Trendy wnętrzarskie we Francji – czym warto się zainspirować? Wywiad z architekt Moniką Staniec
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DRE.
Styl nowoczesny, 45m2 i widok na Morze Śródziemne – oto prywatna przestrzeń Moniki Staniec, architekt wnętrz oraz ambasadorki marki DRE. Jak mówi sama o sobie, jest architektem z powołania, a swoją przygodę z projektowaniem zaczęła już w dzieciństwie i kontynuuje ją do dziś. Przyznaje, że tworząc aranżacje lubi poszaleć, zmieniając rozkład ścian i funkcjonalność pomieszczeń, czego efektem są przestrzenie idealnie dopasowane do potrzeb domowników. A prywatnie? Spędza czas rodzinnie – wraz z mężem i malutką córeczką. Dziś porozmawiamy o trendach, francuskich wnętrzach i inspiracjach, o zróżnicowanych gustach Francuzów i Polaków, a także o roli drzwi w wystroju pomieszczeń. Zapraszamy do lektury!
Trendy 2020 – na co stawiają Francuzi?
W Polsce wśród popularnych trendów wnętrzarskich króluje obecnie terazzo, pojawiają się połyskliwe forniry i – wciąż uwielbiane – białe meble i patchworkowe wzory. Monika Staniec przyznaje, że elementy te, choć uwielbiane przez Polaków, na Lazurowym Wybrzeżu są usuwane, skuwane i wyrzucane. Francuzi stawiają przede wszystkim na naturę – Zdecydowanie prym wiodą naturalne materiały, takie jak trawertyn, marmur i drewno – podpowiada – pojawia się również beton, jednak rzadko używany na ściany jako tynk dekoracyjny, a raczej w postaci kafli. Pani Monika przyznaje, że lubi ten region za używanie naturalnych odcieni ścian i podłóg, które są delikatne i ponadczasowe, ale też eleganckie i szykowne – W prostocie i jakości siła – dodaje.
Współczesny styl francuski – umiejętne łączenie starego z nowym
Francuzi są mistrzami łączenia starego z nowym, a współczesny styl francuski to właśnie sztuka umiejętnej kompozycji elementów z różnych epok. Jak twierdzi pani Monika, śmiało można podzielić go na dwa rodzaje – pierwszy to wnętrza w nowym budownictwie, czyli apartament owce i wille, a drugi to kamienice, domy i wille w starym budownictwie. Co jest charakterystyczne dla każdego z nich? Nowe budownictwo to przede wszystkim wnętrza modernistyczne, minimalistyczne i nowoczesne – Tworzone są od podstaw, używa się w nich współczesnych elementów wyposażenia oraz nowinek technologicznych – podpowiada Monika Staniec – panuje w nich jasna kolorystyka: biel, beż, szarości, które uzupełniają mocniejsze akcenty: czerń i czerwień.
Remont wnętrz w starym budownictwie to inna bajka – Francuzów uwielbiam za to, że doceniają architekturę, sztukę użytkową, elementy architektury wnętrz, takie jak sztukaterie, zdobione grzejniki, podłogi z naturalnego drewna, drzwi – przyznaje pani Monika. Dodaje, że stare wnętrza traktowane są jako baza, do której wstawiane są nowoczesne meble, a na Lazurowym Wybrzeżu, gdzie mieszka, ogląda wiele pięknych kamienic, których przestrzenie zachwycają swoją urodą. – Architektura jest tutaj bliska tej paryskiej lub tej w Lyon: dominują odcienie pastelowe, beże, biele, pudrowy róż i szarości, czyli kolory natury otaczającej Côte d'Azur. Architekt przyznaje również, że Francuzi lubią symetrię, proste linie wnętrz i niezbyt skomplikowane meble, które chętnie uzupełniają rodzinnymi pamiątkami, antykami i rzeczami, z którymi są związani z pokolenia na pokolenie.
Jak przemycić styl francuski do polskich wnętrz?
Piękne, polskie kamienice to miejsca, w których również znajdziemy perły designu – Śmiało mogę porównać zabudowę starego miasta w Nicei lub Cannes, gdzie mieszkam, do kamienic w starej części Wrocławia! Łączy je stylistyka, używane rozwiązania i materiały: sztukaterie, podłogi, grzejniki – opowiada pani Monika i dodaje – jeśli więc ktoś posiada w Polsce mieszkanie w kamienicy, z dobrze zachowaną bazą, wystarczy poddać je renowacji, uzupełnić o nowoczesne meble i cieszyć się polskim stylem mieszczańskim z nutą stylu francuskiego.
