Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Tymianek – uprawa w ogrodzie i domu

Pachnący słońcem i rozgrzaną ziemią tymianek to jedna z najpopularniejszych przypraw w naszej kuchni. Ma on postać małej krzewinki o drobnych listkach, ale tkwi w nim wielka moc. Potrawom mięsnym, rybnym i warzywnym nadaje dymnego, pikantnego posmaku – można go także stosować jako dodatek do omletów, sosów, zapiekanek i potraw z makaronu. Uznanie zyskał również w przemyśle kosmetycznym, który wykorzystuje go do produkcji mydeł, past do zębów i kosmetyków do pielęgnacji włosów. Wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i wykrztuśne, naparami z tej rośliny można łagodzić dolegliwości trawienne i skórne. Uprawa tymianku w doniczce czy w ogrodzie to nic trudnego – sprawdzi się on zarówno jako przyprawa, jak i roślina dekoracyjna.

Donica Keri średnica 17 cm beżowa

Donica Keri średnica 17 cm beżowa

39 zł
Nowość
Osłonka na doniczkę Colemits średnica 15 cm beżowa

Osłonka na doniczkę Colemits średnica 15 cm beżowa

79 zł
Osłonka na doniczkę Colemits średnica 15 cm czarna

Osłonka na doniczkę Colemits średnica 15 cm czarna

89 zł
Doniczka Archans ceramiczna 17 cm biało-czerwona

Doniczka Archans ceramiczna 17 cm biało-czerwona

69 zł
Nowość

Tymianek – odmiany

Na świecie istnieje ponad 100 różnych gatunków tymianku, ale większość z nich jest uprawiana jedynie w charakterze rośliny ozdobnej. Tymianek kminkowy jest odmianą płożącą, listki tymianku lawendowego i różanego wydają słodkawy aromat kwiatów, zaś niezwykły tymianek kokosowy pachnie egzotycznym orzechem. Intrygująca słodko-kamforowa woń tymianku mastyksowego przywodzi na myśl mastyks, żywicę pozyskiwaną z pistacji. W ogrodach najczęściej można jednak spotkać dwa gatunki tymianku stosowanego jako przyprawa – tymianek pospolity oraz cytrynowy.

Tymianek pospolity (Thymus vulgaris) – inaczej: tymianek ogrodowy, tymianek właściwy, macierzanka tymianek albo tymian. Jest najpopularniejszym gatunkiem tej rośliny. Posiada dość sztywne, wzniesione łodygi, na których parami wyrastają małe, szarozielone listki. Wiosną zakwita różowobiałymi, bardzo atrakcyjnymi dla pszczół kwiatami. Posiada ostry, świeży aromat i pikantny, orzeźwiający smak. Zimowanie tymianku ogrodowego w gruncie sprawia niestety problemy, bo nie jest on zbyt odporny na mróz. Możemy go uprawiać nie tylko ze względu na przydatność w kuchni, ale również z powodu walorów wizualnych – szczególnie warto zwrócić uwagę na jego krzyżówki. “Orange Balm” wyróżnia się jasnozielonymi liśćmi i ziołowo-pomarańczowym zapachem, zaś tymianek kulisty (Thymus vulgaris var.) ma bardzo drobne listki i gęsty, zwarty pokrój.

Tymianek wąskolistny (Thymus serpyllum) – nazywany bywa macierzanką piaskową, cząberkiem i dzięcielnicą. Występuje powszechnie na terenie Polski i jest rośliną płożącą, bardzo gęstą i zwartą. Rozkwita puszystymi, różowoliliowymi kwiatami, tworzącymi kolorowe dywany i uwielbianymi przez pszczoły. Rośnie powoli i rozkwita dopiero w drugim roku po posadzeniu. Lubi lekko kwaśne podłoże i jest w pełni mrozoodporny. Po roztarciu wydziela silny aromat i może być stosowany jako przyprawa.

Tymianek cytrynowy (Thymus citriodorus) – ma intensywnie zielone listki i rozkwita białymi lub fioletowymi kwiatami, chętnie odwiedzanymi przez owady. Liście tymianku orzeźwiająco pachną cytrusami. Krzewinka ma tendencję do rozrastania się w zwarte poduchy, może więc być uprawiana jako roślina okrywowa i zadarniająca. Jest mrozoodporna. Do bardzo dekoracyjnych odmian należy tymianek cytrynowy “Aureus”, o żółtych łodygach i liściach posiadających na brzegach złotawą obwódkę. Interesująca jest także odmiana “Silver Queen” cechująca się srebrzystym zabarwieniem listków.

