Kominek – ekonomiczny sposób na ogrzewanie. Jak wybrać idealny? Oto 11 popularnych modeli
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Kratki.pl.
Wizja trzaskającego w ogniu drewna często kojarzy się z zimową i jesienną scenerią. Przyjemne ciepło buchające z domowego paleniska na przekór niższym temperaturom za oknem otula wtedy wnętrze magiczną aurą. Jednak o sezonie grzewczym i związanymi z nim rozwiązaniami trzeba pomyśleć już teraz, a nie dopiero gdy słupki na termometrze wskażą niższe wartości. Jaki system okaże się ekonomiczny, ekologiczny, a do tego zbuduje klimat? Kominek!
Kominek w salonie – marzenie wielu urządzających
Zimowe wieczory, romantyczna kolacja z ukochaną czy potrzeba relaksu po ciężkim dniu w pracy. To w takich sytuacjach kominek staje się niezastąpiony. Wprowadza niepowtarzalną atmosferę do pomieszczenia, a tańczący w nim ogień relaksuje i przygotowuje umysł do odpoczynku.
Kominek na drewno ma dodatkowo wiele zalet ekonomicznych. Rozwiązanie traktowane jest jako wsparcie głównego źródła ciepła i zapewnia spore oszczędności – zwłaszcza w okresach przejściowych, w czasie wczesnej wiosny czy na początku jesieni, kiedy temperatury za oknem oscylują wokół zera. Ratuje też w sytuacjach awaryjnych, kiedy w trakcie śnieżycy lub gwałtownych burz przerwane są dostawy prądu czy gazu. To prosty system, który nie wymaga nawet podłączenia do przewodu kominowego. Wystarczy instalacja komina zewnętrznego.
Kominek żeliwny czy może nowoczesny?
Jaki kominek do salonu sprawdzi się najlepiej? Dziś bierzemy pod lupę kominki marki KRATKI opalane stosunkowo tanim paliwem – drewnem. Który wariant wybrać – kominek z płaszczem wodnym, kominek powietrzny, piec wolnostojący, a może wkład DGP? Zobacz popularne rozwiązania, pasujące zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych aranżacji wnętrz.
1. Kominek Amelia do klimatycznych aranżacji
Pierwszą myśl o kominku wypełnia tradycyjna konstrukcja. To masywne belki, obudowa z kamienia i solidna forma, która odgrywa we wnętrzu główną rolę. Do jej stworzenia potrzebny będzie wkład kominkowy Amelia Deco z żeliwa. Ten uniwersalny design można stosować zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych realizacjach.
Wkład Amelia Deco jest wzbogacony o duży deflektor, a także wbudowany fabrycznie szyber i funkcjonalny system czystej szyby, który zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się osadów na szkle. Ta sama technologia wpływa też na to, że do wkładu dostaje się więcej powietrza, które pożytkowane jest do dopalania się spalin.
2. Wkład kominkowy MBM dla maksymalnej efektywności
Innym przykładem połączenia wysokiej jakości i estetyki jest wkład kominkowy MBM z zespołem wodnym z serii KRATKI PRO. To system wręcz stworzony do intensywnego palenia! Zasługą tego są płyty Termotec, którymi wyłożone są komory spalania. Wykorzystany do ich produkcji materiał akumuluje ciepło, co tym samym podwyższa temperaturę wewnątrz kominka. Jednocześnie wykonane z wysokogatunkowej stali korpus oraz front są odporne na działanie temperatury, co powoduje, że wkład MBM będzie służył wiele lat bez szwanku. Potwierdzeniem tego jest 10 lat gwarancji.
Wkład MBM jest funkcjonalnym majstersztykiem, który zapewnia efektywne ogrzewanie i ekologiczne działanie. W rozwiązaniu, oprócz najlepszych materiałów, zastosowano system dwóch deflektorów wydłużających drogę spalin oraz specjalny zespół płaszcza wodnego, który pozwala na odebranie ze spalin i przekazanie do systemu bardzo dużych ilości ciepła. To wpływa na najlepszą sprawność grzewczą, a użytkownikom daje maksymalny komfort.
