Jak wybrać odpowiednią baterię do kuchni? 6 rzeczy, o których warto pamiętać
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KFA Armatura.
Projektowanie kuchni to skrupulatna analiza, w której ważne są potrzeby i pragnienia użytkowników, umiejętnie zorganizowane strefy, a przede wszystkim odpowiednie wyposażenie – w tym najlepsza bateria kuchenna. Jak ją wybrać? 6 poniższych pytań ułatwi Ci zadanie.
1. Jaki materiał będzie najlepszy?
Strefa zlewozmywaka to miejsce bardzo często użytkowane. Ta intensywność pociąga za sobą konieczność zakupu materiałów solidnych i trwałych; takich, które nie zniszczą się i nie odkształcą zaledwie po kilku miesiącach eksploatacji. W przypadku kranu gwarancję tego typu zapewnia mosiądz, z którego wykonane są m.in. korpusy armatury KFA. Ich powierzchnia pokryta jest odpowiedniki powłokami, np. powłoka czarnych baterii powstaje w kilkuetapowym procesie, dzięki czemu jest wytrzymała na wszelkie odpryski czy uszkodzenia. Dzięki temu nie koroduje, nawet w wyniku ciągłego kontaktu z wodą, co sprawia, że takie rozwiązania są w stanie przetrwać bez szwanku przez wiele długich lat.
2. Czy sposób montażu baterii jest ważny?
Baterie stojące, określane również jako sztorcowe, to rozwiązanie najchętniej wybierane do kuchni. Taki produkt montowany jest na obrzeżu zlewozmywaka lub blatu (w wywierconym specjalnie do tego celu otworze), co zapewnia sprawną instalację, a także wymianę czy naprawy. Sposób montażu baterii jest ważny i wpływa na jej stabilność – wybierając swój wymarzony model, warto sprawdzić, czy jest on wyposażony w tuleję obwodową. To element, dzięki któremu bateria będzie przez cały czas stabilnie przytwierdzona do blatu, również w przypadku elastycznych i obrotowych wylewek.
3. Jaki sposób sterowania zapewni najwięcej wygody?
W poszukiwaniach idealnej baterii kuchennej istotna będzie również wygoda, a ta podyktowana jest tym, w jaki sposób obsługiwany jest kran. Najbardziej podstawowym rodzajem rozwiązania, od którego coraz częściej się odchodzi z uwagi na kwestie ekologii i ekonomii, są baterie dwuuchwytowe. To produkty wyposażone w dwa pokrętła (do ciepłej i zimnej wody), które służą do mieszania strumienia w celu uzyskania jego optymalnych parametrów.
W rozwiązaniach jednouchwytowych proces manualnego mieszania zastępuje głowica (regulator) znajdująca się wewnątrz baterii. Ważne by była ona ceramiczna, jak w bateriach KFA Andra, co ograniczy możliwość występowania nieszczelności, a tym samym wpłynie na żywotność produktu. Wszystko dlatego, że głowice ceramiczne – w przeciwieństwie do plastikowych – wykazują odporność na kamień i osady. Baterie jednouchwytowe należą także do rozwiązań bardziej praktycznych. Można je obsługiwać za pomocą jednej ręki, co ma szczególne znaczenie podczas ferworu przygotowań w kuchni.
W kuchennej strefie mycia najwięcej wygody zapewni trzecia alternatywa – bateria dotykowa KFA Tauri. To model, który sprawdzi się w przypadku tych, którzy zawsze mają „pełne ręce roboty”. Ten komfort wiąże się z możliwością obsługi kranu poprzez dotknięcie wylewki, np. dłonią, łokciem, a nawet widelcem czy łyżką! Otworzony strumień osiąga ustawione wcześniej temperaturę oraz objętość, a poprzez ponowny dotyk możesz go zamknąć, co wyeliminuje zjawisko marnotrawstwa wody, a także ograniczy widoczność niezbyt estetycznych odcisków palców. Funkcja dotykowego uruchamiania i wyłączania jest też bezpieczna, gdy ze strefy zlewozmywaka korzystają dzieci. Maluchy chętne biorące udział w kulinarnych eksperymentach nigdy nie poparzą sobie rączek.