Kiedy i jak sadzić tymianek w ogrodzie?

Tymianek, tak jak większość ziół, jest rośliną łatwą w uprawie – możemy go hodować zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce. Hodowla w gruncie wymaga jednak przygotowania tzw. rozsady, a więc wysiania nasion w szklarni, inspekcie czy na rozsadniku. Dzięki temu siewki są zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a do gruntu trafiają jako silne sadzonki, zdolne rozwinąć się do czasu jesiennych chłodów.

Kiedy siać tymianek? Najlepiej na początku kwietnia. Możemy do tego celu użyć skrzynki wypełnionej ziemią, ale jeszcze lepiej sprawdzą się tzw. krążki torfowe. Składają się one ze sprasowanego torfu opakowanego materiałem biodegradowalnym. Po podlaniu wodą torf pęcznieje, a my możemy umieścić w nim nasionka – w przypadku tymianku najlepiej pół centymetra pod powierzchnią. Krążki wystarczy umieścić na podstawce i całość odstawić w ciepłe, ale przewiewne miejsce. Siewki kiełkują maksymalnie po dwóch tygodniach. Jeśli w jednym krążku pojawiło się kilka roślinek, konieczne jest ich przepikowanie, czyli rozdzielenie, wybranie najsilniejszych i przeniesienie ich do osobnych pojemników. Ten etap można jednak pominąć i po prostu usnąć z krążków słabsze siewki.

Alternatywą dla krążków są doniczki biodegradowalne, produkowane z mieszanki torfu, pulpy drzewnej i odrobiny wapnia. Należy umieścić je na podstawce, napełnić specjalną ziemią do rozsady i posiać w niej nasionka. Gdy siewki wykiełkują, z każdej doniczki usuwamy słabsze okazy i pozostawiamy jeden lub dwa najsilniejsze. Cały czas pilnujemy, by ziemia i doniczki były lekko wilgotne – możemy spryskiwać je wodą z rozpylacza. W drugiej połowie maja siewki są gotowe do umieszczenie w gruncie – sadzimy je wraz z doniczkami, które po jakim czasie rozłożą się.

Jak uprawiać tymianek w domu?

Hodowla tymianku w domu nie różni się zbytnio od uprawiania rośliny w gruncie. Jeśli chcemy go własnoręcznie wyhodować, nasiona wysiewamy na przełomie marca i kwietnia wprost do doniczek z dobrym drenażem. Gdy wykiełkują i podrosną, usuwamy słabsze siewki, a resztę możemy poddać hartowaniu, w dzień wystawiając pojemniki na parapet, wieczorem zaś chowając je do środka. Jeśli chcemy, by tymianek cieszył nas dłużej niż jeden sezon, od listopada musimy stworzyć roślinie warunki do odpoczynku. W tym celu umieszczamy tymianek w pomieszczeniu o temperaturze 10-15 stopni Celsjusza i podlewamy jedynie raz na tydzień.

Tymianek – wymagania glebowe i stanowiskowe

Tymianek nie posiada szczególnych potrzeb – podobnie jak większość ziół lubi ciepło i umiarkowanie wilgotną glebę. Bez względu na to, czy uprawiamy go w ogrodzie, czy w doniczce, stanowisko tymianku powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru – zwłaszcza pochodzący z ciepłego klimatu tymianek pospolity jest wrażliwy na spadki temperatur i mroźny wiatr. Uprawa tymianku w ogrodzie wymaga więc również okrycia go na zimę. Jeśli chodzi o podłoże, musimy zapewnić mu glebę raczej żyzną, przepuszczalną, lekko piaszczystą i ciepłą. W przypadku tymianku wąskolistnego i cytrynowego powinna być lekko kwaśna, w przypadku pospolitego o odczynie zasadowym – aby go zapewnić, można podsypać ziemię wapnem.

