Pokój przechodni – jak urządzić i oddzielić pokój przejściowy?
Pokój przechodni to przestrzeń, która może wydawać się niepraktyczna. W rzeczywistości można wyczarować jednak z niego funkcjonalne wnętrze, z którego przyjemnie będzie się korzystać. Dziś powiemy kilka słów o tym, jak zaaranżować pokój przejściowy, by wykorzystać go w 100% i podpowiemy, jak oddzielić pokój przechodni od innych pomieszczeń. Zaczynamy!
Pokój przechodni – co to jest?
Pokój przechodni – co to znaczy? Pokój przejściowy z definicji nie jest ani standardowym pokojem, ani korytarzem. Jest przestrzenią wypełnioną meblami, przez którą trzeba przejść, by dotrzeć do innego (lub innych) pokoju. Mieszkań z takimi pokojami unikają zwykle studenci, którzy wynajmują lokal w kilka osób, a każda z nich chce mieć osobny pokój zapewniający pełną prywatność. W mieszkaniu zamieszkiwanym przez rodzinę pokój przechodni nie stanowi problemu, a wręcz przeciwnie!
Pokój przechodni – gdzie można go spotkać?
Pokoje przechodnie były bardzo często spotykane w przedwojennych kamienicach, a także w blokach z wielkiej płyty. Dziś teoretycznie mieszkania z tego rodzaju pomieszczeniami nie są budowane zbyt często. Tak naprawdę jednak na podobnej zasadzie działają np. nowoczesne pokoje z aneksem kuchennym – w końcu by dojść z do kuchni, musimy przejść przez salon – innej drogi nie ma.
Pokój przechodni – jakie ma zalety?
Przechodni pokój ma swoje wady – nie zapewnia prywatności i często jest mniej ustawny niż klasyczne pokoje z jednymi drzwiami. Tego rodzaju wnętrza mają też jednak wiele zalet! Jakich?
- Więcej przestrzeni do przechowywania. Przechodni pokój możesz potraktować jak nieco większy korytarz, w którym zmieści się duża szafa do przechowywania ubrań, pościeli, ręczników i innych drobiazgów.
- Dodatkowe miejsce na przestrzeń, której Ci brakuje. Może pełnić np. funkcję domowego biura lub być miejscem na biblioteczkę, której zawsze chciałeś, ale nie miałeś wystarczająco dużo miejsca.
- Lepsze warunki do przyjmowania gości. Jeśli w pokoju przechodnim urządzisz jadalnię, Twoi goście będą mogli odpocząć w salonie w czasie, kiedy Ty będziesz nakrywać do stołu.
Pokój przechodni – jak go urządzić?
Szukasz pomysłu na pokój przejściowy? Aranżacja powinna zależeć przede wszystkim od Twojego zapotrzebowania. Zastanów się, czego brakuje Ci w mieszkaniu i jaką przestrzeń możesz zorganizować, by ułatwić i uprzyjemnić sobie życie. Mamy dla Ciebie kilka propozycji!
Pokój przechodni – aranżacja miejsca do pracy
Jeśli czasami przynosisz pracę do domu lub zdarza się, że pracujesz zdalnie, w pokoju przechodnim możesz zaaranżować miejsce do pracy, które sprawdzi się dużo lepiej niż praca w salonie z laptopem na kolanach. Takie miejsce możesz zorganizować nawet w sytuacji, w której dysponujesz pokojem przechodnim bez okna. Wystarczy dobre biurko i odpowiednie oświetlenie, by okazjonalna praca była komfortowa i bezpieczna dla Twoich oczu.
Pokój przechodni dla dziecka
Pokój przechodni świetnie sprawdzi się również jako pokój dla dziecka. Jeśli za nim będzie znajdowała się np. tylko sypialnia rodziców, nic nie powinno zakłócać snu małego mieszkańca. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie pokoju przejściowego dla rodzeństwa i wydzielenie dzięki niemu funkcjonalnych stref. W skrajnym pokoju można zorganizować strefę cichą z łóżkami i biurkami, a pokój dziecięcy przechodni może pełnić funkcję bawialni.
Pokój przechodni jako sypialnia
Czy pokój przejściowy może być sypialnią? Teoretycznie ten rodzaj pomieszczenia znajduje się w ciągu komunikacyjnym i powinien raczej pełnić inne funkcje, ale w niektórych przypadkach można zorganizować w nim również sypialnię! Idealną sytuacją będzie, jeśli w skrajnym pokoju urządzisz garderobę (o wyposażeniu garderoby przeczytasz więcej w artykule Wyposażenie garderoby – 8 rzeczy, które musisz mieć w swojej garderobie) lub łazienkę, do której będziesz mieć dostęp wyłącznie bezpośrednio ze swojego pokoju przechodniego, czyli przytulnej sypialni.
Pokój dzienny przechodni
Przechodni pokój jest świetnym miejscem do zorganizowania strefy dziennej, do której dostęp mają wszyscy domownicy. Jeśli aranżujesz pokój przechodni do kuchni, dobrym rozwiązaniem będzie jadalnia, do której będziesz mieć dostęp zarówno z kuchni, jak i z pozostałej części mieszkania. Wystarczy, że wstawisz tam duży stół i wygodne krzesła oraz odpowiednio rozmieścisz oświetlenie.
W przechodnim pokoju możesz również zorganizować biblioteczkę, dzięki której regały z książkami nie będą zagracały salonu. Wystarczy, że postawisz kilka regałów lub witrynek wypełnionych książkami, a obok umieścisz wygodny, mięsisty fotel i dobrą lampę, a wymarzony kącik czytelniczy będzie gotowy!
Jak oddzielić pokój przechodni?
Jeśli obok pokoju przechodniego znajduje się przestrzeń, która wymaga prywatności, np. sypialnia, warto zadbać o skuteczne oddzielenie konkretnej strefy od reszty pomieszczeń. Świetnie sprawdzą się tu duże, masywne drzwi przesuwne, lżejsze drzwi szklane z zasłoną lub takie, które wykonane są z mlecznego szkła. Półtransparentne drzwi są istotne szczególnie wtedy, gdy w pokoju przechodnim brakuje wpuszczających naturalne światło okien.
A jak umeblować pokój przejściowy? Wszystko zależy od tego, jaką przestrzeń chcesz zaaranżować. Być może, ze względu na większą liczbę drzwi, meblowanie może być nieco utrudnione. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie meble muszą stać pod ścianami! Rozłożysty regał dzielący długą i wąską przestrzeń może wizualnie poprawić jej proporcje i sprawić, że będzie bardziej przytulna.
Jak zlikwidować pokój przechodni?
Jak przerobić pokój przechodni? Jeśli dodatkowa, oddzielona drzwiami przestrzeń nie jest Ci potrzebna, możesz zupełnie zmienić układ mieszkania, wyburzyć ściany i stworzyć ogromne, otwarte wnętrze. Na takich dużych przestrzeniach świetnie sprawdzają się aranżacje nowoczesne czy industrialne. Jeśli nie jesteś fanem ciasnych, niewielkich pomieszczeń, być może to jest właśnie rozwiązanie dla Ciebie!
Jeśli planujesz pokój przejściowy i nie wiesz, jak go urządzić, szukaj najprostszych rozwiązań i zaaranżuj przestrzeń, która będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby, a nie na aktualne trendy. Jesteśmy przekonani, że nasze pomysły na pokój przejściowy zainspirowały Cię do działania i popchnęły do działań zmierzających w kierunku stworzenia wnętrza idealnego. Powodzenia!