Styl angielski od A do Z. Czym się charakteryzuje i jakie elementy warto wprowadzić do mieszkania?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DRE.
Styl angielski we wnętrzach to gustowna mieszanka wiktoriańskich inspiracji i wiejskich motywów rodem z typowego „cotton house”. Ma w sobie wiele kolonistycznych akcentów, romantycznych wykończeń i eleganckich sztukaterii. Nie brakuje w nim też poprzemysłowej surowości. To kierunek niebanalny w swej prostocie, a jednocześnie pełen niuansów, które tworzą charakter pomieszczenia. Jak go wprowadzić do własnego domu? Zobaczcie!
Kolory i wzory stylu angielskiego
W angielskich aranżacjach króluje pastelowa gama ciepłych kolorów, które budują sielankową atmosferę. To wnętrza opanowane przez stłumione beże i rozmyte biele, pudrowy róż i jasne zielenie. Takie barwy nadają wnętrzom przytulności oraz romantyczności, ale nie są jedynymi, po jakie warto sięgnąć. Pomieszczenia urządzone pod dyktando angielskiego nurtu, zwłaszcza te inspirowane kolonijnym kierunkiem, bogate są też w odcienie żółci, pomarańczowego, granatu, purpury, brązu czy szarości, przez co świetnie komponują się z nasyconą tonacją drewna.
Cechą charakterystyczną angielskiego trendu są wzory. Wśród nich wyróżnić można trzy szczególne, czyli dekoracyjne pąki rozkwitających róż, pasy, a także słynną szkocką kratę. To motywy, które goszczą niemal wszędzie – na miękkich poduszkach, obiciu wygodnych sof i pledach. „Ubiera się” w nie również okna, podłogi czy nawet ściany. Można je stosować solo albo łączyć ze sobą, tworząc kompozycje, które tylko z pozoru do siebie nie pasują.
Meblarskie „must have”
Jeśli chodzi o meble, styl angielski całkowicie odbiega od surowego minimalizmu. W takich pomieszczeniach królują wizualnie ciężkie, masywne i często wykonane z litego drewna, ciemne lub barwione na biało konstrukcje, których uzupełnieniem jest meblarski symbol Wysp Brytyjskich, czyli sofa Chesterfield. Jej klasyczny, elegancki wygląd jest zasługą dyskretnych pikowań oraz gustownego obicia – najczęściej jest ono wykonane ze skóry lub miękkich w dotyku tkanin w głębokich odcieniach. Tak przepastnym kanapom towarzyszą mięsiste poduchy, a także przytulne podnóżki i pufy.
Styl angielski wyraźnie zaznacza swoją obecność na frontach mebli. Ich znakami rozpoznawczymi są dekoracyjne gałki oraz zdobienia, które wyglądem mogą nawiązywać do gzymsów i sztukaterii widocznych na ścianach oraz sufitach. Finezyjne kształty znaleźć można też w sypialni czy jadalni – mowa o efektownych zagłówkach łóżka lub kabriolowych nóżkach stolików kawowych.
Mimo nadmiaru nietuzinkowych rozwiązań w wyspiarskich pomieszczeniach jest też miejsce dla pełnej prostoty, która jest symbolem ponadczasowej elegancji. Może ona wystąpić w postaci klasycznego stołu, szafki RTV czy ramowych drzwi DRE PREMIUM. Prosta konstrukcja skrzydeł i symetryczne wstawki wpiszą się w klimat angielskiego wnętrza, a rysunek sęków skomponuje się z innymi naturalnymi motywami zastosowanymi w pomieszczeniu.
Wykończenia, które zbudują angielski klimat
Typowe dla angielskich domów są wykończenia ścian przypominające naszą rodzimą boazerię – ta w brytyjskiej wersji jest jednak nieco bardziej romantyczna oraz elegancka. Ciągnie się wzdłuż ścian, wypełniając ich powierzchnię jedynie do połowy i przyciągając jednocześnie wzrok prostokątnymi płycinami lub dekoracyjnymi gzymsami. Jej charakter podkreślą drzwi DRE NESTOR z prostymi frezowaniami, które będą wzorniczym nawiązaniem do wykończenia ścian. Ich klasyczna forma stanie się spójnym zwieńczeniem całości.
Wybierając skrzydła drzwiowe do mieszkań w stylu angielskim, warto też zwrócić uwagę na kolor. W pomieszczeniach opanowanych przez stłumione biele i pastelowe tony najlepiej prezentować się będą warianty z jasnego drewna lub białe drzwi DRE NESTOR, które dodatkowo rozświetlą wnętrze. Taką funkcję spełnią również opcjonalne przeszklenia z matowej szyby – zapewnią wizualne wrażenie lekkości i podkreślą romantyczny urok przestrzeni, gwarantując przy tym nieco prywatności. W wystroju, w którym przeważają ciemne odcienie, dobrym pomysłem będą nasycone barwy wenge, antracytu czy karmelowego orzecha.
Najważniejsze dodatki w stylu angielskim
Wnętrza w stylu angielskim są bogato zdobione i na „pierwszy rzut oka” sprawiają wrażenie chaotycznych. Nadmiar bibelotów, rodzinnych pamiątek ustawionych na kominku, porcelanowych figurek i książek ulokowanych w domowej biblioteczce oraz ilość wzorów może z początku przytłaczać. Jednak ten stylowy miszmasz to coś, co definiuje brytyjskie mieszkania. Ich nieodzownymi kompanami są również zegar odmierzający czas do delektowania się angielską herbatką, kryształowy żyrandol, kinkiety i lampy z okazałymi abażurami, a także opadające na podłogę grube zasłony. Dzięki tym mniejszym i większym detalom dom tętni przytulnością. Aż chce się w nim przebywać!
Dom urządzony w stylu angielskim to spokojna oaza wypełniona kameralną i miłą atmosferą. Tworzą ją dodatki, finezyjne formy i wzory. Wszystkie te elementy zachęcają do celebrowania czasu przy filiżance gorącej herbatki – nie tylko wtedy, gdy zegar wybije five o’clock! Ta inspirująca przestrzeń łączy tradycję z nowoczesnością i z pewnością zachwyci tych, którzy uciekają od laboratoryjnych, współczesnych aranżacji.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DRE.