Ślimaki w ogrodzie – jak pozbyć się ślimaków? 5 sposobów
Ślimaki w ogrodzie mogą narobić wiele szkód. Niszczą rośliny (żywią się zarówno liśćmi, jak i korzeniami roślin), a na swojej drodze zostawiają charakterystyczne ślady ze śluzu. Największe spustoszenie w ogrodzie sieją ślimaki nagie – czyli te bez muszli. Te szkodniki rozgościły się w Twoim ogrodzie? Sprawdź, co na ślimaki w ogrodzie sprawdzi się najlepiej! Oto 5 prostych sposobów na ślimaki w ogrodzie, dzięki którym szybko i skutecznie rozwiążesz problem.
Ślimaki w ogrodzie – jakie możesz spotkać?
W ogrodzie możesz natknąć się na dwa rodzaje ślimaków: te ze skorupą i bez. Wędrują po ogrodzie i tarasie, szpecą również meble ogrodowe, zostawiając na nich ślady w postaci śluzu. Małe ślimaki z „domkiem” na plecach nie są tak szkodliwe w ogrodzie, jak ślimaki bez skorupy (muszli). Nagie ślimaki to niszczyciele roślin. Duże, brązowe i czarne ślimaki, jeśli zadomowią się w ogrodzie większą grupą, mogą skutecznie zniszczyć rośliny ozdobne i uprawne. Obecność pojedynczych osobników nie zwiastuje jednak problemu. Wystarczy je wyłapać i wynieść poza ogród.
Ślimaki w ogrodzie – dlaczego stanowią zagrożenie?
Skąd się biorą ślimaki w ogrodzie? Ślimaki są wszystkożerne: odżywiają się przede wszystkim roślinami (dlatego zadbane ogródki to dla nich raj na ziemi), ale także zwierzętami, a niekiedy nawet innymi ślimakami. Do ogródków przychodzą więc w poszukiwaniu jedzenia i schronienia. Ponieważ nie mają skorupy, dokucza im ostre słońce. Ślimaki lubią zakamarki i wilgoć – to właśnie w takich miejscach znajdziesz ich najwięcej.
Nie są one jednak z definicji szkodnikami i pełnią istotną rolę w ekosystemie. Czy ślimaki są więc pożyteczne w ogrodzie? Tak! Co jedzą ślimaki w ogrodzie? Żywią się gnijącymi i martwymi częściami roślin. Zjadają także nasiona chwastów. Stanowią też pożywienie dla myszy, nornic czy jeży, a także dla jaszczurek i ptaków. Dlatego do walki ze ślimakami przystąp dopiero wtedy, gdy jest ich mnóstwo i wyrządzają poważne szkody w uprawach. Te zaś mogą być spore. Ślimaki potrafią bowiem zjadać mniejsze liście w całości, a większe kaleczą podgryzaniem ich na tyle, że po prostu je niszczą.
Co na ślimaki w ogrodzie warto wypróbować?
Wyłapywanie i wynoszenie ślimaków nie wydaje Ci się najlepszym rozwiązaniem? Do wyboru masz dwa inne:
- domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie,
- gotowe preparaty na ślimaki w ogrodzie.
Naturalne sposoby na ślimaki w ogrodzie w nieinwazyjny sposób ograniczają ich aktywność: zniechęcają je do wędrówki w kierunku smacznych (dla nich) upraw. Jeśli jednak domowe sposoby się nie sprawdzą (bo np. ślimaków jest za dużo i niszczą ogródek w ekspresowym tempie), pozostaje sięgnięcie po bardziej radykalne rozwiązania, jak np. oprysk na ślimaki w ogrodzie czy wysypanie proszku, który je otruje.
Sposoby na ślimaki w ogrodzie – 5 najskuteczniejszych metod
Ślimaki zdominowały Twój ogródek i ze smakiem chrupią Twoje rabatki i grządki? Przetestuj 5 sposobów na to, jak się ich skutecznie pozbyć!
1. Preparaty na ślimaki w ogrodzie
Jak zwalczać ślimaki w ogrodzie? Najskuteczniejszy a przy tym najszybciej działający będzie specjalny, chemiczny środek na ślimaki w ogrodzie. Takie preparaty dostępne są w kilku formach: najczęściej to proszek lub płyn, z którego robi się oprysk na ślimaki w ogrodzie. Pamiętaj jednak, że korzystając z tego rodzaju preparatów, możesz również negatywnie wpłynąć na naturalnych sprzymierzeńców w walce ze ślimakami, np. na jeże czy ptaki żywiące się tymi szkodnikami.
Wybierając środki chemiczne na ślimaki, zwróć uwagę na stopień toksyczności – najlepiej zastosuj taki, który będzie oznaczony numerem V, co oznacza, że preparat jest „praktycznie nieszkodliwy”. Jeżeli łagodne środki nie pomagają, a ślimaków jest bardzo dużo, nie próbuj samodzielnie stosować agresywnej chemii – dużo bezpieczniej będzie zaprosić do swojego ogrodu wyspecjalizowaną ekipę zwalczającą szkodniki.
