Minimalizm we wnętrzach, czyli less is more. Jak urządzić wnętrze w stylu minimalistycznym, by było przytulne?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DRE.
O wnętrzach minimalistycznych zwykło mówić się: „surowe”, „ascetyczne”, „chłodne”. A gdyby tak podejść do tego typu aranżacji zupełnie z innym nastawieniem? Jak się bowiem okazuje, przestrzenie, w których rządzi minimalizm również mogą zachwycać przytulnością — wystarczy zaprosić do nich odpowiednie kolory, tkaniny i wykończenia. W poniższym artykule podpowiemy Ci zatem, w jaki sposób zaprojektować wnętrza nowoczesne i pełne designerskiej prostoty, aby zagościły w nich ciepłe, przyjazne nuty.
Ciepłe kolory do wnętrz minimalistycznych
Przestrzenie z minimalistycznym rysem kojarzą się zazwyczaj z bielą, szarością czy beżem. I słusznie! Tego typu kolorystyka jest doskonałym tłem dla minimalistycznych mariaży, będących zazwyczaj ukłonem w stronę prostych form, przejrzystych struktur i zredukowanej ilości dekoracji. Takie wnętrzarskie kompozycje fantastycznie prezentują się właśnie na tle jasnych płaszczyzn, które dodają im świeżości i wprowadzają do środka ogrom światła.
A gdyby jednak pokusić się o energetyczne, ciepłe barwy i tym samym przełamać klasyczną konwencję w wersji „minimal”? Jak się okazuje, na tle jasnych ścian takie dodatki mogą prezentować się świetnie i jednocześnie potrafią wprowadzać do wnętrz przyjemną dozę przytulności. Jeżeli zatem chcesz ocieplić aranżację, dopraw ją słoneczną żółcią, głębokim rubinem czy szmaragdową zielenią. Dzięki temu przestrzeń stanie się o niebo mniej surowa, a Ty otrzymasz nieoczywistą, minimalistyczną kompozycję z charakterem.
Styl minimalistyczny i drewniane wykończenia
Nie jest tajemnicą, że drewniane materiały to synonim przytulności. Jednym z najbardziej domowych stylów jest przecież trend rustykalny, w którym drewno zawsze odgrywa pierwsze skrzypce. Aby zatem wprowadzić nieco ciepła do przestrzeni minimalistycznej, postaw na drewniane wykończenia! Może być to podłoga, meble czy oryginalne belki sufitowe. W kontekście tego rodzaju akcentów fantastycznie sprawdzą się minimalistyczne, białe płaszczyzny, które jedynie podkreślą piękny rysunek i usłojenie drewnianych powierzchni.
Aby nie zaburzać spójnej, minimalistycznej kompozycji, warto wówczas pokusić się o białe drzwi, np. te o niewidocznej ościeżnicy, harmonijnie wkomponowanej w ścianę. Świetnym przykładem tego typu modelu są drzwi DRE Sara Eco. Ich płaszczyzna pozostaje idealnie „wtopiona” w podłoże, dzięki czemu wnętrze nabiera minimalistycznego sznytu i jednocześnie pozwala na pełną ekspozycję efektownych, drewnianych elementów.
Jakie tkaniny wybrać, aby ocieplić wnętrze?
Dodatkiem, który zawsze jest stawiany przez projektantów na pierwszym miejscu, kiedy należy ocieplić wnętrze wizualnie, są grube tkaniny. Nic zatem dziwnego, że warto je zaprosić również do wnętrz minimalistycznych. W sypialni mogą być to narzuty, miękkie poduchy czy dywaniki będące imitacją owczej skóry. Wielu designerów stawia również na efektowne panele 3D, które położone na ścianie, wcielają się w rolę niebanalnej lamperii bądź zagłówka łóżka.
W salonie natomiast warto postawić na modne dywany typu shaggy, mięsiste zasłony oraz grube obicia meblowe wykonane z żakardu, zamszu lub pluszu. Jednocześnie pamiętaj, że minimalistyczne przestrzenie nie przepadają za krzykliwymi, obszernymi wzorami — tkaniny lepiej zatem pozostawić gładkie, a przynajmniej monochromatyczne.
Style wnętrzarskie w odsłonie minimalistycznej
Jak podpowiadają projektanci, styl minimalistyczny nie musi oscylować wyłącznie wokół rozwiązań, które są stricte nowoczesne. Obecnie coraz częściej aranżuje się bowiem przestrzenie w wersji minimalistycznej, ale z domieszką eklektyzmu. Zwróć zatem uwagę, że jest to doskonały sposób na urządzenie przytulnej przestrzeni, która jednocześnie jest oszczędna pod względem wzornictwa. I tak, możesz iść np. w stronę minimalistycznego trendu w klimacie rustic czy boho. Drugi z wymienionych jest obecnie bardzo na topie!
Wystarczy, że przemycisz do wnętrze proste meble o jednolitej kolorystyce i jednocześnie zastosujesz wzorzyste, etniczne dodatki. Oprócz tego warto zaprosić do aranżacji egzotyczne kwiaty oraz proste formy graficzne. Wykończenia? Również w wersji minimal, dla podkreślenia kontrastu pomiędzy trendami. W tym przypadku mogą to być modne drzwi o wyraźnym, nowoczesnym połysku, jak np. model DRE Ilis. Takie skrzydło fantastycznie zrównoważy całość stylizacji dodając jej minimalistycznego sznytu w stylu hi tech — dzięki temu aranżacja nie będzie oczywista, ale ciekawa i z biglem.
Ciepłe światło we wnętrzach
Ostatnim aspektem o jaki warto zadbać podczas urządzania minimalistycznych przestrzeni jest światło. Pamiętaj, że im jego barwa jest cieplejsza, tym lepiej! Zrezygnuj zatem z żarówek o chłodnej barwie i postaw na wieloźródłowe oświetlenie dające przyjemny, naturalny poblask. Kilka źródeł światła jest aspektem bardzo istotnym, ponieważ dodaje przestrzeni głębi i sprawia, że staje się wielowymiarowa.
Oprócz klasycznej lampy sufitowej możesz zatem postawić na efektowne listwy LED, ścienne kinkiety czy designerskie modele lamp stołowych. Dodatkowym kreatorem przytulnej atmosfery we wnętrzu może być również stylowy kominek — opalany drewnem bądź zasilany gazem.
Jak się okazuje, styl minimalistyczny potrafi mieć wiele twarzy! Czasem może oscylować wokół nowoczesnych form, innym razem iść ku bardziej egzotycznym, a nawet sielskim. Ty zatem decydujesz, w jakiej formie chcesz oglądać go w swoim domu — wystarczy, że odpowiednio dobierzesz meble, dodatki i wykończenia.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DRE.