Kuchnia w intensywnych barwach – jak ją urządzić? Sprawdź!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DRE.
Szara, antracytowa, granatowa albo w odcieniu butelkowej zieleni – czy to właśnie w tych kolorach najczęściej widzisz modne aranżacje kuchni? Te ciemne barwy urzekają elegancją, ale ich wykorzystanie rodzi pewne ryzyko; ryzyko przytłoczenia. Obawy budzą również intensywne tonacje śliwki, radosnej limonki czy soczystej niczym cytryna żółci. Zalicza się je do niezwykle odważnych, choć też i drażniących, zwłaszcza po dłuższym czasie i w nadmiernej ilości. Żeby tego uniknąć albo nie pomniejszyć wizualnie pomieszczenia, zdecydowanych odcieni warto używać z rozwagą. Pytanie tylko, jak to zrobić? DRE ma na to odpowiedź!
Czy ciemne kolory sprawdzą się w każdej kuchni?
Podczas wyboru barw do kuchni liczą się nie tylko indywidualne preferencje i wyobrażenia idealnego wystroju. Ważne będą też wielkość pomieszczenia oraz ilość światła. Podążając za tymi kryteriami, ciemne kolory z reguły zarezerwowane są do przestronniejszych wnętrz z dostępem do okna, a jasne do mniejszych pokojów, pozbawionych naturalnych promieni słonecznych. W pomieszczeniach o niewielkim metrażu dominują więc pastele, biele, meble wykończone na wysoki połysk oraz spora ilość szklanych wstawek, a w tych pokaźnych przeważają czernie, oliwkowy, betonowy czy pomarańczowy, czerwony lub fioletowy, które szczególnie dobrze korespondują z szalonym stylem boho, eklektyzmem oraz art déco.
Te ogólnie przyjęte założenia wiążą się z właściwościami konkretnych barw. Jasne kolory optycznie powiększają, więc najlepiej stosować je w mniejszych wnętrzach, bo dzięki ich obecności pokój zyska wizualnie kilku dodatkowych centymetrów i nie będzie wyglądał przytłaczająco. Ciemne kolory wizualnie przybliżą do siebie ściany, przez co sprawdzają się w pokojach o większym metrażu. Nie oznacza to jednak, że właściciele niewielkich kuchni muszą całkowicie rezygnować z palety nasyconych odcieni. Wystarczy ograniczyć ich użycie do jednej ściany albo strategicznych elementów wyposażenia, np. blatów, mebli, drzwi lub dekoracji, które zbudują klimat wystroju.
Ciemne kolory pomogą również w wyrównaniu proporcji pomieszczenia. Jeśli dla przykładu kuchnia jest zbyt wąska i długa, pomaluj jej krótsze ściany na zdecydowany odcień, a pozostałe powierzchnie pokryj farbą w delikatniejszym wydaniu. Gdy z kolei problemem jest zbyt wysoki sufit, wystarczy, że nadasz mu barwy grafitu, granatu czy czekoladowego brązu i tym samym tonem pomalujesz 10-centymetrowy pas wokół niego. Taki zabieg sprawi, że kuchnia wyda się wizualnie niższa.
Na jaki kolor pomalować kuchnię?
Wśród palety najczęściej wybieranych kolorów do kuchni dominują uniwersalne biele oraz beże, które z łatwością połączysz z każdym odcieniem – np. chłopięcym błękitem, burgundem czy mlecznym marmurem. Mimo że są to tony najbardziej popularne, to kategorię najmodniejszych propozycji zasilają raczej te z gamy ciemnych i charakternych, takie jak butelkowe zielenie, szmaragdy, granaty, czernie, fiolety, kawowe brązy oraz mocne szarości. Dzięki nim pomieszczenie stanie się bardziej eleganckie, klimatyczne oraz przytulniejsze. Ciemne kolory ścian wbrew pozorom nie stwarzają trudności podczas urządzania – pod warunkiem, że dostosujesz się do aranżacyjnych reguł, mówiących o tym, żeby łączyć ze sobą maksymalnie trzy barwy albo rozjaśniać atramentowe pigmenty za pomocą subtelniejszych kolorów.
