Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Wiatrołap – co to jest i jak go urządzić? Sprawdź inspiracje i pomysły

Wiatrołap to niewielkie pomieszczenie zlokalizowane przy drzwiach wejściowych. Choć może wydawać się zbędny, w rzeczywistości pełni ważną funkcję w gospodarowaniu energią cieplną w domu. Przy okazji można stworzyć w nim przytulny przedpokój z miejscem na przechowywanie i zmianę odzieży. Jak urządzić wiatrołap, by był funkcjonalny i elegancki? Przedstawiamy najciekawsze pomysły.

wiatrołap
Fot. NOVOO studio

Wiatrołap – co to jest i jakie pełni funkcje?

Co to jest wiatrołap i po co właściwie go budować? Wiatrołap to nic innego jak przedsionek, sień – ma za zadanie spowolnić uciekanie ciepła podczas otwierania drzwi wejściowych. Za budową wiatrołapu stoją czysto praktyczne przesłanki, ale oczywiście to małe pomieszczenie można też odpowiednio zaaranżować, wstawiając do niego meble i dekoracje.

Obecność wiatrołapu w domu jednorodzinnym jest pośrednio wymagana przez polskie prawo budowlane – mówi ono o obowiązku tworzenia przegród cieplnych, a wiatrołap jest stosunkowo najprostszą z nich. Wspomaga on izolację termiczną budynku, a także niweluje powstawanie przeciągów.

Wiatrołap – jak go funkcjonalnie urządzić?

W budownictwie wyróżnia się dwa typy wiatrołapów:

  • zewnętrzny – zbudowany przed budynkiem, może mieć formę zabudowanego ganku;
  • wewnętrzny – znajduje się wewnątrz budynku, za drzwiami wejściowymi.

Bez względu na umiejscowienie przedsionka warto zaaranżować go w estetyczny sposób. Aranżacja może mieć charakter czysto dekoracyjny, ale jeśli rozmiary wiatrołapu na to pozwalają, można stworzyć w nim przedpokój z przestrzenią na przechowywanie. Jak zagospodarować wiatrołap i o czym trzeba pamiętać?

  • Oświetlenie na czujnik – takie oświetlenie pomoże zaoszczędzić prąd i umożliwi poruszanie się w przedsionku, gdy ręce mieć będziesz zajęte przez zakupy.
  • Funkcjonalna podłoga – sień to pierwsze miejsce, do którego wchodzą domownicy i goście, tak więc może trafić do niej błoto, piasek i śnieg. Podłogę najlepiej więc wyłożyć łatwymi w czyszczeniu kafelkami.
  • Wycieraczka – ograniczy ilość zanieczyszczeń na podłodze.
  • Szafy – wiatrołap to dobre miejsce na przechowywanie płaszczy, kurtek i butów, ale także podstawowych narzędzi ogrodniczych.
  • Szafka na buty – zmiana butów w sieni ochroni domową podłogę przed zabrudzeniem.
  • Stojak na parasole – dzięki niemu zabierzesz parasol z domu tuż przed wyjściem.

Sprawdź też: Jak urządzić przedpokój w bloku?

Wiatrołap – jak go pomalować?

Jeśli nie chcesz wykładać przedsionka płytkami ceramicznymi, pomaluj go farbą do ścian umożliwiającą łatwe zmywanie zanieczyszczeń. Wiatrołap jest bowiem szczególnie narażony na zanieczyszczenia, pochodzące zarówno z obuwia, jak i narzędzi ogrodniczych czy rowerów.

Jak pomalować wiatrołap, by prezentował się nie tylko funkcjonalnie, ale również estetycznie? Wybierz jasne kolory, zwłaszcza gdy Twoja sień ma niewielkie rozmiary. Pastelowe, świetliste barwy sprawią, że przedsionek będzie sprawiał przyjazne, gościnne wrażenie. Jeśli obawiasz się, że biel może być niepraktyczna, możesz skorzystać z szarości lub beżu.

Dowiedz się więcej: Jak pomalować przedpokój? Odpowiadamy na 7 najczęściej zadawanych pytań

Wiatrołap – jak go umeblować?

