Kratki.pl
Kratki.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Kominek – co należy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup?


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Kratki.pl.


Zakup kominka to inwestycja na długie lata, warto więc dokładnie przemyśleć nasze oczekiwania i wybrać rozwiązanie, które najlepiej im odpowiada. Posiadanie kominka ma mnóstwo zalet, nic dziwnego więc, że wielu z nas marzy o długich wieczorach spędzonych przy migoczących płomieniach ognia. Kominek z powodzeniem może stać się rodzinnym sercem domowego ogniska i oprócz swojej podstawowej roli, jaką jest ogrzewanie pomieszczeń, wnieść odrobinę magii do codzienności mieszkańców domu.

Wybierając kominek, warto zastanowić się, jaką funkcję ma pełnić w naszym domu – powinien stanowić głównie dekorację reprezentacyjnego salonu, czy jednak ogrzewać nie tylko jedno pomieszczenie, ale cały dom? Znaczenie mają również koszty inwestycyjne, eksploatacyjne, walory estetyczne oraz komfort obsługi – jak pogodzić wszystkie wymagania i wybrać odpowiedni kominek do swojego domu? Razem z producentem kominków Kratki odpowiadamy na najważniejsze pytania, dotyczące zakupu kominka!

Czy możesz zamontować kominek w swoim domu?

Pamiętaj, że instalacja kominka wiąże się ze spełnieniem kilku wymagań, bez których montaż jest niemożliwy. Przepisy przeciwpożarowe zezwalają na zamontowanie kominka wyłącznie w budynkach mieszkalnych: jednorodzinnych, w budowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych. Jest to związane z potrzebą zapewniania drożności szybu kominowego.

Kominek trzeba umieścić w bezpośrednim sąsiedztwie komina, a przewód kominowy musi mierzyć co najmniej 4 metry, a jego średnica powinna być adekwatna do średnicy wylotu spalin wkładu kominkowego. Zbyt wąski komin może nie odebrać spalin i w efekcie spowodować zadymienie pomieszczenia! Wkład należy montować na ścianach wykonanych z materiałów niepalnych, dodatkowo zabezpieczonych płytami izolacyjnymi. Podłoże, na którym znajduje się wkład, również powinno być niepalne i wytrzymałe – sprawdź więc, czy strop lub fundamenty wytrzymają obciążenie ciężkiego kominka.

Ważne jest również zachowanie odpowiedniej odległości wkładu od ściany i izolacji – około 12 cm, co pozwoli na ogrzewanie powietrza cyrkulującego wokół wkładu. Zabudowa musi być odporna na temperaturę i posiadać odpowiednią ilość kratek kominkowych, służących do odprowadzania gorącego powietrza z obudowy wkładu.

Instalacja wkładów gazowych nie wymaga tradycyjnego komina – system przewodów koncentrycznych umożliwia instalację w pomieszczeniach bez komina, wystarczy wyprowadzić przewód poza ścianę budynku lub dach.

Wkład kominkowy – jaki powinien być?

Pierwsze pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, dotyczy głównej funkcji, jaką kominek będzie odgrywał w naszym domu – funkcja dekoracyjna czy grzewcza? Wybór odpowiedniego wkładu kominkowego to niezbędny element budowy kominka. Jeśli kominek ma służyć jako źródło ogrzewania domu, należy wykonać system przewodów do DGP (dystrybucja gorącego powietrza) lub wybrać wkład z płaszczem wodnym, który wpinamy do istniejącej instalacji C.O. (centralnego ogrzewania), czy ogrzewania podłogowego.

Najważniejszym parametrem każdego kominka, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przed zakupem, jest jego moc. Nominalna moc urządzenia powinna być ściśle dopasowana do wielkości domu – jeśli kominek będzie miał za małą moc grzewczą, urządzenie nie dostarczy nam oczekiwanej ilości ciepła, mimo stosowania dużej ilości opału. Jeśli natomiast wkład będzie miał zbyt duża moc grzewczą w stosunku do metrażu, z pewnością odczujemy dyskomfort termiczny związany ze zbyt wysoką temperaturą panującą we wnętrzach. Trzeba przyjąć, że 1 kW mocy pozwoli nam na ogrzanie 10 metrów kwadratowych powierzchni – w ten sposób dopasujemy wkład kominkowy optymalny do wielkości naszego domu. Warto jednak wziąć pod uwagę pewne zmienne jak na przykład wiek budynku oraz stopień izolacji, a przede wszystkim zapotrzebowanie budynku na ciepło wyrażone w W/m2.

Nie bez znaczenia pozostaje również materiał, z którego wykonany jest wkład kominkowy – może to być żeliwo, stal przystosowana do pracy w wysokich temperaturach lub kombinacja obu surowców. Materiały te są odporne na duże zmiany temperatury, a także akumulują ciepło wytwarzane podczas spalania. Nowoczesne wkłady kominkowe wytwarza się zazwyczaj z płyt stalowych – komora spalania wyłożona jest materiałem akumulującym ciepło, który podwyższa temperaturę w palenisku. Często jest to szamot lub jak w przypadku wkładów kominkowych marki Kratki – mieszanka szamotu i betonu o nazwie Acumotte. Dzięki temu następuje dopalanie substancji smolistych, co ułatwiaj utrzymanie kominka w czystości oraz wpływa pozytywnie na sprawność spalania.

Wkłady kominkowe z żeliwa dobrze akumulują ciepło. Materiał wykonania przekłada się również na styl wkładu – wkłady stalowe charakteryzują się prostą formą, żeliwne natomiast często posiadają ozdobne dodatki, z tego względu te pierwsze nadają się bardziej do wnętrz nowoczesnych, drugie natomiast to tych utrzymanych w stylistyce klasycznej czy rustykalnej.

Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest grubość ścian paleniska. Wybór wkładu o cienkich ściankach jest gwarancją niskiej ceny, która niestety nie idzie w parze z jakością – nierównomierne nagrzewanie się wkładu powoduje zniszczenie wkładu, a w wypadku kruchego żeliwa – pękanie. Najtrwalsze i równocześnie najbardziej solidne są ciężkie wkłady o grubych ściankach.

Sylwester Kałwiński  Specjalista ds. technicznych, firma Kratki

Sylwester Kałwiński Specjalista ds. technicznych, firma Kratki

Wybierając wkład kominkowy warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze jaka jest sprawność urządzenia - im jest ona wyższa, tym też kominki są wydajniejsze i efektywniejsze. Po drugie czy kominek został przebadany przez odpowiedni instytut i czy posiada wszelkie certyfikaty pozwalające na jego użytkowanie, a także jaką gwarancję daje producent. Ważna kwestią jest też materiał wykonania. Wkłady kominkowe mogą być wykonane z żeliwa lub ze stali. Wkłady żeliwne powinny mieć odpowiednio grube ściany min. 8 mm, co gwarantuje ich bezawaryjną pracę. W przypadku kominków stalowych najlepiej jeśli są wykonane są z blachy kotłowej o grubości 4-5 mm. Dodatkowo ich komora spalania może mieć wyłożenie ceramiczne: szamot, Acumotte. Dzięki swoim właściwościom, przyczyniają się one do podniesienia temperatury spalania wewnątrz paleniska, co wpływa na wyższą efektywnośc kominka.

Indywidualne zalety – wygoda użytkowania i design

Na rynku dostępne są wkłady kominkowe, które zostały zaprojektowane z myślą o wysokim komforcie użytkowania. Wkłady kominkowe Kratki wyposażone są w drzwi pracujące w systemie lift up, w którym szyba unosi się do góry – takie rozwiązanie zastosowano w trójstronnie przeszklonym wkładzie NBC i NBU. Dodatkowy mechanizm umożliwia otwarcie bocznych szyb, co ułatwia ich czyszczenie.

Warto również zwrócić uwagę na wkłady wyposażone w system czystej szyby – posiada go wymieniony wyżej kominek, a także modele Lucy, MBO, Zuzia i MBZ. System ten działa na zasadzie równomiernego rozprowadzania strumienia powietrza, który omiata szkło i ograniczona do minimum osadzanie się sadzy. W ofercie znajdziemy kominki bezrusztowe, w których odbywa się tzw. dopalanie się na popiele – oznacza to, że opał wypala się na minimalną ilość drobnego popiołu, maksymalnie wykorzystując energię cieplną z drewna. Taką funkcję posiada między innymi wkład MB, Nadia. Wkłady kominkowe Kratki wyposażone są w system doprowadzania powietrza z zewnątrz bezpośrednio do komory spalania – wpływa to na efektywniejsze spalanie oraz większy komfort użytkowania, a tlen nie jest pobierany z wnętrza domu.

Poza zapewniającymi wyjątkowy komfort funkcjami, w które wyposażone są nowoczesne kominki, znaczenie ma również design – wkłady kominkowe o niestandardowych kształtach mogą stać się wyjątkową, funkcjonalną dekoracją domu. Do niestandardowych rozwiązań marki Kratki należą między innymi kominki gazowe Leo z panoramiczną, horyzontalną wizją ognia, a także THOR w formie wolnostojącego, stalowego pieca o ciekawym, geometrycznym kształcie prostopadłościanu. Indywidualne funkcje oferowane przez poszczególne modele kominków, czasami mogą stać się decydującym kryterium wyboru – przed zakupem sprawdź więc wszelkie udogodnienia i dostosuj kominek do swoich wymagań.

Zanim kupisz kominek, zdecyduj, jaką funkcję będzie pełnił w Twoim domu, oraz jakich rozwiązań poprawiających komfort użytkowania od niego oczekujesz. Zwróć uwagę na jakość wykonania, użyte materiały, pożądany styl i design i wybierz miejsce na jego umieszczenie, zgodne z wymogami bezpieczeństwa. Przygotuj odpowiednio swój dom, a kominek będzie bezpieczną ozdobą Twojego wnętrza i wyjątkową wyspą rodzinnego ciepła, przy której domownicy będą z radością spędzać wspólne chwile.


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Kratki.pl.



Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Piec wolnostojący, czyli popularna koza – efektywne źródło ciepła i nowy trend w wystroju wnętrz

Piec wolnostojący, czyli popularna koza – efektywne źródło ciepła i nowy trend w wystroju wnętrz

Sponsorowane Ogrzewacze, biokominki i paleniska ogrodowe – jak wykorzystać je w aranżacji ogrodu?

Ogrzewacze, biokominki i paleniska ogrodowe – jak wykorzystać je w aranżacji ogrodu?

Sponsorowane Jaki kominek wybrać, by stworzyć przytulne wnętrze?

Jaki kominek wybrać, by stworzyć przytulne wnętrze?

Sponsorowane Biokominek - ekologiczne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz!

Biokominek - ekologiczne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz!

Sponsorowane Kominek – ekonomiczny sposób na ogrzewanie. Jak wybrać idealny? Oto 11 popularnych modeli

Kominek – ekonomiczny sposób na ogrzewanie. Jak wybrać idealny? Oto 11 popularnych modeli

Sponsorowane Biokominek w Twoim wnętrzu

Biokominek w Twoim wnętrzu

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.