Wyjątkowe połączenie stylu klasycznego z nowoczesnym – odwiedzamy dom Pani Pauliny
Połączenie stylu klasycznego i nowoczesnego to fuzja dwóch zupełnie różnych światów, która odpowiednio wykorzystana może dać elegancką i designerską aranżację. Idealnym przykładem zestawienia tych dwóch odmiennych konwencji jest dom Pani Pauliny, którego wnętrza są domowe i przytulne, a jednocześnie bardzo stylowe i szykowne. Zapraszamy do środka!
Paulina i Adam Minta
Pani Paulina i Pan Adam poznali się dokładnie 20 lat temu. Nigdy nie marzyli nawet o domu, ale podczas pandemii znaleźli przypadkiem taki, w którym totalnie się zakochali – dziś nie wyobrażają sobie mieszkania w innym miejscu. Stworzyli swoją oazę w otulinie lasu pod Poznaniem.
Połączenie klasyki z nowoczesnością na 160 m²
Pani Paulina wraz z mężem Adamem kupiła dom o powierzchni ok. 160 m². Budynek był w stanie deweloperskim, więc wnętrze było niczym czysta karta. Właściciele mogli urządzić je dokładnie tak, jak chcieli i wypełnić takimi meblami, jakie im się wymarzyły.
Inspiracje dotyczące wykończenia i stylu dojrzewały we właścicielach przez lata – pomysły przeważnie przywozili i nadal przywożą z podróży, które są ich prawdziwą pasją. W ten sposób, krok po kroku powstała aranżacja, w której klasyczny styl łagodnie przenika się z nowoczesnym, a całość jest niezwykle spójna i dopracowana w każdym calu.
Pani Paulina umiejętnie łączy oba style. Tuż obok klasycznego pieca kaflowego i fotela nawiązującego do epoki wiktoriańskiej stoi nowoczesny, lekki stolik kawowy z marmurowym blatem, lampa z materiałowym kloszem i podstawą z przezroczystego szkła oraz minimalistyczna szafka RTV.
W kuchni minimalistyczne szaro-beżowe meble wzbogacone są o wiszące szafki z przeszkleniami podzielonymi tradycyjnymi szprosami. Cały dom wypełniony jest kwiatami, również tymi z własnego ogrodu, które sprawiają, że wnętrza jeszcze bardziej zyskują na atrakcyjności oraz prezentują się bardzo świeżo.
Zobacz również: Jak połączyć styl klasyczny z nowoczesnym? 7 przydatnych wskazówek
Miłość od kuchni
Jak wykorzystać połączenie klasyki z nowoczesnością w kuchni? To pomieszczenie jest ważnym miejscem w domu Pani Pauliny, bo zarówno ona, jak i Pan Adam, uwielbiają gotować, szczególnie dania ich ukochanej kuchni włoskiej. Kuchnia jest przestronna i funkcjonalna, a jasne fronty z delikatnymi ramkami sprawiają, że cała aranżacja prezentuje się lekko i czysto.
Tuż przy kuchni jest mała jadalnia, w której centralne miejsce zajmuje stół na kółkach. Na co dzień Pani Paulina i Pan Adam jedzą przy nim śniadania, ale uwielbiają też zapraszać do wspólnego gotowania swoich gości – chętnie wspólnie robią domowy makaron czy lepią pierogi. Właśnie tak powstają najpiękniejsze wspomnienia.
Ważnym elementem aranżacji domu Pani Pauliny jest również drugi stół. Właścicielka domu, szukając odpowiedniego modelu, założyła, że stół ma przede wszystkim łączyć. Nieważne, czy to stół konferencyjny, stolik kawowy czy ten do jadalni. To przy nim spotykają się ludzie i razem piszą swoją historię. Właściciele domu długo szukali idealnego stołu do jadalni. W końcu zdecydowali się na duży, dębowy stół, który stanął w charakterystycznej jadalni z niebieskimi ścianami.
Pasja do porcelany i targów staroci
Pani Paulina jest ogromną miłośniczką porcelany – od lat zbiera filiżanki, talerze i uwielbia aranżować stół, łącząc ze sobą różne wzory. Mieszkańcy domu swoją ukochaną porcelanę wykorzystują na co dzień – „życie jest za krótkie, by pić kawę z ładnych filiżanek tylko od święta”, mówi Pani Paulina.
Właściciele uwielbiają łączyć nowe ze starym. Wizyty na targach staroci należą do ich rodzinnych rytuałów. To tam często znajdują perełki wnętrzarskie, talerze, filiżanki, porcelanowe wazony oraz meble z historią, które później z chęcią odnawiają własnymi siłami.
Dębowe stoliki nocne, które stoją w sypialni, właściciele domu kupili właśnie na pchlim targu. Po przemalowaniu na czarno nabrały zupełnie nowego charakteru. Na targu staroci znalezione zostały też piękne fotele, prawdopodobnie z lat 50., które po renowacji zyskały drugie życie. Te wszystkie elementy z duszą w połączeniu z nowoczesnymi designerskimi detalami sprawiają, że wnętrza, które stworzyła Pani Paulina, są nietypowe, oryginalne i bardzo stylowe.
Przeczytaj również: Styl eklektyczny we wnętrzach – jak urządzić eklektyczne wnętrza mieszkania?
Gorące serce domu
Sercem domu jest piec kaflowy, wykonany tradycyjną metodą przez jednego z najlepszych zdunów w Polsce. Kafle pochodzą z tradycyjnej kaflarni na Podlasiu. Ciepło pieca jest nie do podrobienia i to właśnie przy nim rodzina spędza większość jesiennych i zimowych wieczorów.
Róż i pepitka, czyli nietypowy pomysł na sypialnię
W sypialni uwagę przykuwa komoda w pepitkę na mosiężnych nogach, która stanowi kontrast do bladoróżowego łóżka, którego odcień sprzyja relaksowi i odprężeniu. Właściciele uwielbiają odważnie łączyć ze sobą zaskakujące wzory, kształty i formy. Na ścianie za łóżkiem wykorzystali nietypową tapetę w liście, a czarne stoliki nocne są świetnym kontrastem dla jasnej kolorystyki całej aranżacji.
Może Cię zainteresować: 11 najpopularniejszych stylów wnętrzarskich – jak je rozpoznać?
Wanna z widokiem na gwiazdy
Na parterze jest toaleta gościnna, bardzo przestronna i lekko romantyczna. Nie mogło w niej zabraknąć tapety i ulubionego zdjęcia Szymona Brodziaka. Na piętrze znajduje się duża łazienka z prysznicem i wanną wolnostojącą, w której właściciele uwielbiają się relaksować. Świece, delikatna muzyka i widok na gwiazdy prosto z wanny – niczego więcej do szczęścia nie potrzeba.
Pani Paulina jest ogromną miłośniczką aranżacji wnętrz. Właścicielka domu nie bała się kontrastowych zestawień i nieoczywistych połączeń. Takie podejście do urządzania wnętrz sprawiło, że efekt, jaki uzyskała, robi wrażenie na każdym, kto tylko przekroczy próg domu.