Jak dopasować drzwi do koloru i rodzaju podłogi?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DRE.
Podłoga i drzwi wewnętrzne mają ze sobą wiele wspólnego. To elementy będące bazą aranżacji. Niejednokrotnie przesądzają o charakterze wystroju, a do tego są inwestycją podejmowaną raz na kilka, a często nawet kilkanaście, lat. Dylemat związany z zakupem poszczególnych rozwiązań jest więc niemały, a o wszelkich pomyłkach nie może być mowy! Sytuacji nie ułatwia ogromny wybór form, wykończeń oraz odcieni. Jakie drzwi pokojowe podkreślą elegancki klimat zbudowany przez ciemne wenge na posadzce? Czy do jasnych płytek pasować będą uniwersalne białe skrzydła drzwiowe? Czy beton i drewno to dobre połączenie? Poznajcie triki marki DRE na to, by stworzyć spójne wnętrze! Podpowiadamy, jak zestawiać kolory podłogi i drzwi.
Jakie są zasady doboru koloru drzwi i podłóg?
Zakup i montaż podłogi to wstęp do wnętrzarskich rewolucji. Wszystko dlatego, że o instalacji podłużnych desek dębu czy wielkoformatowych, betonowych kafli trzeba zdecydować już na początku remontu. W przypadku drzwi wewnętrznych decyzja zapaść może na samym końcu – wtedy, gdy wszystko będzie już gotowe i wykończone. Nie oznacza to, że są one mało istotnym elementem, bo to właśnie one przesądzają o tym, czy całość będzie gwarancją harmonii, czy stylistycznym nieporozumieniem. Można je dopasować do różnych elementów, m.in. ścian, ram okiennych lub mebli. Jednak najczęściej punktem wyjścia są podłogi.
Jak dopasować drzwi wewnętrzne do koloru podłogi? można kierować się jedną z trzech podstawowych zasad:
1. Drzwi w kolorze zbliżonym do podłogi
Pierwsza zasada wiąże się z regułą podobieństwa i odnosi się do tego, że kolorystyka oraz rodzaj materiałów powinny być do siebie jak najbardziej zbliżone; takie same, o jeden ton jaśniejsze lub ciemniejsze. Z takiego połączenia powstaje idealna baza do mniej lub bardziej odważnych interpretacji rozmaitych kierunków wnętrzarskich. Przykładem są ciemne podłogi zestawione z wyrazistymi odcieniami stolarki czy jasne drewniane warianty płytowych drzwi DRE RIM zamontowane w pomieszczeniu z posadzką o podobnej barwie. Warto dodać, że stawiając na drewno lub jego imitacje, należy pamiętać o zachowaniu spójności pomiędzy gatunkami. Jeśli więc wybór padł na słoje orzecha na podłożu, drzwi także powinny być „orzechowe” – albo wykonane z prawdziwego surowca, albo wykończone w takiej okleinie.
2. Drzwi kontrastujące z podłogą
Druga zasada wiąże się z kontrastami i ma na celu stworzenie wyraźnej granicy pomiędzy pionowymi i poziomymi płaszczyznami. Efekt z pewnością ucieszy fanów indywidualizmu oraz zwolenników nieoczywistych rozwiązań. Takie zestawienia dodają pomieszczeniom ekspresji oraz oryginalnego sznytu. Ich dobór musi być starannie przemyślany. Przeciwstawne tony powinny ze sobą tonalnie współgrać, a w przypadku drewnianych wykończeń drzwi wewnętrzne oraz podłoga muszą prezentować taką samą fakturę. Co wybrać? Alternatyw jest całkiem sporo. To m.in. pastelowe ściany i drzwi w hebanowej okleinie, wyszarzana dębowa posadzka i ciemne skrzydła, albo biel postawiona w opozycji do antracytowych płytek gresowych.
3. Uniwersalne białe drzwi wewnętrzne
Istnieje jeszcze trzecia najbezpieczniejsza i najbardziej uniwersalna metoda doboru skrzydeł do podłogi. Polega na wprowadzeniu ponadczasowej bieli w postaci drzwi wewnętrznych, które pasują do każdego gatunku drewna, płytek strukturalnych i gładkich, powierzchni betonowych lub kamiennych, a także jednolitych lub bardziej odważnych kombinacji kolorystycznych zastosowanych na posadzce. Niezależnie czy na podłodze zainstalowane są panele, wykładzina czy parkiet – białe drzwi podkreślą ich wygląd, są wiecznie modne i na dodatek rozświetlą oraz optycznie powiększą przestrzeń.
Jakie drzwi pasują do jasnych podłóg?
Jasny gres, bielone deski sosny czy panele podłogowe w odcieniu syberyjskiego wiązu to pomysł na rozświetlone pomieszczenie urządzone w stylu skandynawskim, angielskim czy prowansalskim. Wystarczy jedynie pomalować ściany na kredowe odcienie i wybrać drzwi ramowe DRE NESTOR w wariancie białym lub tym, który jest najbardziej zbliżony do koloru posadzki. Jasne drzwi „wtopią się” w wystrój i pozostaną niemal niewidoczne, zapewniając tym samym potężną dawkę harmonii oraz świeżości. To propozycja dla tych, którzy stawiają na kobiecość, nieco romantyzmu oraz przytulność. Takie połączenie będzie też ratunkiem dla właścicieli niewielkich mieszkań, ponieważ pokój wyda się na znacznie większy, niż jest w rzeczywistości.
