Co sprawdzi się lepiej: grzejnik aluminiowy czy stalowy? Sprawdzamy!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KFA Armatura.
Zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednie grzejniki do instalacji centralnego ogrzewania? W takim razie to jedno pytanie na pewno spędza Ci sen z powiek: aluminiowy czy stalowy – jaki grzejnik będzie lepszy? Odpowiedź nie jest wcale aż tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. By rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości, zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze zalety grzejników aluminiowych. Sprawdź koniecznie, czym się wyróżniają!
Grzejnik aluminiowy może świetnie wyglądać
Wygląd ma znaczenie, również w przypadku grzejników, które przecież montujemy w każdym pomieszczeniu. Nowoczesnych grzejników aluminiowych nie trzeba ukrywać, a wręcz przeciwnie – warte je eksponować i dopasowywać do aranżacji konkretnego wnętrza. Wystarczy spojrzeć na designerski grzejnik ADR 500 marki KFA Armatura.
W tym modelu płaskie fronty poszczególnych członów składają się na mocno zarysowaną i wyrazistą bryłę, której forma jest prosta i nowoczesna, a przy tym nienarzucająca się. Minimalistyczny design sprawia, że z łatwością dopasujesz taki grzejnik do swojej wnętrzarskiej wizji i wystroju salonu, sypialni, łazienki czy korytarza.
Swoboda projektowania to również kolory – tutaj aż 4 do wyboru: czarny, szary, biały i... miedziany! Wszystkie idealnie sprawdzą się we współczesnych projektach, od stylu skandynawskiego, przez boho, industrial aż po vintage czy współczesne wariacje na temat klasyki. To idealny dowód na to, że grzejnik może być naprawdę piękny i bardzo dekoracyjny, pasować kolorystycznie do wystroju, a przez to stanowić integralną część każdej aranżacji.
Leciwe grzejniki zupełnie nie pasują do wyglądu Twojego mieszkania? Połącz nowoczesny design z funkcjonalnością i wymień je na modele aluminiowe! Bez obaw, na pewno będą nie tylko idealnie wyglądać, ale też z łatwością zamontujesz je na miejscu starych grzejników żeliwnych, bo rozstaw elementów przyłączeniowych jest identyczny.
Wybierając grzejnik aluminiowy zaoszczędzisz
Wygląd jest istotny, ale to nie wszystko – w kwestii ogrzewania bardzo ważna jest również oszczędność wody i energii. Grzejnik aluminiowy może Ci to zagwarantować! W grzejniku składającym się z 10 członów płyną zaledwie 3 litry wody, a to znacznie mniej niż potrzebują grzejniki stalowe czy nawet żeliwne w zbliżonych rozmiarach.
Grzejnik aluminiowy jest też zdecydowanie lżejszy od wspomnianych alternatyw, przez co szybciej się nagrzewa i szybciej oddaje energię cieplną do pomieszczenia. Co to wszystko oznacza w praktyce? Oszczędzasz energię, Twoje rachunki są niższe, a komfort cieplny – wyższy.
A to jeszcze nie wszystko, bo wybierając grzejniki aluminiowe KFA Armatura, zyskujesz jeszcze 20 lat gwarancji. Szybka kalkulacja i okazuje się, że w przeliczeniu na rok użytkowania przekłada się to na cenę niższą nawet o połowę, w porównaniu do grzejników stalowych, gdzie okres gwarancji to 10 lat.
Aluminium nagrzewa się szybciej niż stal
Grzejnik aluminiowy nagrzewa się nawet kilka razy szybciej niż grzejnik stalowy (płytowy lub żeliwny) o podobnej mocy. Zaskoczony? A to jeszcze nie wszystko, bo jeśli porównalibyśmy grzejnik aluminiowy i ogrzewanie podłogowe, to okazałoby się, że rozgrzewa się on aż kilkanaście razy szybciej niż podłogówka. Aluminium przewodzi ciepło lepiej niż stal, a w efekcie – szybciej oddaje je do pomieszczenia i zapewnia domownikom lepszy komfort termiczny.
Ważne! Bez względu na to, czy wybierzesz grzejniki aluminiowe, czy stalowe, pamiętaj o głowicach termostatycznych. Regulatory ciepła – jak są również nazywane – pozwalają wygodnie i efektywnie sterować temperaturą grzejników.
Wielkość grzejnika dopasujesz do pomieszczenia
Każde pomieszczenie może mieć inny metraż, a co a tym idzie – inne zapotrzebowanie na ciepło. Dlatego wielkość grzejnika trzeba dobrze dopasować, co w przypadku modeli aluminiowych jest bardzo łatwe, ponieważ są to zazwyczaj grzejniki żeberkowe. Oznacza to, że ich konstrukcja składa się z kilku lub nawet kilkunastu elementów, czyli pakietów o wymiarach pasujących do wnętrz o różnych wielkościach.
Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że w przypadku wyboru zbyt dużej lub zbyt małej mocy, człony można odjąć lub dodać, unikając tym samym konieczności wymiany całego grzejnika. Takiej swobody nie zagwarantuje Ci ani grzejnik stalowy, ani żeliwny.
Aluminium jest odporne na korozję
Ogromną zaletą grzejników aluminiowych jest fakt, że są odporne na niszczące działanie korozji, które może prowadzić nawet do utraty szczelności. KFA Armatura w procesie produkcji grzejników ADR 500 oraz innych aluminiowych modeli stosuje proces anaforezy, dzięki któremu powłoka staje się wysoko odporna na korozję.
W efekcie grzejnik można podłączyć do każdego typu instalacji: miedzianej, tworzywowej, stalowej oraz z rur wielowarstwowych i to w każdym pomieszczeniu, również w łazience, gdzie panuje duża wilgoć. Co ważne, wybierając grzejniki aluminiowe, nie trzeba stosować inhibitorów korozji.
Grzejnik aluminiowy czy stalowy? Odpowiedź jest oczywista! Grzejniki aluminiowe mają tyle praktycznych zalet, że trudno o bardziej efektywne, a zarazem bezproblemowe rozwiązanie. Jeśli cenisz sobie nowoczesny design, zwróć uwagę na grzejniki marki KFA Armatura, a zwłaszcza na nowość marki – grzejnik ADR 500. Wybierając taki minimalistyczny, a zarazem ultranowoczesny model, zyskujesz 2w1: świetny wygląd i wyjątkową funkcjonalność.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KFA Armatura.