Rozgrzej się przy kominku! Zobacz 9 najlepszych rozwiązań
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Kratki.pl.
Wyobraź sobie zwyczajny jesienny czy zimowy wieczór. Za oknem hula wiatr, a niskie temperatury nie zachęcają do spacerów. Co wtedy robisz? Siadasz na przepastnej kanapie, nogi przykrywasz grubym kocem, a ciało rozgrzewasz łykiem gorącej herbaty. Czego brakuje w tej idealnej wizji? Kominka, z którego trzaskają płonące szczapy drewna.
Kominek niezbędny w chłodne wieczory
Sezon grzewczy rozpoczyna się wraz z pierwszymi podrygami jesieni. Wtedy to grzejniki czy popularna „podłogówka” gwarantują przyjemną atmosferę. Oprócz nich warto też pomyśleć o kominku, który może stać się nie tylko dodatkowym źródłem ciepła w okresach przejściowych, lecz także ekologicznym wsparciem głównego ogrzewania.
Instalacja kominka niesie za sobą dużą funkcjonalność, czego potwierdzeniem są nowoczesne technologie stosowane w rozwiązaniach KRATKI. Produkty marki stanowią bastion bezpieczeństwa i niezależności – chociażby w przypadku przerw w dostawie prądu lub gazu. Są też tanie w instalacji oraz spełniają wszystkie normy. To zaprojektowane przez specjalistów mechanizmy z długą ochroną gwarancyjną i rozbudowaną siatką serwisową.
Rodzaje kominków
Kominek to już nie tylko tradycyjne konstrukcje znane z domów naszych dziadków. W ofercie KRATKI znajdują się nowoczesne warianty z płaszczem wodnym, kominki powietrzne czy designerskie piecyki wolnostojące. Co je wyróżnia?
Kominek z płaszczem wodnym to palenisko o wielu zaletach użytkowych. Oprócz uczty dla zmysłów w postaci tańczących języków ognia urządzenie może podgrzewać wodę użytkową. System współpracuje z innymi źródłami ciepła, dlatego sprawdza się w budownictwie energooszczędnym. Z kolei kominki powietrzne działają dzięki powietrznemu wkładowi ogrzewającemu powietrze, które następnie rozprowadzane jest po domu przy pomocy grawitacji lub specjalnych systemów nadmuchowych.
Równie popularną kategorią są piece wolnostojące, określane terminem „koza”. Najczęściej są opalane drewnem, wyróżnia je lekka i ustawna forma, którą można zainstalować w dowolnym miejscu, pamiętając jedynie o zachowaniu bezpiecznych odległości oraz podłączeniu przewodu kominowego. To nie tylko praktyczne wsparcie głównego systemu grzewczego, ale również oryginalna dekoracja wnętrza.
9 najlepszych kominków
1. Lucy i maksymalne wykorzystanie ciepła
Przykładem niezawodnego kominka z płaszczem wodnym KRATKI jest Lucy ze specjalną perforowaną konstrukcją klamki. To energooszczędny wariant wyprodukowany z solidnego materiału Termotec, który daje lepszą efektywność grzania. Ta zaleta jest też zasługą zastosowania systemu dwóch deflektorów wydłużających drogę spalin. Model posiada wyjmowany ruszt i popielnik, dzięki którym utrzymanie czystości jest dziecinnie proste.
2. Kominek Nadia o zwiększonej praktyczności
Nadia to kolejny kominek z płaszczem wodnym. To wariant z kategorii PRO, co oznacza najwyższą jakość wykonania, świetne parametry spalania oraz 10 lat gwarancji. Model spełnia także normy Ekoprojektu oraz wyróżnia się stylowym designem połączonym z praktycznością. Został wyposażony w klamkę ślizgową i szybę typu Glass, która wytrzymuje temperaturę do 800ᵒC. W kominku Nadia zastosowano stalowy korpus, efektywny zespół płaszcza wodnego, a także bezrusztowy wkład. Dzięki niemu opał wypala się na drobny popiół.
3. Model Zosia i najlepsze materiały
Żeliwna komora spalania, front wyposażony w żaroodporną ceramikę i mnóstwo funkcjonalnych systemów to coś, co wyróżnia kominek z płaszczem wodnym Zosia. To model o podwyższonej użyteczności! Zastosowano w nim systemy czystej szyby oraz zimnej klamki, a także wyjmowany ruszt i popielnik, które pomagają utrzymać czystość. Wariant spełnia wymogi Ekoprojektu, a dzięki maksymalnej szczelności można go stosować w domach z rekuperacją czy podłączyć zarówno do układu otwartego, jak i zamkniętego.