Pierwsza zasada pozwoli stworzyć monochromatyczną stylizację i nada całości bardzo nowoczesnego, tajemniczego charakteru. Wystarczy, że zestawisz szare ściany z matowymi drzwiami DRE VETRO D2 w odcieniu Moro, a całość przełamiesz popielatymi dodatkami, albo zdecydujesz się na meble z ciemnego drewna, kremową stolarkę oraz podłogę wyłożoną deskami w podobnym tonie, co zabudowa. W takiej kombinacji najczęściej drzwi i posadzka stanowią zgrane, niemal jednolite połączenie, a połacie ścian i fronty mebli nawiązują do nich barwą, tworząc neutralną bazę. Dzięki temu można umiejętnie manipulować klimatem aranżacji za pomocą tekstyliów i akcesoriów kuchennych, a także zmieniać je w zależności od potrzeb.
Podstawą drugiej reguły jest kontrast, który wiąże się ze zdecydowanie odważniejszym podejściem do urządzania. Często opiera się na połączeniach drewna i bieli. W takim duecie lepiej jednak zrezygnować z klarownej, śnieżnej barwy na rzecz stłumionych tonacji off white. Zawierają one w sobie kroplę różu, koloru brzoskwiniowego lub błękitu, przez co łagodzą charakter aranżacji i kreują przyjemną atmosferę. Jeśli wolisz bardziej surowe kompozycje, zestaw biel z antracytem i metalizowanymi dodatkami, albo postaw na klasyczną parę z czernią. Jasne ściany znakomicie wyeksponują czarne drzwi DRE i będą tłem dla turkusowych czy zielonych ozdób, które ożywią całość.
Z czym łączyć intensywne kolory w kuchni?
Dobór intensywnych barw w kuchni w dużej mierze zależeć będzie też od klimatu panującego w kulinarnym królestwie. Jeśli cenisz pofabryczny styl loftowy i industrialny, koniecznie połącz szarości z bielą, czarnym metalem oraz cegłą. Nadszarpnięte zębem czasu kafelki mogą przybrać kolor brudnej czerwieni, ale ciekawie będą też prezentować się w popielatym lub beżowym wydaniu. Podobną kompozycję docenią zwolennicy nowoczesności i minimalizmu! W takich wnętrzach szarości oraz czernie są obowiązkowe, a ich uzupełnieniem powinna być biel.
A co ze stylem vintage, eklektyzmem czy glamour? Tam ilość kolorystycznych kombinacji z wyrazistymi barwami na czele jest największa! Warto wykorzystać czekoladę, szmaragd, turkus, złociste odcienie ochry czy fiolet. Pasować do nich będą płytki typu metro, marmur oraz lastryko.
Jako że kuchnia to królestwo smaków i aromatów trafnym posunięciem może być również operowanie kolorami, które kojarzą się z jedzeniem! Dzięki temu aranżacja zadziała na wszystkie zmysły i nie tylko wzbudzi zachwyt mieszanką radosnych kolorów, lecz nawet pobudzi apetyt i zachęci do kulinarnych eksperymentów. W takiej roli świetnie sprawdzą się żółty, czerwony czy zielony. Aby osiągnąć pełną spójność, mocny akcent połącz z neutralnymi odcieniami bieli, szarości lub beżu. Unikniesz wizualnego „przeładowania” i zyskasz ciekawe, pełne pozytywnej energii wnętrze.
Jak zaaranżować szarą kuchnię?
Do odważnych, ale i jednocześnie uniwersalnych odcieni zaliczana jest szarość – zwłaszcza ta przypominająca szlachetny rysunek granitu. Szare kuchnie są naturalne, choć sprawiają niekiedy wrażenie surowych i chłodnych, dlatego często uzupełniają je akcenty drewna oraz elementy charakterystyczne dla nowoczesnych pomieszczeń – czerwona cegła, stal, szkło czy czerń. Postaw na taki monochromatyzm, jeśli nie obawiasz się sterylności i modernistycznego efektu.
