Jak dobrać idealną baterię kuchenną? O tych zasadach musisz pamiętać!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KFA Armatura.
Dobrze dobrana bateria kuchenna potrafi diametralnie zmienić komfort wykonywania codziennych obowiązków. Dopasowana do gabarytów zlewozmywaka raz na zawsze kończy problem z rozpryskującą się wodą i niewygodnym zmywaniem, które po kilku chwilach zamienia się w koszmar. Tutaj liczy się przede wszystkim funkcjonalność, ale nie można też zapominać o wyglądzie, dlatego wybór armatury trzeba dobrze przemyśleć, biorąc też pod uwagę wystrój kuchni i styl panujący w mieszkaniu.
Jak dopasować baterię do zlewu? Szybki poradnik
Wybierając armaturę do kuchni, możesz sięgnąć po baterię ścienną lub baterię stojącą (inaczej sztorcową). Te pierwsze różnią się między sobą głównie designem, drugie – wszystkim, od kąta nachylenia, przez kształt wylewki aż po design.
W tej kategorii za najbardziej tradycyjne uznaje się baterie o prostych wylewkach, które nachylają się nad zlewem pod kątem 45°, to równocześnie sprawia, że są dosyć niskie. Kolejną opcją są baterie sztorcowe w kształcie litery „u”, a jeszcze inną – w kształcie litery „f”. To, jaki model sprawdzi się najlepiej w Twojej kuchni, zależy od możliwości montażowych oraz Twoich preferencji użytkowych. Modele sztorcowe poza swoją podstawową funkcją, mogą być wyposażone w dodatkowe udogodnienia, np. wyciąganą wylewkę.
Wybierając baterię sztorcową, trzeba dopasować jej wysokość do głębokości komory zlewu. Dzięki temu bez problemu umyjesz każdy, nawet wysoki garnek – bo po prostu zmieści się pod wylewką. Jak to zrobić? Do płytkiego zlewozmywaka (12-16 cm głębokości) warto dobrać wysoką baterię z wylewką w kształcie „f” lub „u” – w drugim przypadku trzeba jednak pamiętać, że pochyli się ona nieco niżej nad komorą. Z kolei do nieco głębszych zlewozmywaków (powyżej 16 cm) można spokojnie dopasować baterię z wylewką „u”, a do tych najgłębszych (około 20 cm) – tradycyjną baterię bez wysokiego korpusu.
Bezpieczeństwo i higiena – z czego powinna być wykonana bateria kuchenna?
Bateria kuchenna powinna być wykonana z materiałów, które są w 100% bezpieczne w kontakcie z żywnością i wodą pitną. Bezpieczne, czyli jakie? Przede wszystkim pozbawione ołowiu i niklu. Wybierając armaturę kuchenną, warto wziąć pod uwagę nową linię baterii DUERO od KFA Armatura.
To kolekcja wykonana ze stali, czyli materiału wysoce bezpiecznego i higienicznego, a przy tym ultratrwałego, odpornego i łatwego w codziennym utrzymaniu. Nie bez powodu to właśnie ze stali nierdzewnej wykonane są niemal wszystkie elementy wyposażenia kuchennej w profesjonalnej gastronomii – teraz równie wysoką jakością możesz cieszyć się we własnej kuchni, czując się pewnie i bezpiecznie.
Ekologia w kuchni. Jak wybrać idealną baterię kuchenną?
Poza dobrym dopasowaniem do wymiarów zlewozmywaka i bezpieczeństwem użytkowania liczy się coś jeszcze – to ekologia. Baterii kuchennej używamy przecież codziennie, zmywając naczynia nawet kilkukrotnie, myjąc ręce, napełniając dzbanek filtrujący czy gotując.
Warto więc zwrócić uwagę na to, czy wybrana bateria wyposażona jest w perlator, który napowietrza strumień wody, zmniejszając jej zużycie nawet o kilkadziesiąt procent. W bateriach z serii DEURO napowietrzacz można dodatkowo łatwo zdemontować, co ułatwia utrzymanie go w czystości i dobrej kondycji. Dodatkową zaletą napowietrzacza jest ukierunkowanie strumienia wody – dzięki temu nie rozpryskuje się ona na boki.
Bateria tradycyjna czy z dodatkowymi funkcjami?
