Prysznic czy wanna? Wady i zalety obu rozwiązań
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DRE.
Orzeźwiający natrysk czy długa kąpiel w wannie? Najlepiej jedno i drugie! Tyle tylko, że o połączeniu tych dwóch rozwiązań często nie może być mowy, bo metraż łazienki ogranicza wnętrzarskie plany. Z reguły niewielka przestrzeń prowadzi więc do tytułowego dylematu. Pomocne w jego rozwiązaniu mogą być odpowiedzi na poniższe pytania.
Dlaczego wanna może być lepsza niż prysznic?
Wanna to namiastka spa. Pozwala na chwilę odciąć się od pędzącej rzeczywistości, poczytać książkę czy poddać ciało aromaterapii. Takie rozwiązanie docenią miłośnicy wylegiwania się pod pierzynką piany, a także rodzice małych dzieci – w wannie można je bez problemu umyć oraz zapewnić nieco wieczornej zabawy przed snem.
Wanna przekonuje również fanów czystości i tych, którzy nie pałają miłością do sprzątania. Okazuje się bowiem, że utrzymanie porządku na jej powierzchni jest zdecydowanie łatwiejsze. Na ściankach prysznica szybko osadzają się kamień i zanieczyszczenia, których usuwanie często stanowi spore wyzwanie.
Jeśli dylemat „wanna kontra prysznic” nadal nie jest rozstrzygnięty, warto dodać, że w przypadku wanny domownicy mogą skorzystać z instalacji parawanu wannowego. To praktyczne rozwiązanie pogodzi tych, którzy chcą wziąć szybkie kąpiele z tymi, którzy preferują podwodny relaks. Montaż kabiny nie stwarza takich możliwości – nawet jeśli wyposażysz ją w brodzik głęboki, który od czasu do czasu posłuży do namaczania ubrań czy stanie się wanienką dla niemowlaka.
Co musisz wiedzieć, zanim zamontujesz wannę?
Wanna to jedno z największych urządzeń sanitarnych i nawet jeśli sięgniesz po model o niewielkich wymiarach, to i tak zajmie on znacznie więcej miejsca niż kabina. Do gabarytów wybranego wariantu należy dodatkowo doliczyć około 80 cm przestrzeni manewrowej, by móc bez przeszkód wytrzeć ciało czy wchodzić i wychodzić. Reguła swobodnego poruszania się dotyczy również drzwi, które powinny otwierać się na zewnątrz, a także nie kolidować z wyposażeniem łazienki czy blokować przejścia w przedpokoju.
Wanna często stanowi atrybut przestronnych łazienek, w których większy metraż podkreśla odpowiednio dobrana kolorystyka i wyposażenie – w tym drzwi! Jak dopasować ich design? W klasycznej realizacji znakomitym rozwiązaniem będą modele z drewnianą okleiną, jak np. DRE ALDEA. By zyskać efekt spójności, zestaw je z meblami o takim samym wykończeniu lub podłogą wyłożoną płytkami imitującymi fornir.
W aranżacjach nowoczesnych, skandynawskich oraz tych, gdzie dominują jasne barwy egzamin zdadzą drzwi białe DRE AURI lub DRE UNI, których charakterystycznym elementem jest oryginalny bulaj. Subtelny odcień skrzydeł dodatkowo rozświetli wnętrze i spotęguje wrażenie przestrzenności. Stanie się też uzupełnieniem dla ceramiki i dodatków w śnieżnym wydaniu.
W każdej łazience – niezależnie czy tej z wanną, czy prysznicem – oprócz wyglądu skrzydeł, należy pamiętać o wentylacji. Prawidłową cyrkulację powietrza, a tym samym ochronę przed wilgocią, zapewnią kratki wentylacyjne, wywietrzniki czy specjalnie wyprofilowane podcięcia na dolnej krawędzi.
Gdzie sprawdzi się prysznic?
Mniejsze gabaryty natrysku warunkują lepsze zagospodarowanie ciasnych i nieustawnych pomieszczeń. Jeśli jego częścią będzie wspominany wyżej głęboki brodzik, obszar mycia zamieni się w praktyczną wanienkę, w której szybko wykąpiesz niemowlaka, namoczysz ubrania czy wyczyścisz kalosze. Kabiny są również bardziej funkcjonalne dla osób starszych czy niepełnosprawnych, bo gwarantują im więcej wygody.
W przypadku małej łazienki bez okna warto pamiętać o tym, że szkło kabiny odpowie za efekt przestronności, a ulokowane gdzieniegdzie przezroczyste lub matowe wstawki pozwolą uniknąć wizualnego przytłoczenia. Dotyczy to nie tylko strefy kąpieli, lecz także reszty wyposażenia.
Żeby optymalnie doświetlić lokum, zamontuj drzwi wewnętrzne z przeszkleniami, takie jak DRE BERGE czy DRE PREMIUM. Jeśli obawiasz się o to, że elementy tego typu zachwieją poczuciem prywatności, możesz też wybrać modele pełne o wysokim połysku DRE SILIA, które w konfrontacji z jasnymi barwami oraz dużymi lustrami optycznie powiększą pokój.
Czy prysznic jest dobrym sposobem na oszczędności?
Wiele osób twierdzi, że kabina prysznicowa to jeden z najlepszych sposobów na oszczędne zużycie wody, a tym samym mniejsze rachunki i bardziej ekologiczną postawę. W tej powszechnie panującej opinii jest trochę prawdy pod warunkiem, że orzeźwienie pod deszczem kropel jest krótkie. Jeśli trwa ono dłużej niż 10 minut, pochłania niemal tyle samo wody, co wanna. By więc strefa mycia była ekonomiczna, najlepiej zredukować czas przeznaczony na kąpiel maksymalnie do 5 lub 7 minut.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: wanna czy prysznic. Wybór jest wypadkową preferencji i potrzeb domowników, wielkości łazienki, a także wizji tego, jak ma ona wyglądać. Każde z rozwiązań ma mnóstwo zalet, ale i nieco wad, dlatego przed zakupem warto solidnie przeanalizować wszystkie za i przeciw.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DRE.