Łazienka
Łazienka z wanną w zabudowie – aranżacje, inspiracje i pomysły na modny wystrój 2023
Wanna:
Łazienka z wanną – zobacz inspiracje na Homebook.pl
Łazienka z zabudowaną wanną to coraz częstszy wybór. Wanna w zabudowie jest tak samo praktyczna, jak wolnostojąca, ale prezentuje się jeszcze bardziej elegancko – zwłaszcza gdy chodzi o klasyczną, prostą i skromną wannę. Ciekawa obudowa dodaje jej uroku, a także pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie do stylu łazienki. Pomysłów na aranżację łazienki z wanną jest mnóstwo – potwierdzają to liczne inspiracje, które możesz zobaczyć właśnie w tym miejscu! Zobacz, ile mamy pomysłów na łazienkę z wanną w różnych stylach!
Wanna zabudowana – jakie ma zalety?
Jakie zalety mają zabudowane wanny? Łazienka z zabudowaną wanną prezentuje się ciekawiej – bo obudowa wanny sprawia, że tworzy ona spójną, elegancką całość ze ścianami, podłogami i innymi elementami aranżacyjnymi.
– Elegancja – klasyczna, nawet bardzo elegancka wanna wolnostojąca, w wielu przypadkach będzie prezentować się dość podobnie z innymi modelami. Jeśli jednak zdecydujesz się na zabudowę wanny, to zyskasz elegancki, estetyczny element dekoracyjny!
– Spójność – obudowanie wanny materiałem pasującym stylistycznie i wzorem do aranżacji łazienki sprawi, że pomieszczenie będzie spójne i harmonijne. W łazience będzie panować wrażenie spokoju i porządku.
– Więcej możliwości – zabudowana wanna daje również sporo dodatkowych możliwości, jak zaaranżowanie dookoła niej lub obok niej dodatkowego miejsca do przechowywania kosmetyków, akcesoriów lub tekstyliów – wystarczy półeczka lub wieszak w stylu pasującym do materiału, koloru i wzoru zabudowy.
– Optyczna oszczędność miejsca – wszystko zależy oczywiście od projektu łazienki i poszczególnych elementów, jednak wolnostojąca wanna może zabierać optycznie nieco przestrzeni. Jeśli jednak wannę zabudujesz w ciekawy sposób, to do łazienki wprowadzisz wrażenie ładu, a tym samym zyskasz optycznie wrażenie zwiększenia i odciążenia pomieszczenia.
Nowoczesna zabudowa wanny – jaką wybrać?
Możliwości zabudowania wanny jest sporo – to, na jaki sposób się zdecydujesz, zależy więc przede wszystkim od Twoich osobistych preferencji, a także stylu aranżacji łazienki i efektu, jaki tym zabiegiem chcesz uzyskać. Sporą popularnością cieszy się wanna zabudowana w drewnie, wanna zabudowana kafelkami oraz wanna z panelem pod zabudowę w komplecie.
– Wanna zabudowana drewnem – kto powiedział, że drewno i łazienka nie idą ze sobą w parze? Prawdą jest, że to pomieszczenie stwarzające bardzo surowe warunki dla drewna, bo jest w niej ciepło i mokro. Jednak drewno jest tak eleganckim, a jednocześnie wprowadzającym ciepło do pomieszczeń materiałem, że jest często wybierane do łazienki – takie pomieszczenie kojarzy się z przytulnym SPA. Obudowa wanny drewnem jest więc nie tylko możliwa, ale również elegancka. Do wad tego rozwiązania z pewnością jednak należy to, że taka obudowa wymaga regularnej pielęgnacji i zabezpieczania drewna. Dla zdeterminowanych i zakochanych w drewnie nie jest to jednak wcale wysoka cena! Najlepiej sprawdza się drewno egzotyczne lub impregnowane.
– Wanna zabudowana kafelkami – zabudowanie wanny kafelkami to najbardziej klasyczne, a przy tym najbardziej funkcjonalne rozwiązanie, dzięki któremu łatwo dopasujesz wannę do stylu łazienki. Wybierz kafelki takie, jak na ścianie, by optycznie połączyć z nią wannę. Jeśli zdecydujesz się na kafelki wyróżniające wannę, sprytnie ją wyeksponujesz na tle ściany! Zabudowa wanny kafelkami ma jeszcze jedną zaletę, prócz estetyki: daje to możliwość zagospodarowania każdego centymetra w łazience, bo dzięki kafelkom możesz stworzyć np. dodatkową półkę na kosmetyki.
