Biokominek w Twoim wnętrzu
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Kratki.pl.
Co to jest biokominek i jakie ma zalety?
Biokominki są alternatywą dla zwykłych kominków. To urządzenia, które funkcjonują bez przewodu kominowego i innych instalacji, nie wytwarzają popiołu ani sadzy oraz nie emitują szkodliwych dla zdrowia substancji. Zamiast drewna czy brykietu, stosuje się w nich biopaliwo – bioetanol, który podczas spalania oddaje ciepło, parę wodną i dwutlenek węgla w ilości porównywalnej do tej w wydychanym przez człowieka powietrzu. Zatem jest to paliwo w pełni bezpieczne dla zdrowia.
Paliwo do biokominka można kupić w postaci płynnej lub żelowej. Bioetanol wlewa się do specjalnego zbiornika w biokominku i podpala zapalarką. Biokominek w mieszkaniu pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Często stanowi oryginalną ozdobę w centrum domu, skupiając wzrok gości, którzy zachwycają się jego widokiem. Aktualnie na rynku dostępnych jest szereg aranżacji biokominków, które umożliwią efektowną metamorfozę wnętrza, tarasu lub ogrodu.
Pomysł na biokominek we własnym mieszkaniu
Główną zaletą biokominków jest elastyczność ich aranżacji. Biokominek bowiem można postawić w dowolnym miejscu. We wnętrzach, w których cenna jest każdy centymetr, idealnie sprawdzi się biokominek narożny, dopasowany do przestrzeni między dwiema ścianami.. Optymalnym rozwiązaniem jest biokominek stojący, który można przestawiać w dowolne miejsca, gdy nasze oko znudzi się już dotychczasową aranżacją. Łatwy w montażu jest także panoramiczny wiszący biokominek na ścianie, który będzie swego rodzaju obrazem. Z kolei biokominek zabudowany będzie przypominał tradycyjny kominek opalany drewnem. Co istotne, biokominek świetnie prezentuje się nie tylko w mieszkaniu czy domu, ale też w biurze, restauracji, sklepie czy na tarasie. O czym jednak należy pamiętać, decydując się na instalację biokominka? Warto zwrócić uwagę na specyfikę rdzenia, czyli palnika, ponieważ to od niego zależy intensywność ognia i czas spalania. W zależności od pojemności zbiornika na biopaliwo i poziomu regulacji płomieni, przy jednorazowym napełnieniu biokominek może się palić od 2 do nawet 4 godzin.
Zaletą nowoczesnych biokominków jest także ich niezwykle atrakcyjny design. Rynek oferuje różnorodne modele, m.in. biokominki ze stali lakierowanej proszkowo lub z dekoracyjną oprawą ze stali nierdzewnej. Dostępne są zarówno biokominki wolnostojące, jak i klasyczneportalowe, które imitują otwarte palenisko. Ich obudowa może mieć bardzo minimalistyczny wygląd lub być bogato zdobiona, np. kryształami Swarovskiego.
Gdzie można zamontować biokominek?
Dzięki swojej mobilności - praktycznie wszędzie! Idealnym pomysłem będzie biokominek w sypialni, który ociepli wnętrze i ukoi nasze zmysły przed snem. Najbardziej popularną wersją urządzeń wybieranych do tego typu pomieszczeń są modele wiszące. Biokominek w ścianie to pomysł niezwykle innowacyjny. Może on przybrać formę urządzenia obudowanego z trzech stron ścianą, tworząc z nią jednolitą, równą płaszczyznę. Jeszcze bardziej oryginalnie będzie prezentował się szklany biokominek, który można umieścić na granicy dwóch pomieszczeń, np. salonu i jadalni. W ten sposób zyskujemy możliwość podziwiania ognia z każdej strony pomieszczenia.
Przed zakupem należy zdecydować, jaki rodzaj urządzenia nas interesuje –biokominek wbudowywany we wnękę ścienną, zawieszany na ścianie, czy też biokominek przenośny, który możemy dowolnie przestawiać. Ze względu na walory estetyczne, najczęściej decydujemy się na biokominek w salonie. Może to być biokominek narożny, który zajmuje niewiele miejsca. Kolejną propozycją jest biokominek pod telewizorem, np. w formie poziomego pasa na całej szerokości ściany, na której zamontowany jest zestaw TV. Istnieją specjalne wkłady do osadzenia w płytach meblowych – w ten sposób biokominek może stać się integralną częścią zabudowy meblowej salonu. Interesującym rozwiązaniem są modele sterowane pilotem – z elektryczną zapalarką oraz biokominki ze zbiornikiem na olejek eteryczny. Umożliwia to zarówno komfort obsługi, jak i stworzenie przyjemnej atmosfery we wnętrzu.
Zastanawiając się nad aranżacją mieszkania z wykorzystaniem biokominka, najczęściej myślimy o tradycyjnej formie poziomej. Jeśli jednak pomieszczenie, które urządzamy charakteryzuje się wąskimi ścianami, najlepiej sprawdzi się biokominek pionowy. Z kolei, kiedy dysponujemy niewielką przestrzenią, najlepszym rozwiązaniem będzie biokominek stołowy – małe urządzenie, które spełniać będzie przede wszystkim funkcję dekoracyjną i może być wykorzystane jako rodzaj biolampy. Dla posiadaczy ogrodów i tarasów przeznaczony jest biokominek ogrodowy, który doda uroku wieczornym zachodom słońca, a po zmroku będzie dodatkowym źródłem oświetlenia. Możliwości aranżacji i zabudowy biokominków jest bardzo wiele, dzięki temu, że mogą być wykonywane m.in. ze stali nierdzewnej, szkła, kamienia czy betonu. Ich ceny są uzależnione od materiału, z jakiego zostały wykonane, wielkości oraz oryginalności projektu.
Warto pamiętać, że biokominki nie tylko zapewniają walory dekoracyjne. Urządzenia te wytwarzają prawdziwy ogień, zatem zwiększają temperaturę pomieszczenia, w którym są zainstalowane. Oczywiście biokominek nie może być traktowany jako główne źródła ciepła, choć jego moc grzewcza wynosi około 2-3 kW. Bez wątpienia biokominki to świetna alternatywa dla wnętrz, w których nie ma możliwości instalacji tradycyjnego kominka. To urządzenie atrakcyjne wizualnie, w pełni bezpieczne, ekologiczne i proste w obsłudze.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Kratki.pl.