Jeśli uprawiamy tymianek w ogrodzie, ważne jest również regularne odchwaszczanie rabaty i spulchnianie ziemi, tak by powietrze miało do niej swobodny dostęp. Nawożenie rośliny nie jest konieczne, bowiem w naturze rośnie ona na mało zasobnych glebach. Od czasu do czasu tymianek rosnący w gruncie możemy zasilić odrobiną naturalnego nawozu np. kompostu lub biohumusu – pamiętajmy jednak, że przenawożony może nawet stracić aromat. Rozmnażanie tymianku jest bardzo proste, tak samo jak jego odmładzanie – wystarczy, że co kilka lat starą kępę podzielimy na kilka mniejszych i posadzimy je w różnych miejscach.

Jak podlewać tymianek?

Podlewanie jest oczywiście ważną czynności ogrodniczą bez względu na roślinę, ale w przypadku ziół jest szczególnie istotne – wiele z nich lubi bowiem stale wilgotną ziemię, ale negatywnie reaguje na przelanie. Tymianek podlewamy oszczędnie, ale regularnie – lepiej nawadniać go mniej, lecz częściej. Pamiętajmy, by roślinę podlewać niewielkim strumieniem wody, unikając polewania liści.

Źródło: Ala Shauratskaya / shutterstock
Źródło: Ala Shauratskaya / shutterstock

Roślinę uprawianą w gruncie nawadniamy rzadziej niż tę w doniczce. Podłoże powinno być lekko spulchnione, tak by woda mogła łatwo w nie wsiąkać. Gdy prowadzimy uprawę tymianku w domu, musimy zapewnić mu doniczkę z dziurkami w dnie oraz odpowiedni drenaż. Przed kolejnym podlewaniem wierzchnia warstwa gleby powinna lekko przeschnąć, pod żadnym pozorem nie dopuszczajmy jednak do jej całkowitego wyschnięcia. Latem oznacza to nawadnianie raz dziennie, a w przypadku szczególnie dużych upałów nawet dwa razy dziennie.

Kiedy zbierać tymianek?

Jeśli lubimy używać świeżego tymianku do doprawiania potraw, zioło może zbierać przez cały rok – możemy obcinać jego listki lub całe pędy. Regularne uszczykiwanie poprawia jego rozwój i sprawia, że bujniej się krzewi. Jeśli jednak zależy nam na własnoręcznym ususzeniu rośliny, przycinanie tymianku możemy wykonać dwa razy do roku. Do przeprowadzenia zbiorów wybierzmy ładną, słoneczną pogodę – tymianek nie może być mokry od rosy ani od deszczu. Pierwsze cięcie, gwarantujące najbardziej aromatyczne zbiory, powinniśmy wykonać nim roślina zakwitnie, a więc na przełomie maja i czerwca. Drugi zbiór przeprowadzamy pod koniec sierpnia, po okresie kwitnienia. Roślinę przycinamy 10 cm na ziemią i zebrane pędy suszymy w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni Celsjusza, w przewiewnym miejscu, bez dostępu słońca. Gdy roślina wyschnie, ściągamy z niej listki, a gałązki wyrzucamy.

Tymianek może doskonale sprawdzić się w naszym ogrodzie nie tylko jako cenne zioło, ale również roślina zadarniająca. Za jego hodowlę wdzięczne będą nam pszczoły, ponieważ jest rośliną bardzo miododajną. Jeśli nie chcemy suszyć listków rośliny, całe gałązki możemy zamrozić w kostkach lodu i w ten sposób zaopatrzyć się w świeżą przyprawę na zimowe miesiące.


Inne artykuły w tej kategorii

Rośliny trujące dla kota – lista kwiatów, które szkodzą domowym pupilom

Rośliny trujące dla kota – lista kwiatów, które szkodzą domowym pupilom

Bazylia – uprawa w domu. Jak pielęgnować bazylię doniczkową?

Bazylia – uprawa w domu. Jak pielęgnować bazylię doniczkową?

Choroby storczyków – jak rozpoznać?

Choroby storczyków – jak rozpoznać?

Ceropegia woodii  (Lampion chiński) – wszystko o domowej uprawie

Ceropegia woodii (Lampion chiński) – wszystko o domowej uprawie

Palmy doniczkowe w domu – najpopularniejsze gatunki doniczkowe, pielęgnacja i warunki uprawy

Palmy doniczkowe w domu – najpopularniejsze gatunki doniczkowe, pielęgnacja i warunki uprawy

Kwiaty do kuchni: jakie gatunki roślin sprawdzą się w kuchni?

Kwiaty do kuchni: jakie gatunki roślin sprawdzą się w kuchni?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.