– Wanna z panelem pod zabudowę w komplecie – takie rozwiązanie to najszybszy sposób na metamorfozę łazienki przez tych, którzy chcą dokonać jej samodzielnie. Panel do zabudowy może mieć wewnątrz ukryty schowek, co daje większe możliwości sprytnego przechowywania rzeczy w łazience, bez eksponowania ich, a tym samym zajmowania miejsca!
Decydując się na zabudowę wanny, pamiętaj również o otworze rewizyjnym. Mogą to być albo drzwiczki rewizyjne, albo zabudowa otwierana. Warto pamiętać także o kopniku (podcięciu) wanny, co umożliwi bliskie podejście do niej. To ułatwi wykonywanie w niej czynności z zewnątrz, jak mycie głowy nad wanną czy kąpiel dziecka lub psa.
Projekty łazienek z wanną w zabudowie – zainspiruj się
Zabudowa wanny może kojarzyć się przede wszystkim z klasyczną, prostokątną wanną ustawioną równolegle do ściany i przylegającą do niej. Jednak pomysłów na wannę w zabudowie jest mnóstwo!
Wanna zabudowana z prysznicem
Zabudowana wanna z prysznicem to rewelacyjne rozwiązanie zarówno do małych łazienek, w których jak nigdzie indziej liczy się oszczędność miejsca i praktyczne rozwiązania, jak i do większych – dla tych, którzy cenią pomysłowe aranżacje. Wanna z parawanem prysznicowym pozwala na szybkie wzięcie prysznica, zamiast długiej kąpieli, chroniąc przy tym łazienkę przed zachlapaniem. Parawan w postaci przeszklenia lub pleksi (często nie tylko w postaci ścianki, ale normalnych, przesuwanych drzwi, jak w klasycznej kabinie prysznicowej) to nowoczesne i uniwersalne rozwiązanie, które pasuje do różnych aranżacji.
Wanna narożna zabudowana
Jak zabudować wannę narożną? Może wydawać się, że to karkołomne zadanie, jednak producenci sanitariatów oczywiście je przewidzieli. Najłatwiej jest wybrać taki model wanny, do którego w sprzedaży są gotowe panele, dopasowane wielkością i kształtem. W takim przypadku samodzielny montaż jest bardzo prosty, a rozwiązanie – eleganckie i trwałe.
Wanna zabudowana ze schodkami
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest zabudowa wanny z dodatkowymi schodkami. Będą nie tylko ułatwiać wchodzenie i wychodzenie (co jest szczególnie istotne w przypadku dzieci i seniorów, ale również osób mających problemy z poruszaniem się), ale będą również niebanalnym elementem dekoracyjnym. Gdy zaś wanna jest nieużywana, możesz na nich postawić kosmetyki, świeczki zapachowe, roślinki w doniczkach czy przewiesić przez nie ręczniki.
Wanna w zabudowie – FAQ, czyli często zadawane pytania
Rozważasz wannę w zabudowie i masz w związku z tym kilka pytań lub wątpliwości? Odpowiadamy na najczęstsze z nich!
Wanna w zabudowie czy wolnostojąca – którą wybrać?
To, czy zdecydować się na wannę wolnostojącą czy w zabudowie, zależy przede wszystkim od preferencji, a także dostępnej przestrzeni w łazience. Jedno i drugie rozwiązanie może mieć (w zależności od konkretnego przypadku) swoje zalety i wady.
Sprawdź też: Jaka wanna do małej łazienki?
Jak zabudować wannę?
Najpopularniejsze są trzy rozwiązania: zabudowanie kafelkami, drewnem i z panelem pod zabudowę w komplecie. Wybór to kwestia osobistych preferencji, stylu łazienki i możliwości aranżacyjnych.
Dowiedz się więcej: Jak zabudować wannę? Poradnik krok po kroku
Jak zabudować wannę z podcięciem?
Najprostszym rozwiązaniem jest obudowanie wanny płytą kartonowo-gipsową i wycięcie odpowiedniego otworu, a następnie obudowanie tej płyty kafelkami, z uwzględnieniem kopnika.
Jakie profile wykorzystać do zabudowy wanny?
Profile do zabudowany wanny należy dopasować do jej kształtu – prostokątne lub łukowe.
Ile kosztuje zabudowa wanny?
Koszt zabudowy wanny to kwestia indywidualna, na którą wpływa wiele czynników: począwszy od wybranego materiału, po wielkość i kształt wanny.