Zamiokulkas – porady pielęgnacyjne
Zamiokulkas robi w ostatnim czasie furorę wśród fanów zielonych roślin doniczkowych. Choć jej sadzonki w sprzedaży dostępne są dopiero od lat 90-tych, szybko dała się poznać jako znakomita ozdoba mieszkań – jej soczyście zielone liście ożywią wystrój każdego wnętrza, a odporność na błędy w pielęgnacji zjedna jej niejednego nieuważnego miłośnika kwiatów. Uprawa zamiokulkasa jest banalnie łatwa – przedstawiamy najważniejsze jej aspekty, których przestrzeganie zupełnie wystarczy, by zapewnić roślinie zdrowie i bujny rozrost.
Zamiokulkas – cechy rośliny
Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) należący do rodziny obrazkowatych, przywędrował do Europy z egzotycznych krajów – naturalnie występuje on we wschodniej oraz południowo-wschodniej Afryce, m.in w Kenii, RPA, Mozambiku czy Zimbabwe. Roślina ta często bywa mylona z zamią (Zamia furfuracea) zaliczaną do rodziny sagowców – pierwszy człon swojej nazwy zamiokulkas wziął zresztą od słowa zamia, będącego łacińskim określeniem roślin z tej grupy. Druga część pochodzi od arabskiego terminu qolqas w starożytności oznaczającego lotos.
Zamiokulkas jest średniej wielkości rośliną przeznaczoną do uprawy doniczkowej. Choć w warunkach naturalnych może osiągnąć 1 metr wysokości, okazy hodowane w domach z reguły nie przekraczają 50 cm. Posiada ciemnozielone, lśniące liście o eliptycznym lub jajowatym kształcie, lekko zaostrzone na czubkach. Wyrastają one na długich pędach wypuszczanych przez skryte w ziemi kłącza. W warunkach domowych kwitnienie zamiokulkasa zdarza się rzadko, jednak nie jest ono niemożliwe. Kwiatostany są mocno nietypowe, bo wyrastają tuż nad ziemią – mają postać białawej kolby wychylającej się z zielonej pochwy kwiatowej. Po przekwitnięciu w miejscu kwiatów tworzą się kuliste, białe jagody.
Warto wiedzieć! Zamiokulkas jest rośliną trującą dla zwierząt czy dzieci. Roślina zawiera szczawian wapnia, który negatywnie wpływa na nerki czy wątrobę.
Zamiokulkas – uprawa
Jako pochodzący z klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego, zamiokulkas jest wyjątkowo wytrzymały – do tego stopnia, że zasłużył sobie na miano “żelaznej” rośliny. To właśnie z tego powodu ostatnimi czasy stał się prawdziwym przebojem wśród fanów roślin doniczkowych, zwłaszcza tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu na opiekę nad swoimi kwiatami. Wymagania zamiokulkasa nie są duże – mimo, że naturalnie rośnie w upalnych krajach, nie potrzebuje dużych ilości słońca. Wręcz przeciwnie, silne nasłonecznienie może być dla niego zgubne – spowoduje powstawanie na liściach brzydkich, brązowych plam. Z tego powodu najlepiej ustawić go na stanowisku półcienistym lub ewentualnie zacienionym. Należy jednak pamiętać, że w przypadku długotrwałego braku dostępu zamiokulkasa do światła, jego liście zaczną blaknąć i wydłużać się. Aby wspomóc równomierny rozrost rośliny warto regularnie odwracać donicę w stronę źródła światła – pędy nie będą wówczas samoistnie wyciągać się w poszukiwaniu słońca.
Mimo cieniolubności, zamiokulkas musi mieć zapewnioną dość wysoką temperaturę otoczenia. Przy temperaturach poniżej 18 stopni Celsjusza liście rośliny zaczynają opadać, a ona sama przechodzi w stan spoczynku – dlatego taka temperatura otoczenia jest zalecana dla zamiokulkasa zimą, gdy powinien on odpocząć po sezonie wegetacyjnym. Należy jednak unikać ekspozycji rośliny na chłód i przeciągi, gdyż w temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza zamiokulkas zaczyna obumierać.
Ziemia dla zamiokulkasa powinna być żyzna, próchnicza, o lekko kwaśnym odczynie, przepuszczalna, z dużą zawartością piasku lub żwiru. Roślinę należy sadzić w szerokich, dość płaskich donicach, umożliwiających rozrost kłączy – nie powinny jednak być one za duże, bo zamiokulkas zacznie inwestować zbyt wiele energii w rozwój swoich podziemnych części. Przed posadzeniem w pojemniku, na jego dnie należy usypać warstwę drenującą złożoną na przykład z ogrodniczego keramzytu.
Zamiokulkas – podlewanie
Jako sukulent, zamiokulkas posiada zdolność do magazynowania wody w kłączach oraz zgrubiałych ogonkach liściowych. Wobec tego należy podlewać go bardzo ostrożnie – zalana roślina zrzuci liście, a jej kłącza zaczną gnić. Z dwojga złego lepiej zamiokulkasa przesuszyć – dzięki bytowaniu w upalnych klimatach roślina przystosowała się bowiem do znoszenia niedoborów wody.
Do podlewania zamiokulkasa najlepiej stosować miękką przefiltrowaną wodę w temperaturze pokojowej lub ewentualnie deszczówkę. W okresie wegetacyjnym roślinę podlewamy tak, aby jej podłoże było lekko wilgotne, zaś w okresie zimowym ilość wody należy mocno ograniczyć i podlewać roślinę tylko tak, aby nie dopuścić do wyschnięcia bryły korzeniowej. Bezwzględnie należy unikać polewania wodą liści, bo może to spowodować pojawianie się na nich przebarwień. Ważnym elementem pielęgnacji zamiokulkasa jest nawożenie, które można wykonać właśnie podczas nawadniania – co 2 tygodnie należy podlewać roślinę wieloskładnikowym preparatem rozcieńczonym w wodzie.
Zamiokulkas – przesadzanie
W ramach pielęgnacji, zamiokulkas należy od czasu do czasu przesadzić, najlepiej wczesną wiosną w okresie od marca do kwietnia. Młodym okazom należy zmieniać pojemnik co roku, zaś tym z dłuższym stażem – co 2 lub 3 lata. Wraz z każdym kolejnym przesadzeniem wybieramy doniczkę nieco wyższą i szerszą od poprzedniej, najlepiej wykonaną z ceramiki. Nie zapominajmy o wybraniu egzemplarza z otworami w dnie!
Podczas przesadzania możliwe jest rozmnażanie zamiokulkasa. Dobrze rozwinięty egzemplarz o rozrośniętym systemie korzeniowym można podzielić na mniejsze sadzonki. Po wyjęciu rośliny z pojemnika wystarczy ostrożnie rozdzielić jej korzenie na kilka części i każdą z nich umieścić w osobnej donicy. Innym sposobem, zdecydowanie bardziej żmudnym i pracochłonnym, jest rozmnażanie zamiokulkasa z liści odciętych przy nasadzie rośliny około czerwca. Każdy liść należy zanurzyć ukośnie na głębokość 1 cm w mieszance torfu i piasku. Pełnowymiarowa roślina rozwinie się z takich sadzonek po kilku latach.