Obalamy 5 mitów na temat farb z ekspertką Anną Szymaszek
Choć malowanie to najpowszechniejszy sposób na wykończenie ścian, wokół samych farb narosło wiele mitów. Czy farby sprawdzą się w kuchni i łazience, gdzie panuje wilgoć? Czy można ich użyć, jeśli wśród domowników mamy alergika? Czy poradzimy sobie z malowaniem bez pomocy fachowca? Jeśli i Ty masz podobne wątpliwości, bądź pewien, że już za chwilę zostaną rozwiane! Anna Szymaszek, ekspertka marki MAGNAT, specjalnie dla nas obala 5 najpopularniejszych mitów na temat farb.
Mit 1: Farba nie nadaje się do kuchni, bo szybko się pobrudzi
Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym ściany są szczególnie narażone na różnego rodzaju zabrudzenia, a we wnętrzu panuje podwyższona wilgotność powietrza. Dlatego też przy aranżacji kuchennej przestrzeni wiele osób automatycznie wybiera tradycyjne płytki. Równie dobrym rozwiązaniem jest jednak wykorzystanie farby, co zapewnia szerokie możliwości aranżacji wnętrza. Powinna być ona jednak dobrze dobrana ze względu na panujące w kuchni warunki.
Najlepsze będą zatem farby tworzące trwałą, odporną na szorowanie, środki dezynfekujące i wielokrotne zmywanie powłokę, która jest również odporna na wilgoć, rozwój grzybów i bakterii. Dodatkowym atutem produktu będą właściwości hydrofobowe i oleofobowe, dzięki czemu powłoka odpycha płynne zabrudzenia oraz tłuszcze. Tymi właściwościami charakteryzuje się np. hybrydowa, lateksowa farba do wnętrza MAGNAT Creative Kitchen&Bathroom. Z użyciem takiego rozwiązania bez obawy o zabrudzenie ścian pomalujemy np. przestrzeń przy blacie roboczym. Dzięki zastosowaniu farby unikniemy czasochłonnego montażu płytek i związanych z tym kosztów, a jednocześnie otrzymamy estetyczne wykończenie w wybranym kolorze.
Mit 2: Farba nie poradzi sobie w łazience, gdzie panuje wilgoć
W łazience, podobnie jak w kuchni, mamy do czynienia z okresowym zawilgoceniem i kondensacją pary wodnej. Dlatego w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie wody najlepszym rozwiązaniem do wykończenia ścian jest montaż płytek, jednak w pozostałych przestrzeniach – na ścianach i suficie – można bez obaw zastosować farbę. Przeznaczona do wykorzystania w łazience farba powinna być przede wszystkim odporna na działanie wilgoci oraz rozwój grzybów, pleśni i bakterii, które w „mokrym” środowisku mają dobre warunki do wzrostu.
Odporność na zmywanie i szorowanie pozwolą nam zaś łatwo usuwać ewentualne zabrudzenia. Takie właściwości posiada np. plamoodporna, ceramiczna farba MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom dostępna w 20 gotowych kolorach. Pomalowane farbą dopasowaną do specyfiki pomieszczenia ściany i sufit w łazience na długo pozostaną czyste, a ich kolor wyrazisty i świeży.
Mit 3: Farby nie są polecane alergikom, bo uczulają
Alergicy wcale nie muszą rezygnować z malowania swoich mieszkań farbami. Na rynku są dostępne produkty, których skład jest przyjazny dla osób cierpiących na alergie. Przy wyborze konkretnych rozwiązań warto zwracać uwagę na oznaczenia farb i wybierać te o właściwościach hipoalergicznych, z niską zawartością LZO (lotnych związków organicznych) oraz certyfikatem Eco Label – stosowne informacje znajdziemy na etykiecie bądź w karcie technicznej. Takie cechy posiada np. plamoodporna, ceramiczna farba MAGNAT Ceramic Care.
Dodatkowo MAGNAT Ceramic Care redukuje ilość formaldehydu w pomieszczeniu, który może być obecny w meblach, dywanach czy panelach, a tym samym poprawia jakość powietrza we wnętrzach. W mieszkaniu alergika, gdzie częściej niż standardowo należy wykonywać porządki, sprawdzą się też farby tworzące na ścianie plamoodporną, antystatyczną powłokę, która w mniejszym stopniu przyciąga kurz. Z tak pomalowanych powierzchni będzie można łatwo usunąć zabrudzenia przy użyciu mokrej ściereczki, bez obawy o utratę koloru.
Mit 4: Malowanie farbami to droga i skomplikowana inwestycja
Malowanie jest najszybszym i najłatwiejszym sposobem na zmianę aranżacji wnętrza. Nowoczesne farby charakteryzują się wysoką wydajnością, bardzo dobrymi parametrami użytkowymi i zapewniają skuteczne krycie, dzięki czemu możemy uzyskać na ścianie trwałą i estetyczną powłokę malarską. Jeśli postawimy na farby plamoodporne, jak np. MAGNAT Ceramic Care, będziemy mogli przez długi czas cieszyć się pięknym wymalowaniem bez plam i zabrudzeń, a ponowne malowanie będzie konieczne dopiero wówczas, gdy zapragniemy zmienić kolor ścian.
Współczesne farby są również łatwe w aplikacji i nie chlapią podczas nakładania – prace malarskie możemy więc przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności zatrudniania fachowca i ponoszenia dodatkowych kosztów. W niezbędne akcesoria malarskie zaopatrzymy się łatwo w sklepie budowlanym, a praktyczne wskazówki i porady dotyczące malowania znajdziemy np. na stronie internetowej MAGNAT. Jeśli chcemy odmienić zatem aranżację pomieszczeń, to malowanie jest najłatwiejszym sposobem na uzyskanie nowego wyglądu wnętrza – nie jest to droga i skomplikowana inwestycja.
Mit 5: Farby strukturalne trudno się nakłada, więc trzeba to zlecić fachowcom
Farby strukturalne pozwalają na stworzenie pięknego, niepowtarzalnego wnętrza. Wbrew pozorom ich zastosowanie nie jest skomplikowane. W większości przypadków do nałożenia farb strukturalnych nie są wymagane szczególne umiejętności malarskie, dlatego produkty te można aplikować samodzielnie, bez konieczności angażowania fachowców.
Trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach: odpowiednim przygotowaniu podłoża, zagruntowaniu, przygotowaniu produktu i dokładnym, starannym rozprowadzeniu wyrobu na dekorowanej powierzchni. Najlepiej kierować się tutaj „krok po kroku” zaleceniami z opakowania lub karty technicznej wybranego rozwiązania. Warto też skorzystać z filmów instruktażowych, które producenci zamieszczają na swoich internetowych kanałach komunikacji (np. w serwisie YouTube). Wykonując samodzielną aplikację farb strukturalnych, szybko przekonamy się, że nie jest to trudne. Do tego możemy w łatwy sposób zamaskować różne niedoskonałości podłoża i w zależności od sposobu wykończenia uzyskać niepowtarzalny efekt końcowy, np. elegancką strukturę przetartego tynku.