Odpowiedź na pytanie, jak umeblować wiatrołap, zależy przede wszystkim od jego rozmiaru. Duża sień może pełnić rolę przedpokoju i miejsca przechowywania. W takim wypadku możesz w niej umieścić:

  • szafy na ubrania – w szafach możesz przechowywać zimowe płaszcze i kurtki lub chować okrycia, jeśli nie chcesz, by wisiały na wieszakach;
  • szafę na akcesoria do sprzątania – przyda się do przechowywania odkurzacza, szczotek i detergentów;
  • szafkę na akcesoria ogrodnicze – szafa w wiatrołapie to dobre miejsce na doniczki, rękawiczki czy odżywki do roślin domowych;
  • wieszak – sprawdzi się na okrycia gości;
  • szafkę na buty – pomoże uporządkować obuwie;
  • puf lub ławkę – będzie przydatna przy zmianie butów;
  • stojak na parasole – zgromadzi je w jednym miejscu i pomoże pamiętać o zabraniu z domu;
  • ozdobną konsolę – jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, zestaw mebli w wiatrołapie możesz poszerzyć o ozdobny stolik. Postaw na nim dekoracyjną lampę i wazon z kwiatami, przyda się też misa na klucze. Nad konsolą warto zawiesić lustro.

Wiatrołap – inspiracje i pomysły na modną aranżację

Nowoczesny wiatrołap

Przedsionek w nowocześnie zaaranżowanym domu warto urządzić minimalistycznie – wybierz szafki, stoliki i ławki o oszczędnych, lekko geometrycznych kształtach. Jak ozdobić wiatrołap w stylu nowoczesnym? Możesz wykorzystać lustro w cienkiej ramie czy prosty wazon. Ciekawą rolę dekoracyjną odegrają drzwi do wnętrza domu wykonane ze szkła i czarnego metalu.

Jeśli chodzi o paletę kolorystyczną, sprawdzą się szarości, ale możesz również użyć beżu, antracytu i czerni. Ściany skomponuj z dwóch barw – na przykład trzy z nich możesz pomalować na szaro, a trzecią na ciepły, piaskowy odcień. Dobrym rozwiązaniem będzie też biały total look, który stworzy nieco futurystyczny, sterylny efekt. Podłogę wyłóż wielkoformatowymi płytkami – ściany możesz pokryć podobnym materiałem.

Wiatrołap w stylu skandynawskim

Jeśli chcesz, żeby przedsionek w Twoim domu sprawiał przyjazne wrażenie, dobrym pomysłem na wiatrołap jest aranżacja w stylu scandi. Skandynawskie wnętrza cechują się prostotą, przytulnością i funkcjonalnością, którą osiągniesz poprzez drewniane meble i pastelowe kolory. Ławka z jasnego drewna, biała toaletka i dywanik na podłodze sprawią, że sień od razu zaprezentuje się bardziej swojsko.

Drewno możesz wykorzystać również jako element dekoracji ścian. Boazeria ścienna albo coraz modniejsze lamele ocieplą wnętrze wiatrołapu. Na podłodze sieni możesz ułożyć płytki imitujące drewniane deski – będą jednocześnie stylowe i praktyczne. Jeśli do Twojej sieni wpada odpowiednio dużo światła, możesz także ozdobić ją roślinami w doniczkach.

Wiatrołap w stylu glamour

Jak urządzić wiatrołap w domu, by goście już od progu poczuli aurę luksusu? Oczywiście w stylu glamour! Jego charakterystycznymi cechami są intensywne kolory, lśniące powierzchnie i miękkie materiały. Urządzanie wiatrołapu rozpocznij od wyłożenia podłogi eleganckimi płytkami np. z marmurowym żyłkowaniem. Świetnie będzie też wyglądać czarno-biała mozaika. Ściany możesz pomalować lub okleić tapetą z przykuwającym uwagę wzorem.

Meble i dodatki w przedsionku w stylu glamour powinny posiadać kolor złoty lub srebrny. Możesz sięgnąć po delikatną konsolę na metalowych nóżkach, lampy w lśniących oprawach oraz oczywiście duże lustra. Na konsoli ustaw wazon z przejrzystego szkła z kolorowymi kwiatami, piękną świecę, ozdobną misę lub szkatułkę. Jako siedzisko możesz wprowadzić puf lub ławkę pokrytą aksamitną tkaniną.

Przeczytaj też: Biały przedpokój – jak go ożywić? Sprawdź 5 pomysłów na aranżację białego przedpokoju

Wiatrołap zewnętrzny – o czym pamiętać przy jego aranżacji?

Wiatrołap przed wejściem do domu może mieć postać przybudówki czy ganku. Coraz popularniejsze stają się przedsionki wykonane ze szkła – wspaniale prezentują się zwłaszcza przy nowoczesnych, nieco geometrycznych domach.

