Jak urządzić mieszkanie na wynajem dla studentów? Porady dla wynajmujących
Jak urządzić mieszkanie na wynajem dla studentów? Odpowiednia aranżacja mieszkania zwiększy Twoje szanse na szybki wynajem oraz sprawi, że Twój zysk będzie wyższy. Jak przygotować mieszkanie na wynajem studentom? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka zasad, które pozwolą Ci urządzić funkcjonalną i wygodną przestrzeń bez ponoszenia bardzo wysokich kosztów.
Jak urządzić mieszkanie na wynajem dla studentów? Najważniejsze zasady
Aranżacja mieszkania pod wynajem przebiega inaczej niż urządzanie przestrzeni na własne potrzeby. O jakich zasadach warto pamiętać, planując umeblowanie lokalu dla studentów?
- Wykorzystaj neutralne kolory. Mieszkanie pod wynajem najlepiej urządzić korzystając z jasnych, neutralnych barw, które przypadną go gustu wielu osobom. Tak urządzoną przestrzeń można łatwo zmienić i dopasować do swoich wymagań, dodając jedynie dekoracje i tekstylia w ulubionym stylu lub kolorze.
- Wybieraj proste meble. Meble w mieszkaniu dla studentów powinny być trwałe, ale proste i bez zbędnych udziwnień i elementów dekoracyjnych. Wybieraj modele z łatwo zmywalną powierzchnią, pozbawione żłobień czy ramek. Elementów wyposażenia lokali pod wynajem warto szukać w sieciówkach. W razie uszkodzenia łatwo będzie je wymienić na takie same lub podobne.
- Nie oszczędzaj na stałych elementach wyposażenia. Pamiętaj, że przypadkowe awarie w mieszkaniu będą zwykle naprawiane na Twój koszt. Zadbaj więc o to, aby baterie w kuchni czy łazience działały bezawaryjnie – wybierz modele dobrej jakości, a jednocześnie proste i pozbawione udziwnień.
- Wybieraj najprostsze rozwiązania. Kosztowny ozdobny tynk na ścianie, który łatwo można uszkodzić, wnosząc np. meble? Takie rozwiązania nie są dobre do mieszkań pod wynajem. Ściany po prostu pomaluj na wybrany kolor tak, by łatwo można było je odświeżyć.
Zobacz też: Umowa najmu mieszkania – jak powinna wyglądać? Pobierz wzór umowy najmu mieszkania
Jak urządzić kawalerkę pod wynajem studentom?
Jak urządzić małe mieszkanie pod wynajem? Kawalerka to przestrzeń, która zazwyczaj jest wynajmowana przez jedną osobę, parę lub dwoje przyjaciół. Jeśli tylko metraż na to pozwala, postaraj się wstawić do kawalerki na wynajem dwa osobne łóżka, które w razie potrzeby będzie można również złączyć. Dobrym pomysłem jest wydzielenie w kawalerce strefy dziennej i nocnej. Jeśli kawalerka jest wystarczająco duża, warto wstawić do niej łóżko sypialniane oraz rozkładaną kanapę.
Zadbaj również o przestrzeń do jedzenia oraz do pracy i nauki. Jeśli brakuje miejsca, by wstawić stół jadalniany i biurka, wybierz jeden duży stół, przy którym studenci będą mogli rozłożyć się zarówno z obiadem, jak i z nauką czy pracą.
Jak umeblować mieszkanie na wynajem studentom?
Jakie meble do mieszkania na wynajem najlepiej kupić? Postaw na proste i uniwersalne modele, które będą estetyczne i funkcjonalne. Postaraj się, aby całość wyglądała spójnie. Mieszkanie wypełnione prostymi i budżetowymi, ale nowoczesnymi meblami z sieciówki będzie warte więcej niż lokal, do którego wstawisz miszmasz różnych starych mebli z drugiej ręki.
