Meble kolonialne – czym się charakteryzują i jakie meble w stylu kolonialnym warto wybrać?
Meble kolonialne są stylowe, solidne, masywne i trwałe, a powstały z połączenia wiktoriańskiej klasyki i orientalnych wpływów. Ciemnobrązowe meble z egzotycznego drewna są bardzo cenione i mocno osadzone w najnowszych wnętrzarskich trendach, a dzięki swojej trwałości mogą służyć przez długie lata nawet wielu pokoleniom. Jakie meble w stylu kolonialnym wybrać, by stworzyć spójne i eleganckie wnętrze? Podpowiadamy!
Spis treści:
Meble kolonialne – czym się charakteryzują?
Meble kolonialne – jakie jest ich pochodzenie?
Meble kolonialne – z jakich gatunków drewna są wykonywane?
Meble kolonialne a indyjskie – czym się różnią?
Meble kolonialne – jakie wybrać do wnętrz w stylu kolonialnym?
Kolonialne meble – ile kosztują i gdzie je kupić?
Meble w stylu kolonialnym – jak o nie dbać?
Meble kolonialne – czym się charakteryzują?
Meble kolonialne są dość specyficzne i charakterystyczne. Szukając mebli idealnych do wnętrz w stylu kolonialnym, zwróć uwagę na kilka specyficznych właściwości. O jakich cechach mebli kolonialnych mowa?
- Egzotyczne drewno. Ze względu na swoje pochodzenie meble kolonialne wykonane są zwykle z trwałego, egzotycznego drewna.
- Ciemny kolor. Meble wyjęte wprost z kolonialnych wnętrz mają zazwyczaj głęboki, ciemnobrązowy kolor, choć zdarzają się również egzemplarze o jaśniejszej kolorystyce.
- Ciężka i masywna forma. Meble kolonialne są zwykle dosyć masywne i ciężkie – zarówno fizycznie, jak i wizualnie.
Meble kolonialne – jakie jest ich pochodzenie?
Jaka jest historia mebli kolonialnych? Styl kolonialny powstał w XIX w. Został zapoczątkowany przez Brytyjczyków, którzy tworząc kolonie na zamorskich terenach, próbowali przenieść tradycyjny, wiktoriański styl na zupełnie nowe grunty, korzystając z nowych zasobów. W ten sposób zaczęły powstawać meble formą przypominające te tradycyjne, ale wykonywane z lokalnych, egzotycznych dla Brytyjczyków gatunków drewna.
Meble kolonialne – z jakich gatunków drewna są wykonywane?
Czy meble kolonialne drewniane zawsze wykonane są z drewna egzotycznego? Większość z nich tak – to w końcu cecha charakterystyczna tych elementów wyposażenia wnętrz. To właśnie meble kolonialne z palisandru, drewna tekowego czy mangowego, ze względu na surowiec najbardziej przypominają te, które oryginalnie powstawały w XIX w. w koloniach brytyjskich.
Czy to oznacza, że meble dębowe czy meble sosnowe w stylu kolonialnym nie istnieją? Oczywiście, że nie! Nasze rodzime gatunki są bardziej dostępne, a przez to tańsze niż większość egzotycznych gatunków, dlatego często wykorzystywane są do produkcji mebli nawiązujących do stylu kolonialnego.
Przeczytaj też: Ciemne drewno – jakie gatunki obejmuje i jak wykorzystać ciemne drewno w aranżacji?
Meble kolonialne a indyjskie – czym się różnią?
Styl kolonialny jest koktajlem kilku różnych stylów i to właśnie dzięki tej różnorodności jest on tak wyjątkowy. Najwyraźniej zauważyć w nim można wpływy trzech stylów – klasyki wiktoriańskiej, a także stylu indyjskiego oraz balijskiego.