Tworząc tego rodzaju sień, trzeba liczyć się z faktem, że jej wnętrze będzie doskonale widoczne. Co za tym idzie, aranżacja tej przestrzeni powinna być wyjątkowo przemyślana. Najlepiej, gdy przeszklony wiatrołap będzie ozdobą samą w sobie, nie warto więc zastawiać go meblami, lepiej postawić na minimalizm. Donica z zielonymi roślinami, pokaźny wazon z kompozycją suszonych kwiatów, ewentualnie gustowny puf to wszystko, co powinno się w nim znaleźć.

Wiatrołap na zewnątrz domu może też oczywiście mieć postać murowaną. Wówczas można go zaaranżować w dowolny sposób, podobnie jak przedsionek o charakterze wewnętrznym.

Mały wiatrołap – jak go optycznie powiększyć?

Nie każdy dysponuje wiatrołapem na tle przestronnym, by stworzyć w nim przedpokój z prawdziwego zdarzenia. Zdarza się, że to po prostu niewielkie pomieszczenie o gospodarczym charakterze. Jak urządzić mały wiatrołap, by był funkcjonalny i prezentował się estetycznie? Przede wszystkim jego wystrój powinien być spójny z resztą domu – ważne, by zadbać o jednolitą podłogę. Aranżację małego przedpokoju w wiatrołapie możesz ograniczyć do podstawowych sprzętów np. szafki na buty i stojaka na parasole.

A jak optycznie powiększyć wiatrołap o małych rozmiarach? Zaaranżuj go przy użyciu jasnych barw, zwłaszcza bieli – jeśli w przedsionku znajduje się okno, światło będzie ładnie odbijać się od ścian. Warto też oczywiście zadbać o sztuczne oświetlenie wiatrołapu i połączyć lampę sufitową z boczną. Aranżację małego wiatrołapu koniecznie wzbogać o lustra, najlepiej zlokalizowane na przeciwległych ścianach – dzięki odbiciom stworzą iluzję większej przestrzeni.

Wiatrołap a przepisy budowlane – co warto wiedzieć?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym budowa przedsionka nie jest obowiązkowa. Oznacza to, że choć projekt budynku powinien uwzględniać tzw. przegrody cieplne, nie muszą mieć one charakteru sieni. Jednak jej stworzenie jest znacznie tańsze niż montaż kurtyny cieplnej. Warto przy tym zauważyć, że choć pojęcie wiatrołapu jest powszechnie używane, w przepisach budowlanych występuje termin „przedsionek” lub „ganek”.

Zdarza się, że osoby, które zrezygnowały z budowy sieni, po jakimś czasie chcą ją jednak stworzyć. Jeśli chodzi o wydzielenie wiatrołapu wewnętrznego, przepisy w zasadzie nie regulują jego tworzenia. Jak w takim razie dobudować wiatrołap zewnętrzny – czy są tu wymagane jakieś zezwolenia? Nie, jeśli powierzchnia przedsionka nie przekracza 35 m², a na działce nie znajduje się więcej niż jeden podobny obiekt np. garaż czy oranżeria – w takiej sytuacji wystarczy jedynie zgłoszenie budowy do organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Budowa więcej niż dwóch takich obiektów (np. wiatrołapu, garażu i oranżerii) na działce o powierzchni mniejszej niż 1000 m² wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Choć budowa wiatrołapu to nie obowiązek, nie warto jej pomijać. Przedsionek nie tylko pomoże zminimalizować utratę ciepła w budynku, ale posłuży jako przestrzeń do przechowywania. Dzięki niemu ograniczysz też zabrudzenia podłóg we wnętrzu domu. Jeśli wciąż szukasz inspiracji do tego, jak urządzić wiatrołap, nasza galeria inspiracji przedpokojów będzie dla Ciebie źródłem pomysłów.


Inne artykuły w tej kategorii

Przepierzenie – co to jest, gdzie je zastosować i jak zrobić drewniane przepierzenie w pokoju?

Przepierzenie – co to jest, gdzie je zastosować i jak zrobić drewniane przepierzenie w pokoju?

Jak osłonić balkon przed słońcem?

Jak osłonić balkon przed słońcem?

 Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu i domu?

Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu i domu?

Czym ogrodzić taras? 5 pomysłów na ogrodzenie tarasu

Czym ogrodzić taras? 5 pomysłów na ogrodzenie tarasu

Dziecięcy pokój marzeń. Ściany jak z bajki

Dziecięcy pokój marzeń. Ściany jak z bajki

Suszenie ziół: jak suszyć zioła w domu?

Suszenie ziół: jak suszyć zioła w domu?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.