Jak dbać o storczyki? Wszystko o pielęgnacji storczyka
Storczyki najczęściej kupujemy, kiedy są w okresie kwitnienia – wtedy najładniej zdobią nasze parapety czy stoliki. Po przekwitnięciu okazuje się, że roślina – mimo zdrowych liści i mocnych korzeni – nie chce ponownie wypuścić pędu z kwiatami. Jak zatem dbać o storczyki, aby ponownie zakwitały? Na czym polega pielęgnacja storczyków? Czym je nawozić? Zapraszamy do lektury.
Uprawa storczyków – na co zwrócić uwagę?
Storczyki są dość wymagającymi roślinami, jednak jeśli będziemy je odpowiednio pielęgnować, odwdzięczą się, wypuszczając długie pędy z dużymi kwiatami. Kompleksowe dbanie o storczyka poprzez nawożenie, podlewanie, przycinanie korzeni czy przecieranie liści zapewni roślinie optymalne warunki do maksymalnego rozwoju.
Nawożenie storczyków. Jak stosować odżywki do storczyków?
Do nawożenia storczyków powinniśmy stosować preparaty dedykowane tym roślinom. Do wyboru mamy płynne mieszanki, odżywki w sprayu, pałeczki nawozowe, a także wygodne aplikatory do storczyków.
Storczyki możemy nawozić przy każdym podlaniu, dodając niewielką ilość odżywki do wody. Raz na miesiąc należy zrobić przerwę w odżywianiu storczyków i przelać je samą wodą, by wypłukać nadmiar nawozu, który nie przyjęła roślina. Większość specjalistów jest jednak zdania, że należy zachować umiar w nawożeniu storczyków i aplikować odżywki albo rzadko, albo w niewielkich ilościach.
Storczyków nie powinno się nawozić, kiedy roślina jest w okresie kwitnienia. Najlepiej odżywiać ją, gdy kwiaty opadną, a sam storczyk przechodzi okres wegetacji i aktywnego rozwoju, czyli gdy wypuszcza nowe liście oraz korzenie.
Kiedy nawożenie storczyków jest zabronione? Nie wolno aplikować żadnych nawozów, kiedy roślina jest w kiepskiej kondycji – gdy jest osłabiona, choruje lub jest atakowana przez szkodniki. Dlatego jeśli nasz storczyk ma przegniłe korzenie, oklapnięte liście lub pojawiły się na nim pasożyty, należy zrezygnować z nawożenia, ponieważ przyniesie ono jeszcze więcej szkód.
Ciemnozielone, oklapnięte liście to znak, że przesadziliśmy z nawozem, dlatego zaleca się aplikowanie mniejszej dawki niż zaleca producent (¼, ½).
Alternatywą dla sztucznych nawozów mogą być te naturalne. Do odżywiania storczyków możemy wykorzystać napar z pokrzywy i skrzypu, który – ze względu na wysoką zawartość składników mineralnych – polecany jest jako nawóz do roślin. Wywar sporządzamy, gotując suszone zioła przez kwadrans, następnie liście należy odcedzić. Tak sporządzony napar możemy dodawać w niewielkich ilościach do wody, w której namaczamy storczyki.
Istnieją także na rynku nawozy, które w składzie mają wyłącznie naturalne składniki. Odżywczy dla storczyków jest biohumus z dżdżownic zawierający aktywną próchnicę. Takie preparaty są ekologiczne, bezpieczne dla środowiska, jak i samej rośliny.
Storczyk pielęgnacja – przycinanie korzeni
W pielęgnacji rośliny istotne jest także monitorowanie stanu korzeni – to one najczęściej są pierwszym sygnałem, że storczyk jest w kiepskiej kondycji.
Jeśli tylko zauważymy, że część korzeni storczyka zaczyna gnić, należy je od razu obciąć, aby nie doprowadzić do pleśnienia całego storczyka. Tak samo postępujemy, jeśli korzenie są cienkie i wysuszone. Obumierające części storczyka – w tym przypadku korzenie – będą przeszkadzać w dalszym rozwoju, więc jeśli chcemy w miarę szybko odratować chorującą roślinę, należy odciąć zniszczone części.
Pielęgnacja storczyka – przecieranie liści
Storczyk lubi mieć czyste i zadbane liście, dlatego i o nie należy systematycznie dbać. Liście storczyka powinniśmy regularnie przecierać z kurzu i zanieczyszczeń. Najlepiej robić to ściereczką z miękkiej bawełny lub zwykłym wacikiem kosmetycznym. Nie zapominamy również o spodzie liści, który również warto przetrzeć – w tych miejscach najczęściej gromadzą się szkodniki i składają jaja.
Kwiaciarze i floryści zalecają przecieranie liści wodą wymieszaną z odrobiną soku z cytryny lub płynu do mycia naczyń. Do storczyków w szczególności polecany jest ten ostatni, który dodatkowo zabezpiecza roślinę przed szkodnikami (np. wełnowcami lub przędziorkami).
Uwaga! Do czyszczenia i nabłyszczania liści zaleca się korzystanie z wody deszczowej, destylowanej lub przefiltrowanej. Zwykła woda kranowa może pozostawiać nieestetyczne białe smugi na liściach.
Podlewanie storczyków
Właściwie pielęgnowanie storczyka to także poprawne podlewanie, które różni się od tego tradycyjnego. Rośliny należy okresowo nawadniać wyłącznie wtedy, gdy orchidea tego wymaga. Jak zatem podlewać storczyki i kiedy to robić? Więcej przeczytacie w poradniku >> Jak podlewać storczyki?
Pielęgnowanie storczyka z pozoru może się wydawać skomplikowane i trudne. Orchideom trzeba poświęcić trochę czasu i uwagi, jednak odpowiednio zadbane będą się bujnie rozwijać, wypuszczając nie tylko duże i kolorowe kwiaty, ale i silne korzenie czy mocne liście.