Meble indyjskie czy balijskie często mylone są z tymi kolonialnymi. Czym w takim razie meble w stylu indyjskim różnią się od tych kolonialnych? Tak naprawdę granica jest bardzo cienka i płynna, a meble indyjskie niejednokrotnie są bezpośrednio wykorzystywane w kolonialnych wnętrzach.
Jeśli mielibyśmy szukać różnic, to zauważyć je można przede wszystkim w ilości zdobień. Meble indyjskie charakteryzują się bogatymi rzeźbieniami, podczas gdy te kolonialne są bardziej klasyczne.
Meble kolonialne – jakie wybrać do wnętrz w stylu kolonialnym?
Jeśli postanowiłeś wprowadzić styl kolonialny do swoich wnętrz, bardzo prawdopodobne jest, że będziesz starał się stworzyć spójną przestrzeń i wszystkie kąty w domu urządzisz w podobnym klimacie. Jakie meble kolonialne wybrać do poszczególnych pomieszczeń?
Meble do sypialni w stylu kolonialnym
Sypialnia w stylu kolonialnym jest stylowa, ciepła, przytulna i elegancka. W centrum tego pomieszczenia powinno stanąć masywne, ciężkie łóżko z ciemnobrązową ramą, która będzie pięknym tłem dla klasycznej, białej, haftowanej pościeli, idealnie dopełniającej kolonialne wnętrze.
W sypialni nie może zabraknąć również pojemnej komody kolonialnej, w której zmieścisz np. ręczniki, pościele czy bieliznę. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz pomyśleć również o stylowej konsoli kolonialnej dopasowanej do pozostałych mebli w pokoju.
Meble do salonu w stylu kolonialnym
Urządzony ze smakiem salon w stylu kolonialnym naprawdę robi wrażenie! Jakie meble do niego wstawić, by uzyskać efekt zgodny z oczekiwaniami? Głównym meblem i centrum domowego wypoczynku powinna być oczywiście kanapa kolonialna. Możesz wybrać taką, która będzie obita tkaniną, ale we wnętrzu w takim klimacie świetnie sprawdzi się również ta wykonana ze skóry naturalnej lub ekologicznej.
Obok powinien stanąć duży, masywny kolonialny stolik kawowy. Jeśli szukasz czegoś większego niż stolik, wybierz szeroką ławę kolonialną, na której bez trudu zmieszczą się napoje i przekąski dla wszystkich gości. W komfortowym salonie przyda się również wygodny fotel kolonialny, który będzie idealnym uzupełnieniem strefy wypoczynkowej.
Meble kolonialne do gabinetu
Gabinet w stylu kolonialnym prezentuje się niezwykle stylowo i elegancko. Może być idealnie zrównoważoną przestrzenią do nauki czy pracy. Podstawowym elementem wyposażenia takiego pomieszczenia jest oczywiście solidne i masywne biurko kolonialne – najlepiej takie z dodatkowymi szufladami, w których pomieszczą się wszystkie przydatne w pracy akcesoria.
Meble kuchenne w stylu kolonialnym
Kuchnia w stylu kolonialnym jest ciepła, przytulna i sprzyjająca spędzaniu czasu z rodziną. Urządzając pomieszczenie w tym klimacie, zacznij od mebli kuchennych z drewnianymi frontami. Nie zapomnij również o dużym, wygodnym, drewnianym stole (jeśli oczywiście masz na niego miejsce) oraz tapicerowanych, rzeźbionych krzesłach kolonialnych.
Meble kolonialne do przedpokoju
Jeśli całe mieszkanie urządzasz w stylu kolonialnym, pamiętaj również o odpowiedniej aranżacji przedpokoju. Jakie meble kolonialne w przedpokoju sprawdzą się najlepiej? Podstawą będzie szafka na buty, w której zmieścisz wszystkie najczęściej używane pary. Jeśli dysponujesz wnęką do zagospodarowania, koniecznie zamów pojemną szafę na wymiar na ubrania lub artykuły gospodarcze.