2. Pułapki na ślimaki w ogrodzie
Pułapki na ślimaki w ogrodzie to jeden ze skutecznych sposobów na ograniczenie ich niszczycielskiej aktywności. Ślimaki niekoniecznie dobrze radzą sobie z poruszaniem się po sypkim podłożu. Skuteczny w walce z nimi będzie więc np. piasek zmieszany z popiołem, żwir czy trociny na ślimaki. Wokół roślin, które są narażone na działanie szkodników, rozsyp np. trociny lub pokruszone skorupki jajek (które dodatkowo rozkładając się, odżywią glebę). To banalne, ale skuteczne pomysły na to, jak się pozbyć ślimaków w ogrodzie.
3. Kawa na ślimaki w ogrodzie
Jak jeszcze możesz wytępić ślimaki w ogrodzie? Skutecznym sposobem jest kawa na ślimaki w ogrodzie. Po prostu rozsyp fusy po kawie wokół roślin – ślimaki bardzo nie lubią jej intensywnego zapachu, a kofeina dodatkowo działa na nie toksycznie. Podobnie odstraszająco zadziała cynamon na ślimaki w ogrodzie. Jego specyficzny, intensywny zapach przeszkadza ślimakom, więc rozsypanie go ma dobre działanie prewencyjne.
4. Soda na ślimaki w ogrodzie
Jak jeszcze możesz usunąć ślimaki z ogrodu? Wypróbuj uniwersalną sodę oczyszczoną – na ślimaki zadziała ona jak niewidzialna przeszkoda. Ślimaki nie lubią również… miedzi. Wystarczy, że wokół roślin – donic czy grządek, rozłożysz taśmę miedzianą, która skutecznie odstraszy te szkodniki. Soda na ślimaki w ogrodzie jest jednak znacznie tańszym rozwiązaniem.
5. Sól na ślimaki w ogrodzie
Co jeszcze jest dobre na ślimaki w ogrodzie? Sprawdzonym, choć czasochłonnym sposobem jest sól na ślimaki w ogrodzie. Wystarczy posypywać solą każdego napotkanego osobnika. Niszczy je ona dość skutecznie.
Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie?
Co odstrasza ślimaki w ogrodzie? Istnieje kilka gatunków roślin, za którymi te szkodniki nie przepadają. Skutecznie odstrasza je zapach, nie lubią także ich smaku. Posadź więc na swojej działce (najlepiej wokół rabatek z roślinami, które ślimaki podgryzają) np.:
- cebulę;
- czosnek;
- cząber;
- macierzankę;
- majeranek,
- mydlnicę lekarską;
- bylicę piołun;
- orlicę pospolitą;
- rumianek;
- gorczycę;
- szałwię;
- hyzop;
- krwawnik,
a ślimaki zdecydowanie mniej chętnie będą eksplorować przestrzeń wokół Twojego domu.
Naturalnymi i wyjątkowo skutecznymi sprzymierzeńcami w walce ze ślimakami są również jeże. Postaraj się o to, by zaprosić je do swojego ogrodu. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w artykule Domek dla jeża – jak dbać o jeże w ogrodzie?
Jak zwalczać ślimaki w ogrodzie? Regularnie!
Myśląc o tym, jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie, nie zapominaj o tak prostej i podstawowej czynności, jak regularne porządki. Zanim więc przejdziesz do stosowania agresywnych środków chemicznych, dokładnie przyjrzyj się swojemu ogrodowi.
Ślimaki lubią wysokie trawniki i gęste chwasty – są one idealnym schronieniem w ciepłe, słoneczne dni. Szkodniki chętnie chowają się też pod składowiskami gruzu, gałęzi, starych desek czy zalegających w ogrodzie materiałów budowlanych. Jeśli nie chcesz, by ślimaki poczuły się w Twoim ogrodzie zbyt komfortowo, regularnie koś trawniki, wyrywaj chwasty, jesienią grab liście i utrzymuj porządek na terenie działki.
Zestaw mebli ogrodowych Campionna szare/drewno akacjowe
3349 złZestaw ogrodowy Caulate sofa z dwoma fotelami i stolikiem z plecionymi elementami szary/czarny/drewno akacjowe
4099 złZestaw ogrodowy wiklinowy Scorga stół 150x77 cm i 4 krzesła szary
3599 złZestaw mebli ogrodowych Jeremias modułowy ze stolikiem szary
3799 złJak się pozbyć ślimaków z ogrodu raz na zawsze?
Jak zlikwidować ślimaki w ogrodzie, nie robiąc im krzywdy? Po prostu je stamtąd… wynieś! Skutecznym, prostym i bezpiecznym sposobem na pozbycie się ślimaków z ogrodu jest właśnie pozbieranie ich i wyniesienie poza teren ogródka. Zaczekaj na pochmurny i wilgotny dzień, załóż rękawice i pozbieraj wszystkie ślimaki, które znajdą się w zasięgu Twojego wzroku. Pewnie nie będzie to zbyt przyjemne zajęcie, ale za to bardzo skuteczne. Pamiętaj jednak, że musisz wynieść je minimum 20 m od swojej działki, by praca nie poszła na marne, a szkodniki nie odnalazły drogi powrotnej. Najlepiej wynieś ślimaki na pobliską łąkę, gdzie będą mogły żerować do woli.
Wytępienie ślimaków z ogródka wymaga cierpliwości i determinacji. Domowe, naturalne sposoby ograniczą ich aktywność, jednak jeśli plaga jest spora, lepsze będzie sięgnięcie po specjalistyczne preparaty do likwidacji ślimaków. Zawsze używaj ich ściśle wedle instrukcji, aby nie zaszkodzić roślinom i sobie.