Oświetlenie poddasza – wszystko, co musisz wiedzieć przy planowaniu oświetlenia na poddasze
Oświetlenie poddasza bywa nie lada wyzwaniem. Te wszystkie skosy, załamania i inne problematyczne zakamarki potrafią przyprawić o prawdziwy ból głowy. Coś o tym wiemy. Dlatego przygotowaliśmy ten miniporadnik. Dowiesz się z niego, jakie oświetlenie wybrać na poddasze i jak oświetlić pokoje na poddaszu, by stworzyć we wnętrzach wyjątkowy klimat. Miłej lektury!
Oświetlenie poddasza – na co zwrócić uwagę?
Oświetlenie to bardzo ważna część aranżacji poddasza. Czym kierować się przy jego zakupie? Na co zwracać szczególną uwagę? Od czego zacząć planowanie? Zapoznaj się z naszą małą ściągawką. Oto kilka przydatnych wskazówek!
- Określ funkcję danego wnętrza
Łazienka na poddaszu wymaga nieco innego oświetlenia niż na przykład domowe biuro, kuchnia czy królestwo nastolatka. Dlatego zanim zaczniesz działać, zastanów się, jak chcesz wykorzystać dostępną przestrzeń i na co ją przeznaczyć.
- Sprawdź, ile metrów kwadratowych liczy Twoje poddasze
W dużych pomieszczeniach trzeba zamontować więcej punktów oświetleniowych niż w małych, ciasnych przestrzeniach. W tym przypadku spore znaczenie ma również ilość naturalnego światła wpadająca do danego wnętrza.
- Oceń wysokość poddasza
Lampy wiszące zamontowane na niskich poddaszach mogą niepotrzebnie przytłoczyć aranżację wnętrza i dodatkowo je pomniejszyć. W takiej sytuacji lepiej sprawdzi się oświetlenie stojące. A jeśli nie narzekasz na brak przestrzeni nad głową, sięgnij po warianty na długich linkach, które wyrównają proporcje pomieszczenia.
- Zastanów się, w jakiej estetyce chcesz urządzić poddasze
Śledzisz najnowsze trendy w oświetleniu? Wiesz już, jaki styl podoba Ci się najbardziej? Industrialny? Minimalistyczny? Skandynawski? Niezależnie od tego, co wybierzesz, możesz mieć pewność, że znajdziesz coś dla siebie.
- Pomyśl, jaki efekt chcesz uzyskać
Sypialnia na poddaszu powinna być nastrojowa i sprzyjać wypoczynkowi, a gabinet musi zapewniać odpowiednie warunki do pracy i stymulować kreatywność. Jak to osiągnąć? Wystarczy wybrać światło o odpowiedniej barwie. W pierwszym przypadku dobrze sprawdzi się wariant „ciepły” (o temperaturze poniżej 3300 K), a w drugim – „zimny” (powyżej 5000 K).
- Uwzględnij architekturę danej przestrzeni
Przy wybieraniu oświetlenia poddasza, weź pod uwagę wszystkie skosy i załamania. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.
- Zrób przegląd instalacji elektrycznej
Zanim zamontujesz na poddaszu jakiekolwiek oświetlenie, upewnij się, że instalacja elektryczna działa poprawnie. Pamiętaj o jeszcze jednej bardzo istotnej kwestii – przewody nie mogą stykać się z elementami izolacji dachu. Kable umieść w specjalnych plastikowych osłonkach. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zwarcia.
Wiesz już, jak zaplanować oświetlenie na poddaszu? Doskonale. Teraz przyszedł czas na krótki przegląd lamp, które można wykorzystać podczas aranżacji tej przestrzeni. Zobacz, w które modele warto zainwestować i dlaczego.
Jakie oświetlenie wybrać na poddasze?
Jakie lampy na poddasze wybrać? Masz już swój typ? Nie? Nic straconego. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji.
Kinkiety
Lampy ścienne idealnie nadają się do małych przestrzeni. Nie zajmują dużo miejsca i mogą z powodzeniem zastąpić klasyczne lampki nocne. Warto wybrać modele z opcją regulacji kierunku padania światła. Dzięki temu łatwiej dostosujesz je do swoich potrzeb oraz oczekiwań.
Lampy podłogowe
Lampy podłogowe są łatwe w obsłudze. Nie wymagają instalacji. Wystarczy podłączyć je do źródła zasilania i gotowe. Ich niewątpliwą zaletą jest również mobilność. W razie konieczności możesz je przestawić i doświetlić inny fragment pomieszczenia, na przykład kącik czytelniczy.
Lampy stołowe
Lampy stołowe to dobry wybór, jeśli zamierzasz urządzić na poddaszu domowy gabinet albo pokój dziecka. Sprawdzą się przy doświetlaniu miejsca pracy lub nauki.
Lampy sufitowe
Lampy sufitowe z powodzeniem wykorzystasz jako główne oświetlenie poddasza (jeśli jego architektura na to pozwala). Możesz zamontować je na poziomym stropie lub na styku dwóch skosów. Ten patent nie sprawdzi się jednak zbyt dobrze w niskich pomieszczeniach.
Jak oświetlić niskie poddasze?
Oświetlenie niskiego poddasza wymaga pewnych kompromisów. Lampy sufitowe lub wiszące warto wymienić na kinkiety. Tego typu rozwiązania zastąpią tradycyjne lampki stołowe i pozwolą Ci zaoszczędzić sporo miejsca na blacie szafki czy biurka. Pamiętaj tylko o jednej bardzo istotnej kwestii – należy je montować do pionowo usytuowanych ścian.
Oświetlenie pokoju na poddaszu z niskim sufitem możesz uzupełnić o lampy podłogowe. Na rynku znajdziesz modele o różnej wysokości, więc bez trudu dopasujesz je do specyfiki danego wnętrza.
Jak oświetlić skosy na poddaszu?
Oświetlenie skosów poddasza ułatwią Ci plafony. Nie zajmą dużo miejsca i nie przytłoczą całej aranżacji. Dobrym rozwiązaniem będą również wspomniane wcześniej ruchome kinkiety. Szukasz czegoś bardziej oryginalnego? Wykorzystaj taśmy z diodami elektroluminescencyjnymi. Oświetlenie LED na skosach stworzy niezwykle ciekawy efekt wizualny światła „wypływającego” ze szczeliny.
Lubisz industrialne klimaty? W takim razie sięgnij po innowacyjny sposób na oświetlenie skosów – szyny. Możesz na nich zamontować reflektory lub inne rodzaje lamp i swobodnie nimi sterować. Ten patent świetnie sprawdzi się również we wnętrzach nowoczesnych.
Oświetlenie pokoi na poddaszu nie wydaje Ci się już chyba arcytrudnym zadaniem, prawda? Wbrew pozorom masz do dyspozycji mnóstwo różnych możliwości zarówno mniej, jak i bardziej nowoczesnych. Nie zapomnij, by dobrać styl lamp do estetyki całego wnętrza. Wszystkie elementy aranżacji muszą tworzyć zgraną całość. Co wybierzesz? To już zależy wyłącznie od Ciebie. Powodzenia!