3. Zuzia – kominek ekologiczny i ekonomiczny
Najlepszy kominek to taki, który jest i ekologiczny, i ekonomiczny. Tak jak wariant Zuzia wykonany ze stali, która odporna jest na działanie wysokich temperatur. To model z płaszczem wodnym, który spełnia wymagania EkoProjektu oraz normy BImSchV 2. Posiada wbudowane płomieniówki, a także wysoki czopuch, które wspólnie zwiększają powierzchnię wymiany ciepła. Gwarantuje to doskonałą efektywność palenia, a domownikom zapewnia wygodę. Komfort to jednak nie wszystko. Zuzia wyróżnia się atrakcyjnym designem i bezpieczeństwem użytkowania. Ostatnie uzyskano poprzez system zimnej klamki oraz zastosowanie wbudowanej wężownicy.
4. Lucy – nowoczesny kominek z płaszczem wodnym
Nie bez znaczenia kominki z płaszczem wodnym uznawane są za energooszczędne. Lucy – kolejny z wkładów tego typu – to potwierdzenie tego faktu. Jego pełna szczelność pozwala nawet na wykorzystanie w domach z rekuperacją. To kominek nowoczesny, pełen innowacyjnych mechanizmów oraz materiałów. Mowa o płytach Termotec zwiększających temperaturę w komorze, systemie dwóch deflektorów, które wydłużają drogę spalin, wyjmowanych ruszcie i popielniku czy perforowanej klamce, która dodaje całości charakteru i ułatwia utrzymanie powierzchni w czystości.
5. Wkład Nadia oznacza komfort
Jesteś właścicielem domu z rekuperacją? W takim razie wybierz kominek ekologiczny Nadia, który jest częścią doskonałych rozwiązań linii PRO objętych aż 10-letnią gwarancją. To produkt wyposażony w sześciokątną komorę i potrójny system dopowietrzania, a także system czystej szyby, dzięki któremu osady i szare naloty nie będą straszne. To tym samym ułatwi sprzątanie i jeszcze lepiej wyeksponuje atuty wizualne ozdobnej, pojedynczej szyby typu glass w modelu Nadia.
6. Kominek Zibi stworzony do otwartych przestrzeni
Twój salon połączony jest z kuchnią? Wspólnym mianownikiem takich przestrzeni może być kominek narożny Zibi, który dzięki dwustronnej wizji ognia zapewnia spektakularne efekty wizualne. To w pełni szczelne rozwiązanie, które może być stosowane w domach z wentylacją mechaniczną. Wkłady tego systemu zostały wykonane z wysokiej jakości stali, a optymalne ciepło zapewnia materiał akumulacyjny Termotec, którym wyłożono komory spalania. Dzięki temu kominek Zibi gwarantuje wysoką wydajność! Rozwiązanie dostępne jest także w wersji jednoszybowej.
7. Klasyczna koza, czyli piec wolnostojący AB
Co jeśli nie masywny kominek z płaszczem wodnym? Kominek wolnostojący na drewno, czyli popularna kiedyś koza. Ten ciekawy, grzewczy powrót do korzeni nie dość, że zapewnia przyjemne ciepło, to i stylowo dopełnia wystrój – zwłaszcza ten, w którym czuć nieco klimat retro, scandi, japandi lub vintage. Stylistyczne nawiązania do przeszłości obejmują w tym przypadku jednak tylko kwestie estetyki, bo pod względem technicznym współczesny kominek koza, np. w wersji Koza AB od KRATKI, to zaawansowana technologicznie maszyna!
Piec wolnostojący Koza AB wykonany jest ze stali, a jego palenisko wyłożone jest Termotecem, czyli materiałem akumulującym ciepło, który gwarantuje idealne parametry pracy. Modele, które dostępne są w wariantach prostych (pasujących do nowoczesnych aranżacji), na nodze lub w wersji obrotowej, mają 8 KW mocy i posiadają dolot powietrza wraz z przepustnicą, co zapewnia pełną szczelność i daje możliwości użycia w domach z rekuperacją i wentylacją mechaniczną. Takie parametry pozwalają na ogrzanie nawet 80 metrów kwadratowych powierzchni.
