nie taka prosta sprawa! Musisz bowiem pamiętać, żeby zrezygnować ze swoich własnych wizji aranżacyjnych i stworzyć przestrzeń neutralną, która jednocześnie będzie przyciągać ergonomią i przytulnością. Pamiętaj, że taki kompromis pozwoli Ci na urządzenie atrakcyjnej nieruchomości, w której jednocześnie znajdzie się miejsce dla gustu i upodobań jej przyszłego mieszkańca.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DRE.