Studenci zazwyczaj wymagają głównie podstawowego wyposażenia. Zadbaj o to, by w mieszkaniu stanęły łózka z wygodnymi materacami, duża szafa, biurko lub stół, wygodne krzesła z podłokietnikami i ewentualnie dodatkowa komoda. Jeśli osoby wynajmujące będą potrzebowały dodatkowego wyposażenia, mogą zawsze zorganizować je we własnym zakresie i dostosować mieszkanie do swoich wymagań.
Oczywiście do podstawowego wyposażenia mieszkania powinny należeć również funkcjonalne meble kuchenne ze wszystkimi sprzętami oraz meble łazienkowe, w których wynajmujący będzie mógł przechowywać kosmetyki oraz środki czystości.
Przeczytaj również: Jak urządzić mieszkanie dla studenta? Ten projekt Cię zainspiruje
Jak wyposażyć mieszkanie pod wynajem dla studentów?
Co powinno się znaleźć w mieszkaniu wynajmowanym studentom oprócz mebli? Warto zadbać o to, by lokal był wyposażony w podstawowe sprzęty AGD. W kuchni podstawą jest kuchenka, piekarnik i lodówka, ale mile widziane będą również zmywarka i mikrofala. Jeśli chcesz oznaczyć mieszkanie jako kompletnie wyposażone, uzupełnij również szafki w kuchni o małe sprzęty AGD, takie jak toster czy opiekacz oraz akcesoria do gotowania i podstawową zastawę stołową.
Wśród wyposażenia mieszkania na wynajem dla studentów powinna znaleźć się również pralka. To niezbędny sprzęt, a studenci często nie chcą kupować własnego urządzenia, ponieważ po wyprowadzce nie mają gdzie go przetransportować.
Co jeszcze może znaleźć się w mieszkaniu na wynajem? Dużym atutem z pewnością będzie telewizor. Warto zadbać również o to, by w mieszkaniu od razu był dostęp do internetu.
Jak tanio urządzić mieszkanie pod wynajem studentom? Sprytne triki
- Rozdziel pomieszczenia. Jeśli dysponujesz mieszkaniem z sypialnią oraz pokojem z aneksem kuchennym, dobrym pomysłem będzie postawienie ścianki działowej oddzielającej kuchnię od pokoju. Studenci niechętnie wynajmują mieszkania z przechodnimi pokojami – zazwyczaj w jednym lokalu mieszka 2-3 znajomych, a każdy z nich chce mieć swoją prywatną przestrzeń.
- Pamiętaj o drobiazgach. Urządzanie mieszkania pod wynajem to nie tylko zakup mebli. Jeśli nie zapomnisz o istotnych drobiazgach, takich jak np. suszarka na pranie, deska do prasowania, czajnik elektryczny czy nowe deski do krojenia, wartość Twojego mieszkania może wzrosnąć.
- Wybierz odpowiednie drzwi. Jeśli chcesz wynająć studentom kilkupokojowe mieszkanie, zadbaj o to, by każdy z wynajmujących mógł liczyć na prywatność we własnym pokoju. Zamiast drzwi z dużymi przeszkleniami wybierz pełne modele z gładką powierzchnią, którą łatwo umyć. Warto również wybrać egzemplarze z zamkiem i kluczem. Możliwość zamknięcia pokoju na klucz będzie szczególnie ważna dla osób, które wynajmują mieszkanie z nieznajomymi.
- Zrób meble z palet. Jeśli nie chcesz inwestować dużych kwot w urządzenie mieszkania, możesz własnoręcznie zrobić meble z palet. Takie meble są trwałe i funkcjonalne, a oprócz tego odpowiednio zaaranżowane będą prezentowały się bardzo stylowo.
Dowiedz się więcej: Jak urządzić mieszkanie studenckie tanim kosztem? 10 niskobudżetowych rozwiązań
Jak urządzić mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy? Prosto, jasno i funkcjonalnie! By zwiększyć swoją szansę na wynajem w dobrej cenie, warto stworzyć uniwersalną, spójną i estetyczną bazę, którą przyszli mieszkańcy będą mogli uzupełnić według własnych potrzeb.