Wybierając baterię kuchenną, coraz częściej decydujemy się na rozwiązania, które poza swoją standardową rolą, potrafią na znacznie więcej, poszerzając funkcjonalność strefy zmywania, a tym samym – codzienną wygodę domowników.
Świetnym przykładem takiej nowoczesnej armatury są właśnie baterie kuchenne DUERO wyposażone w dwufunkcyjną, wyciąganą i w pełni obrotową wylewkę, oszczędzającą zużycie wody. Posiadając taką baterię, możesz swobodnie manewrować wylewką, zmywając naczynia, wyciągnąć ją, by opłukać świeżą sałatę czy wygodnie wlać wodę do wazonu.
W ofercie KFA Armatura znajdziesz też inne ciekawe modele, jak np. bateria MUNGO z funkcją filtracji wody, dzięki której zapomnisz o kupowaniu wody butelkowanej czy używaniu dzbanka filtrującego. Z MUNGO możesz pić wodę prosto z kranu, z korzyścią dla domowego budżetu i dla planety. Wkład filtrujący montowany jest pod zlewem, więc na co dzień go nie widać i – co ważne – jest dołączony do zestawu z baterią, więc nie trzeba kupować go osobno i ponosić dodatkowych kosztów. Taki filtr wystarczy na 6000 litrów wody lub 6 miesięcy użytkowania, a tym samym pozwoli zrezygnować z 4000 butelek (czyli 200 kg plastiku!), które w tym czasie przynieślibyśmy ze sklepu. To ulga dla portfela i planety!
Ciekawą propozycją jest również bateria TAURI TOUCH ME, którą uruchamia się dotykiem. Wystarczy delikatnie dotknąć wylewki dłonią, łokciem czy sztućcem, by uruchomić wodę w ustawionej wcześniej temperaturze. To świetne rozwiązanie, które docenią domowi mistrzowie kulinarni, którzy nie lubią dotykać baterii rękami oprószonymi mąką czy oklejonymi ciastem. TAURI TOUCH ME jest też eko, bo użytkując baterię w ten sposób, zużywamy zawsze dokładnie tyle wody, ile potrzebujemy. Oszczędności sprzyja też niewielki przepływ – zaledwie 6,5l/minutę.
Bateria dopasowana do wystroju kuchni. Jak zadbać o spójność?
Funkcjonalność jest ważna, ale trzeba też pamiętać o wyglądzie. Bateria kuchenna powinna dobrze komponować się z wystrojem kuchni i panującą w niej kolorystyką, a nawet ze stylem całego mieszkania. Nie ma jednej sprawdzonej recepty na to, jak dobrze wkomponować baterię w aranżację kuchni, oto kilka wskazówek, które pomogą podjąć najlepszą decyzję:
- W rustykalnej przestrzeni lepiej sprawdzą się modele stylizowane niż te minimalistyczne i nowoczesne, a w tej bardziej nowoczesnej – warto stawiać na proste, ponadczasowe formy.
- Wybierając kolor armatury, dobrze jest pamiętać o kolorystyce uchwytów kuchennych szafek, oświetlenia i dodatków. Jeśli są matowo czarne, bateria w takiej odsłonie doskonale sprawdzi się w ich towarzystwie.
- Armaturę można też potraktować jak biżuterię wnętrza – taki specjalny akcent w kontrastowym kolorze czy przyciągającym wzrok kształcie może stać się piękną ozdobą kuchni.
Na rynku znajdziesz też baterie na tyle uniwersalne, że bez problemu wkomponujesz je w każdy wystrój. To subtelnie eleganckie modele, które charakteryzuje ponadczasowa, prosta linia i wybór klasycznych kolorów. W tę filozofię zdecydowanie wpisuje się wspomniana już kolekcja DUERO z wysokimi wylewkami w kształcie litery „f”. Taki model dobrze uzupełni kuchnię urządzoną w różnych stylach – od klasyki, przez minimalizm, aż po nowoczesne wariacje, jak glamour czy boho.
Wybór idealnej baterii nie musi być skomplikowany. Warto znać i wziąć pod uwagę wymiary zlewozmywaka, materiał, z którego wykonana jest armatura, a także jej dodatkowe funkcjonalności i dopasować wygląd wylewki do aranżacji wnętrza. Pamiętaj, że bateria to element wyposażenia, z którego będziesz korzystać każdego dnia – musi być praktyczny i piękny, a przebywanie w kuchni stanie się czystą przyjemnością!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KFA Armatura.