4. Na jaki typ wylewki się zdecydować?
Kolejne pytanie dotyczy wylewki – elementu wieńczącego korpus baterii. Jej kształt i funkcjonalność mają zasadniczy wpływ na komfort korzystania z kranu. Najczęściej w takich strefach spotkać można wylewki tradycyjne, nazywane też stałymi. Wybierając je, należy pamiętać, że wylewka nie może znajdować się ani zbyt wysoko, co będzie powodowało rozchlapywanie się wody dookoła, ani też za nisko, co utrudni napełnianie większych garnków wodą. Jeśli nie chcesz mieć takich dylematów i wolisz więcej swobody, sięgnij po baterie z elastyczną wylewką, przy pomocy której możesz zmieniać kierunek strumienia. To ułatwi wiele kuchennych czynności związanych z myciem warzyw czy nawet czyszczeniem zlewu.
O krok dalej, jeśli chodzi o funkcjonalność strefy mycia, są baterie z wyciąganą wylewką (np. KFA Indira). Rozwiązania gwarantują płynność ruchów, dzięki znajdującemu się w kranie elastycznemu wężowi, którego zasięg wynosi 120 cm. Pozwala on na wygodne umycie większych przedmiotów, opłukiwanie warzyw znajdujących się na ociekaczu czy dotarcie do trudnych zakamarków komór. Długi wąż daje możliwość mycia zarówno w obrębie zlewu, jak i poza nim. Sprawdzi się więc nawet podczas napełniania wiaderka.
5. Jakie dodatkowe funkcje mogą być przydatne?
Wybierając baterię kuchenną, dobrze pomyśleć o dodatkowych udogodnieniach, które często wywierają ogromny wpływ na środowisko naturalne; ograniczają zużycie wody czy eliminują wykorzystanie plastiku. Za redukcję przepływu odpowie napowietrzacz, nazywany aeratorem lub perlatorem. To specjalna nakładka montowana na końcu wylewki baterii, która miesza wodę z powietrzem. Dzięki temu otrzymasz strumień o pozornie zwiększonej objętości – w rzeczywistości jest on jednak zdecydowanie mniejszy, co tym samym obniża zużycie i wydatki.
Za ekologiczną odsłonę baterii kuchennej odpowiadają również funkcje filtrowania wody w armaturze KFA Mungo. Tym sposobem dostarczysz sobie i bliskim łyk krystalicznego orzeźwienia, a także pozbędziesz się problemu z zakupem zgrzewek wody. Wkład filtrujący, który dostępny w zestawie z baterią KFA Mungo, montowany jest pod zlewem i sprawia, że po naciśnięciu specjalnego przycisku znajdującego się na końcu wylewki, z kranu płynie filtrowana woda nadająca się bezpośrednio do picia! Jeden taki filtr to aż 6000 litrów wody, a więc o 4000 plastikowych butelek i 200 kg plastiku mniej.
6. Jak dopasować baterię do kuchni?
Możliwości dopasowania baterii do kuchni jest wiele, ale najbezpieczniejszym posunięciem będzie jej dobór pod względem koloru zlewu. Takie same odcienie zapewnią spójność i będą idealnym dopełnieniem każdego stylu aranżacyjnego – od klasycznego, po nowoczesny. W tradycyjnych realizacjach egzamin zdadzą chromowane duety albo warianty w ciepłych tonacjach beżu, a w tych minimalistycznych czy skandynawskich bardziej nietypowe, ale i szalenie modne; białe albo czarne z wyróżniającą się baterią KFA Indira Black. Ciemne wykończenie armatury może też być ciekawym elementem kontrastu dla jaśniejszych komór zlewu.
Odpowiednia bateria kuchenna to taka, która łączy kryteria praktyczności oraz estetyki; pomaga w sprzątaniu i przygotowaniu posiłków, a przy tym stanowi dekorację przestrzeni. Nie bez znaczenia są też kwestie ekologii i funkcjonalne udogodnienia, jak chociażby możliwość picia wody prosto z kranu czy zwiększenie zasięgu wylewki przy pomocy elastycznego węża. To rodzaj armatury, który musi spełniać oczekiwania użytkowników, więc jej zakup warto podeprzeć solidną analizą potrzeb!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KFA Armatura.