O wprowadzenie elementów francuskiego szyku mogą pokusić się również właściciele mieszkań w nowym budownictwie. Monika Staniec sugeruje, by urządzać je nowocześnie i wprowadzać stylowe akcenty w postaci rozsądnej ilości sztukaterii, stawiać na meble od francuskich firm jak Ligne Roset i uzupełniać dodatkami, np. lampami Forestier. Zachęca równocześnie, by nie nadużywać określenia „styl francuski” – mamy swój polski styl, porównywalny poziomem i jakością projektów i to jego powinniśmy trzymać się jako architekci wnętrz – dodaje.
Francuzi i Polacy – co nas łączy i dzieli w dziedzinie projektowania wnętrz?
Domena Francuzów? Funkcjonalność i jeszcze raz funkcjonalność! Stawiają na wysoką jakość i ponadczasowe wykończenia ścian i podłóg – we wnętrzach rządzi neutralna kolorystyka, odpowiednio rozplanowane oświetlenie, duże okna, które dają dobry dostęp do światła dziennego – podkreśla Monika Staniec. Standardem są klimatyzacja i rolety zewnętrzne, co w Polsce nadal jest podwyższonym standardem u wielu deweloperów. Polacy lubią designerskie wnętrza, nie boją się mocnych kolorów, takich jak zieleń, bordo, musztarda czy niebieski. Jest ładnie, choć nie zawsze aż tak funkcjonalnie – przykładam szczególną uwagę do ergonomii i funkcjonalności, wręcz uczę swoich klientów, że moda przemija, a człowiek jest „zbieraczem” i potrzeba sporo miejsca na przechowywanie – dodaje pani Architekt.
Elementy użytkowe a estetyka wnętrza – czy drzwi mogą zdecydować o stylu mieszkania?
Drzwi są ważnym elementem wyposażenia wnętrz, zarówno pod względem wizualnym, jak i w zakresie jakości czy materiałów, z których są wykonane. Czy mogą nadać przestrzeni charakteru? Oczywiście – wszystko zależy od tego, jaki mają kształt, na ile można zmienić ich kolor, okucia, klamki, zamki – podkreśla Monika Staniec i dodaje, że jeśli istnieją już w danym wnętrzu i zostaną poddane renowacji, to zdecydowanie podkreślą jego styl. Co w przypadku przestrzeni, które urządzamy od podstaw? Wtedy należy starannie wkomponować je w stylistykę całego wnętrza – Do współczesnych aranżacji warto dobrać drzwi o prostych kształtach, dopasowując je do kolorów ścian, warto też stosować przeszklenia, rozświetlając tym samym ciemniejsze pomieszczenia, jak np. niedoświetlony przedpokój – opowiada pani Monika i radzi, by w stylizacjach klasycznych stosować skrzydła drzwiowe z sfrezowaniami – jak DRE Nestor, kolekcji, której jestem ambasadorem.
Wybierając drzwi wewnętrzne warto więc kierować się stylem, a także rodzajem pomieszczenia – inne drzwi będą idealne do sypialni, a inne sprawdzą się w łazience. Możemy zdecydować się na drzwi ramowe lub płytowe, wybierać spośród różnych rodzajów wypełnień, a także bogatej oferty kolorystycznej – moim zdaniem mamy tak duży wybór drzwi DRE, że warto korzystać z wielu opcji – podpowiada pani Architekt. Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, który model wybrać, warto postawić na uniwersalny design – DRE SARA ECO to drzwi odpowiednie zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i klasycznych.
Od projektu do efektu – jak powstają wnętrzarskie arcydzieła?
Jak wspomina Monika Staniec, każdy projekt to pewna historia, wspólne decyzje, wiele kaw wypitych wspólnie z inwestorami, a także godzin poświęconych na analizę rozwiązań i negocjacje. Wszystko to składa się na świetne rezultaty wnętrzarskie – Jeszcze zanim przeprowadziłam się do Francji, zaprojektowałam wnętrza apartamentu we Wrocławiu. To była całkowita metamorfoza, od zmiany układu funkcjonalnego, aż po budowanie zupełnie nowych pomieszczeń. – wspomina pani Monika – Udało mi się przekonać właścicieli do połączenia sypialni z salonem kąpielowym, co w Polsce stale jest rzadkością.
Cała inwestycja wiązała się szeregiem formalności i dostosowaniem się do warunków technicznych, jednak całość została zrealizowana i nadal zachwyca właścicieli. Monika Staniec zachęca osoby, które stają przed wyzwaniem urządzenia domu czy mieszkania do korzystania z pomocy architekta wnętrz – pozwoli to uniknąć niepotrzebnych błędów, a architekt wnętrz sprawi, że nieduży zazwyczaj budżet zostanie świetnie rozplanowany na ciekawe i niepowtarzalne rozwiązania.
Serdecznie dziękujemy pani Monice Staniec za poświęcony czas i aranżacyjną podróż po świecie francuskich i polskich wnętrz.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DRE.