Łóżko tapicerowane 140x200 cm Loreo z pojemnikiem beżowe boucle
2729 złŁóżko tapicerowane 140x200 cm Sermide z pojemnikiem beżowe welur łatwoczyszczący
2499 złŁóżko tapicerowane 140x200 cm Rinus z pojemnikiem beżowe w tkaninie hydrofobowej
2099 złŁóżko tapicerowane 140x200 cm Montaris z pojemnikiem beżowy welur hydrofobowy
2099 złKolonialne meble – ile kosztują i gdzie je kupić?
Czy meble kolonialne są drogie? Nie będziemy oszukiwać – nowe, oryginalne, wykonane z drewna egzotycznego meble kolonialne dostępne w sklepach internetowych lub stacjonarnych nie należą do najtańszych. Warto jednak wiedzieć o tym, że taki mebel to inwestycja na lata.
Jeśli szukasz tańszych mebli w stylu kolonialnym, masz kilka opcji. Możesz zdecydować się na egzemplarze wykonane np. z drewna sosnowego, ale stylizowane na kolonialne. Dobrym pomysłem będzie również poczekanie na wyprzedaż mebli kolonialnych – przeceny mogą sprawić, że w Twoim portfelu zostanie spora kwota.
Świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy podczas zakupu wyposażenia wnętrz jest wybór używanych mebli kolonialnych. Przepiękne, wymagające często jedynie lekkiego odświeżenia egzemplarze możesz znaleźć np. na targach staroci lub portalach aukcyjnych z używanymi przedmiotami.
Meble w stylu kolonialnym – jak o nie dbać?
Jak dbać o meble w stylu kolonialnym? Pielęgnacja takich mebli nie różni się właściwie niczym od dbania o meble drewniane w innych stylach. Należy regularnie przecierać je wilgotną szmatką nasączoną łagodnym detergentem, by pozbyć się zalegającego kurzu. Warto również regularnie je woskować, by zachować ich piękny wygląd przez długie lata.
Pamiętaj również, by bezpośrednio na drewnianych stołach czy stolikach kawowych nie stawiać np. kubków z gorącą herbatą. Lepiej postawić je na zabezpieczających powierzchnię drewna podkładkach.
Meble w stylu kolonialnym – jakie są ich zalety?
Jakie zalety mają meble kolonialne? Opinie użytkowników jednoznacznie wskazują, że jest ich wiele. Które z nich są najistotniejsze?
- Trwałość. Oryginalne meble kolonialne są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia.
- Oryginalny wygląd. Meble kolonialne są nietypowe, a przez to, że często kupowane jako używane, zupełnie unikatowe.
- Masywna forma. Meble kolonialne są dość ciężkie i masywne, a dzięki temu często bardzo pojemne i praktyczne.
Meble w stylu kolonialnym – czy mają jakieś wady?
Oczywiście nie ma produktów bez wad – mają je również meble kolonialne. O jakich minusach warto wiedzieć?
- Cena. Meble kolonialne wykonane z naturalnego egzotycznego drewna mają zwykle dość wysokie ceny.
- Masywny wygląd. Ta cecha może być zarówno wadą, jak i zaletą. Należy na nią uważać szczególnie podczas urządzania małych wnętrz – jeśli aranżujesz mały pokój, pamiętaj, by zachować umiar w wyborze mebli i dobrać dodatki, które pozwolą stworzyć harmonijne i przyjemne dla oka wnętrze.
Sprawdź również: Ciemne meble w salonie – jaki kolor ścian do nich pasuje? Znamy odpowiedź
Meble kolonialne, odpowiednio dobrane do aranżacji wnętrza, sprawią, że pomieszczenie będzie nie tylko piękne i estetyczne, ale również praktyczne i przyjemne w użytkowaniu. Wybierając meble, zastanów się więc przede wszystkim nad tym, czy będą one przydatne i czy na pewno sprawdzą się w Twoim mieszkaniu. Życzymy powodzenia w szukaniu prawdziwych kolonialnych perełek!