Woda prosto z kranu – czy można pić ją bez obaw? Sprawdzamy
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KFA Armatura.
O tym, że woda to niezbędny element zdrowego stylu życia wie już chyba każdy – nie wszyscy jednak pijemy jej tyle, ile powinniśmy. Według wskazań Światowej Organizacji Zdrowia dorosła kobieta powinna dostarczać sobie przynajmniej 2,2 l, a mężczyzna 2,9 l wody dziennie. Ta ilość może się nawet podwoić, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy, uprawiania sportu i wysokości temperatury. Choć zawarte są w niej również inne napoje i płyny znajdujące się w pożywieniu, to właśnie czysta woda jest niezastąpiona – dlaczego? Sprawdź i dowiedz się, czy można pić ją prosto z kranu.
Woda – dlaczego warto pić ją regularnie?
Woda zaspokaja pragnienie i dba o odpowiednie nawodnienie ciała. Co jednak kryje się za tymi pojęciami? Woda znajduje się w każdej komórce organizmu – to dzięki niej mogą zachodzić w nim wszystkie procesy życiowe. Jest więc kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania, zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Skutki odwodnienia odczujesz bardzo szybko – suchość w ustach, wzmożone pragnienie, wkrótce pojawi się również zmęczenie, a nawet zawroty czy ból głowy.
Zapotrzebowanie na płyny może znacznie wzrastać podczas upalnych dni czy wysiłku fizycznego. Dlatego tak ważne jest, by pić wodę regularnie przez cały rok i nie zastępować jej napojami, które zwykle zawierają również mnóstwo cukru i zbędnych polepszaczy. Woda zadba o Twój organizm, sprawiając, że poczujesz się lepiej – zwiększy poziom koncentracji, wpłynie pozytywnie na trawienie, mechanikę ruchu i metabolizm, a także poprawi kondycję skóry.
Czy można pić wodę prosto z kranu?
Można! To rozwiązanie nie tylko zdrowie, ale też ekonomiczne i przyjazne środowisku! Dzięki temu nie będziesz już przynosić do domu mnóstwa plastikowych butelek, przepłacając za wodę, do której masz przecież nieograniczony dostęp. Normy dotyczące wody kranowej są restrykcyjne, dlatego możesz mieć pewność, że jest czysta chemicznie i mikrobiologicznie – informacji na temat jakości wody w Twojej miejscowości powinno udzielić lokalne przedsiębiorstwo wodociągowe lub sanepid. Warto wziąć jednak pod uwagę fakt, że zanim trafi do Twojej szklanki przepływa przez rury, które często nie były wymieniane od dziesiątek lat – ta droga może pogarszać jakość i smak wody.
W takim wypadku można zaopatrzyć się w dzbanek z filtrem, który jednak trzeba napełniać i czekać, aż woda się przefiltruje, a także pamiętać o comiesięcznej wymianie wkładu… lub postawić na baterię kuchenną z funkcją filtrowania. To drugie rozwiązanie jest bardzo wygodne, wystarczy odkręcić kran i cieszyć się doskonałej jakości wodą! Szukając odpowiedniego modelu, zwróć uwagę na właściwości dołączonego do niego filtra. Powinien redukować szkodliwe osady, zanieczyszczenia mechaniczne, a także metale ciężkie oraz nieprzyjemny smak i zapach chloru – wszystkie te wymagania spełnia bateria MUNGO z oferty KFA Armatura.
Bateria filtrująca – wygoda i ekologia w kuchni
Zgodnie z niezbędnymi wymaganiami bezpieczeństwa, MUNGO to bateria filtrująca wykonana z mosiądzu, którego skład chemiczny jest dostosowany do kontaktu z wodą pitną. Materiał ten jest odporny na korozję, starzenie się oraz zmiany temperatury. Samo rozwiązanie jest bardzo ekologiczne i pozwali skutecznie ograniczyć ilość plastikowych odpadów, które generuje Twoje gospodarstwo domowe. Szacuje się, że 1 filtr odpowiada aż 4 000 butelek wody. To aż o 200 kg mniej plastiku, który trafi do śmietnika! Jest to więc wybór przyjazny dla planety, który z pewnością zainteresuje osoby nieobojętne na kwestie związane z ochroną środowiska oraz żyjące w duchu „less waste”.
Oprócz tego bateria filtrująca nie rożni się zasadniczo od tradycyjnej baterii kuchennej. Może być równie estetyczna i praktyczna – bateria MUNGO wyróżnia się oryginalnym designem, łączącym uniwersalny chrom z matową czernią. Kształt wylewki jest ponadczasowy i z łatwością dopasuje się do wnętrz urządzonych w różnych stylach. Na wygodę użytkowania wpływa wydłużony, ergonomiczny uchwyt, który nie ślizga się nawet w mokrej dłoni – taka zaleta przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom kuchennych eksperymentów… i tym, którzy po nich sprzątają.
Bateria to nie wszystko – co z instalacją?
Wylewka, która zdobi strefę zlewozmywaka w Twojej kuchni to jednak nie wszystko – w przypadku jakości wody pitnej, warto również przyjrzeć się temu, czego nie widać, czyli instalacji wodociągowej. Należy zwrócić uwagę m.in. na zawory wodne, które nie powinny zawierać w swoim składzie niklu ani ołowiu. Metale ciężkie, które wytrącają się do wody, negatywnie wpływają na zdrowie. Ołów kumuluje się w organizmie, działając niekorzystnie m.in. na układ nerwowy oraz krwionośny, a nikiel może powodować zaburzenia trawienia oraz uczulenia.
Wybierając wszystkie elementy instalacji, także zawory do wody, pamiętaj o tym, by stawiać nie tylko na rozwiązania trwałe i szczelne, ale również bezpieczne. Takie komponenty znajdziesz w asortymencie KFA Armatura – wewnętrzne powierzchnie oraz gwinty w zaworach nie są niklowane, bezpośrednio wpływając na jakość przepływającej przez nie wody. Co ważne, mosiądz, z których są wykonane, w pełni nadaje się do recyklingu, a także spełnia wszystkie wymagania i normy europejskie związane z bezpieczeństwem.
Do picia wody nie trzeba nikogo przekonywać. By cieszyć się dobrym zdrowiem, regularnie się nawadniaj i to nie czekając, aż zacznie dręczyć Cię pragnienie, które jest już pierwszym sygnałem odwodnienia. Ważne jest również, by woda była bezpieczna! By bez obaw pić ją prosto z kranu, postaw na praktyczną baterię z filtrem oraz nieniklowane zawory – to prosty sposób na pozbycie się namiaru plastiku z kuchni i nieograniczony dostęp do doskonałej jakości wody.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KFA Armatura.