Jeśli jednak stawiasz na więcej przytulności, zredukuj ilość antracytowych oraz gołębich szarości do kilku detali. W tym wydaniu stylowo prezentować się będą fronty zabudowy, sprzęty AGD w wykończeniu INOX czy drzwi DRE VETRO D2 w matowej wersji Cemento lub połyskującym Gabbiano. Może je wyeksponować na tle jaśniejszej ściany lub wtopić w szare płaszczyzny, tworząc neutralną bazę aranżacji. Będą do niej pasować zarówno białe meble, które rozświetlą całość, jak i czarne czy wykończone ciemnym wenge, co nada stylizacji wyrazistości.
Jak wprowadzić czerń do kuchni?
Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie czerni! Ten ciemny, magnetyczny odcień z pewnością zwróci uwagę tych, którzy śledzą najnowsze trendy wnętrzarskie. Nie pokrywaj nim jednak wszystkich ścian (zwłaszcza jeśli jesteś właścicielem niewielkiego lokum), bo niepotrzebnie przytłoczysz przestrzeń i wprowadzisz nazbyt mroczny klimat. Przeważająca ilość czerni zarezerwowana jest wyłącznie do bardzo dużych i dobrze doświetlonych przestrzeni.
Aby czarna kuchnia nie uchodziła za zbyt mroczną, sięgnij po rozświetlające ją rozwiązania! Taką funkcję spełnią jasne akcenty na ścianach, pastelowe akcesoria kuchenne (np. chlebak, ekspres do kawy czy toster), a także odpowiednio dobrane oświetlenie. Egzamin zdadzą oryginalne lampy wiszące nad wyspą kuchenną, plafony ulokowane w suficie czy listwy LED podkreślające zawartość szafek i półek z przyprawami. Dobrym rozwiązaniem są również drzwi z przeszkleniami DRE VETRO D2. Poziome wstawki naturalnie doświetlą kuchnię, optycznie ją powiększą, nadadzą jej lekkości, a także staną się dodatkowym walorem dekoracyjnym przestrzeni.
Lepszym zabiegiem będzie zastosowanie czerni jako elementu gry kontrastami z bielą (szczególnie, jeśli zależy Ci na uzyskaniu klimatu glamour lub minimalistycznego) lub w zestawieniu w wariancie z pastelami, chłodną szarością oraz jasnym drewnem w wystroju skandynawskim lub nowoczesnym. Jedna ściana pomalowana na czarno doda wnętrzu głębi i będzie punktem wyjścia dla ciemnych drzwi DRE VETRO D2 czy dodatków z metalu.
Jakie dodatki wybrać do kuchni pomalowanej na wyraziste kolory?
Jeśli kuchnia tętni pozytywną energią wesołych tonacji, warto „uspokoić” wystrój za pomocą stonowanych dodatków. Powinny być w zbliżonej temperaturze barwowej – mogą znajdować się na tym samym pasku koła kolorów albo sąsiadować ze sobą. Takie analogiczne odcienie zrównoważą całość i nie wprowadzą niepotrzebnego chaosu, dzięki czemu całość będzie emanować harmonią. Rezultat ten zadowoli zwolenników sielskiego, subtelnego i kobiecego wystroju. Jeśli z kolei chcesz podkręcić atmosferę, wybierz barwy komplementarne, które znajdują się po przeciwległych stronach koła. Zestawienie tego typu stanowić będzie radosną, niebanalną mieszankę, w której dobrze poczują się osoby kreatywne i lubiące nieszablonowe rozwiązania.
Jeśli stawiasz na naturalne połączenia, a we wnętrzu królują barwy ziemi, czernie oraz szarości, wybierz miedziane, chromowane lub pozłacane dodatki. Ich zadaniem będzie podkreślenie eleganckiego wystroju, a w przypadku złota i miedzi – wizualne ocieplenie aranżacji.
Wyraziste i mocne kolory w kuchni mają moc! Mogą ocieplać, wizualnie pogłębiać, poszerzać czy budować przytulność. Pasują do każdego stylu i niekoniecznie zarezerwowane są wyłącznie dla właścicieli wielkich pomieszczeń. Jeśli wykorzystasz je z rozwagą – na jednej lub dwóch ścianach, w roli drzwi, mebli lub dodatków – i połączysz wedle powyższych reguł, to uzyskasz zachwycający efekt, który nie znudzi się przez wiele lat!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką DRE.