8. Piec Thor do stylowego wnętrza
Kominek koza nie musi przypominać wyglądem tego, który stał kiedyś w babcinym pokoju. Współczesne warianty zaskakują oryginalnym designem, bazującym na nowoczesnych wpływach. Tak jak Thor, czyli piec wolnostojący, którego bazą jest kształt prostopadłościanu. Prosta geometria nadaje mu charakteru i jednocześnie pozwala na użycie niemal w każdej stylistyce. W rozwiązaniu zastosowano deflektor, dodatkową przesłonę zwiększającą wydajność pracy oraz materiał akumulacyjny Termotec, który wpływa na efektywniejsze spalanie i pozwala dłużej utrzymać temperaturę wewnątrz. Dzięki temu przyjemne chwile z gorącym kakao w ręku będą mogły trwać i trwać.
9. Wolnostojący piec Titan, który przyciąga wzrok
Kominek w salonie ma nie tylko grzać! Ma też być pierwszoplanową dekoracją. Jaki wariant wygra więc w konkurencji na design z TV? Piec Titan z zaokrąglonym frontem oraz praktycznymi rozwiązaniami, takimi jak system czystej szyby czy specjalna klamka ułatwiająca szczelne zamknięcie. Jego przestronna szyba w połączeniu z dużą komorą spalania zapewniają spektakularne widoki, a dodatkowym atutem jest półka w górnej części pieca. Można na niej podgrzać napoje albo ulokować olejki eteryczne, by językom ognia towarzyszyły przyjemne dla nosa zapachy.
10. Kominki powietrzne Lucy Slim do mniejszych wnętrz
Co, gdy salon jest mały i zapotrzebowanie na moc grzewczą jest niewielkie? To zadanie dla kominków powietrznych Lucy Slim, które posiadają płytką komorę spalania oraz potrójny system jej dopowietrzania, co wpływa na wydajną i ekonomiczną pracę. To kominek ekologiczny, który jest częścią rodziny KRATKI PRO, oferującej nie tylko ciekawy design, lecz również aż 10 lat gwarancji.
11. Kominek NBC dla maksymalnych wrażeń
Stawiasz na niebanalny design? Wkład kominkowy NBC będzie więc strzałem w dziesiątkę! Jego trójstronne przeszklenie zapewnia widowiskowy pokaz tańczących języków ognia, które odprężą każdego – niezależnie od tego, w którym miejscu pokoju się znajduje. Kominek spełnia normy ekologiczne EkoProjekt i będzie dobrym uzupełnieniem domów z rekuperacją. Jego szyba posiada certyfikat jakości i bezpieczeństwa, komora spalania wyłożona jest płytami Termotec, a dodatkowo zainstalowano blokadę rodzicielską, która uniemożliwia otwarcie przez ciekawskie rączki najmłodszych.
Za efekt „wow” odpowiadają drzwi otwierane od góry, które działają w systemie lift-up. Bazuje on na zasadzie przeciwwagi, w której bloczki z linką stalową pracują na 4 łożyskowanych krążkach. Poruszają się one wzdłuż ślizgowych prowadnic, co wpływa na lekkość ich unoszenia oraz bezawaryjność. Dzięki temu jednorazowo można też załadować znacznie większą ilość drewna.
Wybór kominków jest ogromny! Każdy z modeli zda egzamin jako dodatkowe źródło ciepła i narzędzie budowania atmosfery, ale nie każdy wygra w teście na jakość. To na nią prócz designu, ekonomiczności i ekologii warto zwrócić uwagę. Te cztery kryteria wyróżniają rozwiązania marki KRATKI. Sprawdź wkłady kominkowe, ogrzewacze gazowe, biokominki oraz ponad 2500 innych rozwiązań producenta i wybierz model idealny do Twojego wnętrza.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Kratki.pl.