4. Lucy slim do mniejszych przestrzeni
Lucy slim to rodzaj kominka powietrznego, który sprawdzi się wszędzie tam, gdzie metraż pozostawia wiele do życzenia. Wariant ma płytką komorę spalania, jest w pełni szczelny, co pozwala na zastosowanie w domach z rekuperacją, a także jest wyposażony w potrójny system dopowietrzania komory. Czyni go to jednym z najbardziej ekonomicznych i ekologicznych systemów. Jego dodatkową zaletą jest długa gwarancja wynosząca aż 10 lat.
5. Simple, czyli kominek nowoczesny
Simple to żeliwny wkład kominkowy o dwustronnym przeszkleniu, co zapewnia spektakularny pokaz języków ognia – zwłaszcza jeśli rozwiązanie zainstalowane jest w otwartych przestrzeniach. Produkt wyposażony jest w deflektor, obszerną komorę spalania, system czystej szyby, a także wyjmowany ruszt i popielnik. Jego zaletami są też gęsto rozmieszczone radiatory na ścianach zewnętrznych, dzięki czemu ciepło generowane przez wkład jest maksymalnie wykorzystywane.
6. VNL i niezawodna stal
Szukasz jeszcze bardziej oryginalnych rozwiązań? Kominek stalowy VNL to coś, co zadowoli każdego estetę! Ten nowoczesny wariant posiada drzwi unoszone do góry, szybę typu Glass oraz boczne przeszklenie, przez co łączy walory wizualne ze sprawnym ogrzewaniem o mocy 8 kW. Pozwala to ogrzać nawet 80 m2 powierzchni. Rozwiązanie zapewnia bezpieczne użytkowanie, ponieważ wyposażone jest w blokadę rodzicielską, a jego dodatkowymi atutami są 10 lat gwarancji oraz ekologiczne działanie związane ze spełnieniem norm Ekoprojektu.
7. Stylowy piec wolnostojący Tora
W kategorii kominków dużą popularnością cieszą się piece wolnostojące, takie jak Tora. To wariant narożny z dwustronnym, czernionym przeszkleniem, co wzmaga wrażenia wizualne. Oprócz estetyki ważna jest tutaj użyteczność, a tę gwarantują profilowana płyta dolna z materiału Termotec, wyjmowany ruszt i pojemnik, a także system czystej szyby. To piec, który może być zainstalowany w narożniku z podłączeniem od góry lub od dołu, a tylne podłączenie może być poprowadzone z prawej lub lewej strony. Taka dowolność potęguje możliwości aranżacyjne.
8. Koza AB, czyli piec dla wymagających
Stalowa koza w prostej wersji, a może na solidnej nodze? Wariant AB to wiele możliwości, w tym także opcja obrotowa, która zachwyci każdego. Seria AB to wolnostojące formy z paleniskiem wyłożonym materiałem akumulacyjnym Termotec, które mogą ogrzać nawet do 80 m2 przestrzeni. Kozy tej linii spełniają normy Ekoprojektu, posiadają wbudowany dolot powietrza z przepustnicą i mogą być stosowane w domach z rekuperacją oraz wentylacją mechaniczną.
9. Piec Antares ozdobą salonu
Efektowny design to również atut wolnostojącego pieca kominkowego Antares. Składają się na niego antracytowa obudowa oraz drzwi z półokrągłą szybą, która wyposażona jest w system z kurtyną powietrza zapewniającą jej bezwzględną czystość. To też zasługa profilowanej płyty dolnej i paleniska z rusztem żeliwnym oraz wyjmowanym pojemnikiem na popiół. Wysoka efektywność modelu to z kolei rezultat użycia systemu dopalania spalin z deflektorem oraz akumulujących ciepło płyt ceramicznych Acumotte znajdujących się w komorze spalania.
Żeby chłodne dni jesieni i zimy nie były takie straszne, warto zawczasu pomyśleć o dodatkowej formie ogrzewania, czyli kominku. Z płaszczem wodnym, powietrzny czy wolnostojący – niezależnie jaki wybierzesz, każdy z nich będzie receptą na przyjemne chwile, a do tego stanie się sposobem na niższe koszty ogrzewania.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Kratki.pl.