Nowoczesna stodoła w Rumi – zobacz niesamowitą metamorfozę budynku gospodarczego
Nowoczesne stodoły to domy, których bryła została zainspirowana wiejskimi budynkami gospodarczymi lub powstała w wyniku ich przebudowy. Takie budynki mają charakterystyczną, prostą, prostokątną konstrukcję i dwuspadowy dach. Szukasz pomysłów na to, jak stworzyć taki dom? Zobacz spektakularną przebudowę starego budynku w Rumi na podstawie projektu architektki Anny Marii Sokołowskiej, która jednocześnie jest właścicielką nieruchomości. Zaczynamy!
Nowoczesna stodoła w Rumi – jak to się zaczęło?
Metamorfoza domu Pani Anny zakładała przebudowę istniejącego budynku gospodarczego z 1940 roku. Przeznaczony do renowacji budynek gospodarczy z izbą mieszkalną mieści się w Rumi, w dzielnicy Szmelta, na działce w otoczeniu zieleni i starych drzew owocowych. Pani Anna stanęła przed prawdziwym wyzwaniem, czyli byciem jednocześnie architektką i klientką. Jak sama twierdzi, projektowanie dla siebie i swojej rodziny jest znacznie trudniejsze niż praca dla klienta.
Planowanie rozkładu wnętrz na parterze zaczęło się dość nietypowo, bo od dużego okna z siedziskiem, które miało być centrum całej przestrzeni dziennej. To właśnie pod to miejsce planowany był układ pozostałych okien. Obecna forma budynku i wykończenie elewacji czarną opalaną deską nawiązuje do starych drewnianych stodół, których kilka zachowało się jeszcze na tym terenie.
Zobacz też: Stary dom w górach zmienili nie do poznania. Sprawdzamy 250 m² [PRZED I PO]
Projekt domu typu stodoła – inspirowany naturą
Pani Annie bardzo zależało na wpisaniu budynku w kontekst miejsca i otoczenia. Projektantka dążyła do tego, by budynek przyciągał wzrok, ale bez dominowania nad otaczającą przyrodą. Właśnie tak powstała czarna prosta bryła z dwuspadowym dachem pokrytym opalaną deską z modrzewia syberyjskiego, świerkiem skandynawskim na elewacji i czarnymi przesuwnymi okiennicami na parterze, które formą nawiązują do wrót w stodole.
Natura i zieleń otaczają budynek z każdej strony. Naprzeciwko domu znajduje się rozległy zielony teren, który jest pozostałością po dawnych stawach, obok płynie rzeka, a idąc dalej, można spotkać stawy rybne z hodowlą pstrąga i ścianę pięknego, zielonego lasu.
Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz
Najważniejsza w projekcie tego domu była idea wnętrz prostych, minimalistycznych, ale również dających poczucie ciepła i wyciszenia. Ze względu na mój zawód mam na co dzień do czynienia z dużą ilością materiałów, wzorów, kolorów i faktur. Otaczam się tym w pracowni, kiedy dobieramy materiały do naszych projektów wnętrz. Dlatego tak bardzo zależało mi, żeby zostawić to za progiem biura i do własnej przestrzeni wejść jak do oazy spokoju i wyciszenia.
StodoLove, czyli trudna miłość – największe wyzwania projektu
Jak wspomina Pani Anna, projekt StodoLove był najtrudniejszym, z jakim miała do czynienia do tej pory, a pracuje w architekturze wnętrz od 16 lat. Projektantka pierwszy raz musiała zmierzyć się z prowadzeniem inwestycji od zera, od początku budowy, do jej zakończenia i wprowadzenia się.
Na co dzień Pani Anna zajmuje się najczęściej inwestycjami prowadzonymi od stanu deweloperskiego. Czasami zdarzają się remonty generalne, również w budynkach zabytkowych, ale skala inwestycji, przy których pracowała do tej pory, nigdy nie była tak duża. Pani Anna nazywa StodoLove swoim największym życiowym wyzwaniem. „Jestem z siebie dumna, że przez ponad 3 lata byłam w stanie prowadzić tę inwestycję jako architekt, inwestor, kierownik i architekt wnętrz, jednocześnie prowadząc własną firmę” – mówi Pani Anna.
Przeczytaj też: Metamorfoza starego domu w sielskie wnętrza – sprawdź zdjęcia PRZED i PO od Pani Moniki
Narożnik z funkcją spania Rodario z pojemnikiem oliwkowy velvet łatwoczyszczący lewostronny
3199 złNarożnik z funkcją spania Volio oliwkowy velvet hydrofobowy nogi złote
3239 złNarożnik Boledit z wysuwanym siedziskiem elektrycznym jasnozielony w tkaninie hydrofobowej welur lewostronny
7449 złNarożnik z funkcją spania Moon zielony w tkaninie hydrofobowej lewostronny
3679 złNowoczesna stodoła – kolory, materiały, faktury we wnętrzach
Wnętrza nowoczesnej stodoły Pani Anny zostały urządzone w bieli, szarości, czerni i naturalnym drewnie dębowym. Do tego zestawienia projektantka dodała też swój ulubiony ciemnozielony kolor, który pojawia się na narożniku w strefie dziennej i na siedzisku w wiatrołapie.