Jasna podłoga może też stać się wstępem do odważnych kombinacji. Zamiast delikatnych tonów, warto postawić na kontrast, a śnieżnobiałe lub beżowe drzwi pokojowe zamienić na ciemne skrzydła drzwiowe DRE PREMIUM z widoczną strukturą dębu lub wiązu. Aranżacja nabierze bardziej nowoczesnego charakteru i zapewni dużą swobodę w dobieraniu innych elementów wyposażenia. Drzwi mogą wówczas nawiązywać do kolorystyki mebli albo dekoracji, co nie zachwieje spójnością wystroju. Geometryczna modułowa zabudowa oraz akcenty czarnego metalu wprowadzą do przestrzeni powiew współczesnej surowości, a masywne formy i tradycyjne dodatki przypieczętują klasyczne inspiracje.
Jakie drzwi pasują do ciemnej podłogi?
Gdy podstawą aranżacji są ciemne panele podłogowe, płytki naśladujące wyrazisty rysunek granitu albo egzotyczne drewno palisandru bądź amerykańskiego orzecha, idealnym dopełnieniem stylizacji będzie kontrast! Jasne lub białe drzwi DRE PREMIUM spotęgują poczucie ekstrawagancji i znakomicie uzupełnią klimat eklektycznego lub nowoczesnego wnętrza. Ich powierzchnia wyróżni się na tle zdecydowanych odcieni posadzki, a jednocześnie nieco „odciąży” wystrój, dodając całości odrobinę wizualnej lekkości (żeby spotęgować ten rezultat, warto postawić na stłumione barwy na ścianach oraz drzwi z przeszkleniami, które wpuszczą do pokoju nieco więcej światła). Taki duet daje też znacznie większą swobodę, jeśli chodzi o design mebli oraz pozostałych dekoracji.
Ciemne posadzki znakomicie sprawdzają się również w klasycznych zestawieniach z drzwiami DRE RIM o wybarwieniu orzech ciemny ryfla, wiąz tabac lub ciemne wenge. Należy jednak wtedy uważać, bo o efekt wizualnego pomniejszenia przestrzeni nie trudno. Przewaga mocnych tonacji może przytłoczyć całość, dlatego taki zabieg wskazany jest tam, gdzie metraż jest dosyć spory. W niewielkich pomieszczeniach należy dodatkowo rozświetlić wystrój za pomocą jaśniejszych barw ścian, dekoracji, tekstyliów i mebli.
Drewniane i drewnopodobne płytki podłogowe naśladujące usłojenie orzecha, wenge i hebanu czy kafle imitujące kamień oraz beton można też zestawiać w nieoczywistych parach – np. z jasnymi drzwiami DRE UNI w jednolitym kolorze écru, popielu czy latte. Zastosowana zasada kontrastu będzie sprzymierzeńcem stylizacji minimalistycznych, nowoczesnych, scandi, vintage lub eklektycznych. W takich kombinacjach kolor drzwi najlepiej dopasować do odcienia na ścianach. Dla przykładu – tam, gdzie wykorzystano szare farby, dobrze jest zdecydować się na popielaty, a w pokojach, gdzie dominują biele i kremy sięgnąć po warianty latte lub écru.
Jakie drzwi wybrać do szarej podłogi?
Drewniane posadzki nie zawsze muszą przybierać odcień brązu czy kawy z mlekiem. W kategorii kolorów płytek oraz paneli oddających wizerunek naturalnego surowca dominują również szarości. Barwy te są także charakterystyczne dla kamiennych oraz betonowych struktur i często występują w stylizacjach industrialnych, loftowych, skandynawskich, minimalistycznych oraz nowoczesnych. Jakie drzwi wewnętrzne będą pasować do szarej podłogi? Strzałem w dziesiątkę okażą się malowane na biało, popielato lub latte drzwi DRE NESTOR oraz warianty z dekorem DRE-CELL z rysunkiem białej sosny czy piaskowego dębu. Rozwiązania spotęgują poczucie przestronności i staną się uniwersalną bazą wielu aranżacji – szczególnie tych, gdzie nacisk położono na przytulność. Mowa m.in. o sypialni, pokoju dziecka czy łazience. Tak neutralną podstawę urozmaicą granatowe, czarne, zielone lub pomarańczowe dodatki.
W przypadku wnętrz zdominowanych przez szary kolor (niekoniecznie na posadzce) dobrym pomysłem będą również drzwi wewnętrzne w zdecydowanym kolorze bordo lub granatu, a także warianty w brązie – zarówno te z usłojeniem drewna, jak i bez. Intensywne odcienie ożywią całość i będą punktem wyjścia dla ozdób o podobnym lub zbliżonym tonie, co da perfekcyjną spójność!
Kolory we wnętrzach warto dobierać z rozwagą, zwłaszcza jeśli chodzi o kluczowe elementy aranżacji, takie jak podłoga czy drzwi. Najlepiej zestawiać je ze sobą w oparciu o jedną z trzech wymienionych zasad, a wybór dodatkowo skonfrontować ze stylem oraz pozostałym wyposażeniem i dodatkami. Dzięki temu wystrój nie znudzi się zbyt szybko, albo – co gorsze – nie będzie działał drażniąco, a sama inwestycja w drzwi wewnętrzne oraz materiały wykończeniowe na posadzkę okaże się trafiona.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DRE.