Pani Anna nie kierowała się modą, trendami czy konkretnym stylem w aranżacji. Zależało jej na zestawieniu takich materiałów i faktur, które stworzą spójną czystą formę do eksponowania sztuki, będącej kolejną tuż po architekturze pasją Pani Anny.
Dom w stylu stodoły – zwiedzamy wnętrza
Wiatrołap w ciemnych kolorach
Wiatrołap znajduje się w dobudówce do głównej bryły budynku. Jego ściany i sufit są w kolorze czarnym i nawiązują do koloru elewacji. Wiatrołap oddzielony jest od pozostałej części domu szklanymi drzwiami, co formalnie wydziela obie przestrzenie, ale nie blokuje przepływu światła. Za drzwiami znajduje się pokój dzienny z częścią wypoczynkową, jadalnią i otwartą kuchnią.
Wygodny i stylowy pokój dzienny
W pokoju dziennym warto zwrócić uwagę na przeszkloną witrynę okienną z pięknym widokiem i wygodnym siedziskiem. W górnej części tapicerki siedziska ukryty jest ekran kinowy, a wąski front szafki za sofą ukrywa projektor. W słoneczne dni ekran pełni również funkcję rolety zaciemniającej.
Zabudowa siedziska łączy się z zabudową TV, ciągiem półek przy podłodze oraz bocznym regałem, który jest otwarty od strony kuchni, ale nie jest widoczny od wejścia do strefy dziennej.
Fotel wypoczynkowy Suppet z podnóżkiem w tkaninie boucle ciepła szarość
1249 złFotel wypoczynkowy z podnóżkiem uszak Vence szary boucle nóżki czarne
1629 złFotel Malmo z podnóżkiem jasnoszary welur łatwoczyszczący na bukowych nóżkach
1399 złFotel Malmo z podnóżkiem jasnoszary welur łatwoczyszczący na czarnych nóżkach
1399 złFunkcjonalna i symetryczna kuchnia
Kuchnia po metamorfozie wnętrz ma symetryczną formę, z dwoma skrajnymi słupkami, po jednej stronie z chłodziarką i zmywarką oraz piekarnikiem z drugiej strony. Podstawowa kolorystyka to biel, szarość i płyta drewnopodobna w kolorze dębu. Kontrastem dla całej zabudowy jest grafitowa wyspa z płytą grzewczą i wbudowanym okapem.
Zabudowana klatka schodowa
Klatka schodowa znajduje się na uboczu i jest w całości zabudowana z dwóch stron pełnymi ścianami, dzięki czemu nie widać jej od wejścia do strefy dziennej. W tej wąskiej, a długiej przestrzeni bardzo ciekawie prezentuje się aranżacja lamp wiszących oraz okładzina ścian po bokach schodów wykończona czarnym pasem. Dla Pani Anny klatka schodowa jest dodatkowym miejscem na to, aby w przyszłości wyeksponować obrazy.
Przytulna sypialnia
Sypialnia to niewielkie pomieszczenie, niecałe 11 m², ale jako jeden z 3 pokoi na piętrze posiada otwartą więźbę dachową i wysokość na prawie 5 m w górę. Taki zabieg sprawił, że nieduże pomieszczenie zyskało na przestronności. Łóżko kontynentalne, na wysokich nogach wygląda jakby lewitowało, dzięki temu, że nogi są cofnięte względem krawędzi podstawy. Istotnym elementem aranżacji jest również tapicerowana ściana i zieleń jako akcent przełamujący podstawową bazę kolorystyczną.
Funkcjonalne łazienki
W domu Pani Anny znajdują się dwie łazienki. Pierwsza to pomieszczenie, do którego przechodzi się bezpośrednio z sypialni. Mamy tu wygodną wannę, dwie umywalki oraz duże lustra, za którymi kryją się szafki. Dominuje tu chłodna kolorystyka przełamana drewnopodobną płytą w ciepłym odcieniu.
W domu znajduje się również łazienka dzieci utrzymana w jasnej kolorystyce. Ciekawym elementem jest tu mozaika wykonana na zamówienie wg projektu Pani Anny stworzonego na bazie grafiki z gry komputerowej z lat 80. Umywalka zintegrowana z blatem ma dodatkowo otwór z podnoszoną okrągłą klapą, pod którą ukrywa się zsyp na pranie. Dzięki temu wszystkie brudne ubrania lądują w koszu w pomieszczeniu porządkowym koło kuchni i z tego miejsca są transportowane do pralni.
Spójne pokoje dzieci
Dwa ostatnie pomieszczenia to pokoje chłopców, oba również urządzone w podstawowej bazie kolorystycznej i przełamane ulubionym kolorem każdego z chłopców. Elementy obu pomieszczeń są spójne, mamy tu ten sam kolor oraz formę tapicerki przy łóżkach, takie same szafy oraz obróbkę okien. Szafy różnią się kolorystyką i są wzbogacone o uchwyty nawiązujące do mozaiki w łazience chłopców. Ciekawym elementem, który został do realizacji na przyszłość, jest antresola między pokojami chłopców nazywana „dziuplą”. Po wykonaniu drabinek na strych chłopcy będą mieli tam swoją bazę do zabawy.
Nowoczesna stodoła w wykonaniu Pani Anny to projekt, który robi spektakularne wrażenie i może być wspaniałą inspiracją dla wszystkich, którzy marzą o domu w takiej formie. Jak podoba Ci się efekt, jaki osiągnęła projektantka?