Dom z cegłą – czy warto?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.
Elewacja z prawdziwej, naturalnej cegły wygląda bajecznie. Czerwień kontrastująca z zielenią bluszczu niezmiennie kojarzy nam się z romantycznymi domkami przycupniętymi gdzieś wśród winnic. I dalekimi podróżami. Aby pięknie mieszkać nie musimy przeprowadzać się do Włoch czy Francji. Wystarczy przemycić nieco ponadczasowego piękna do własnego domu czy mieszkania. Jak? Tworząc szalenie modne ceglane ściany.
Naturalna cegła nie ma sobie równych. Od wielu lat niezmiennie znajduje się czołówce gorących trendów. Możemy wykorzystywać ją zarówno we wnętrzach, jak i w ogrodach czy na elewacjach. Tarasy oraz ceglane murki przepięknie prezentują się na tle naturalnych kolorów – zieleni i brązów. W mieszkaniach i wewnątrz domów cegła staje się wyjątkowo elastycznym materiałem wykończeniowym pasującym do wielu stylów. Tworzy stylizacje o wysokich walorach estetycznych i korzystnych dla zdrowia. O atutach naturalnej cegły opowiadają specjaliści Elkamino Dom.
Dlaczego warto wybierać naturalną cegłę?
„Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że prawdziwa cegła prócz walorów estetycznych, posiada ogrom korzystnych właściwości. Często nie mając wystarczającej wiedzy wybieramy tańszą wersję - płytkę cegłopodobną, która jedynie imituje fakturę tej prawdziwej. Jej jedynym atutem jest podkreślanie stylizacji wnętrza. To wielki błąd! Pamiętajmy, że naturalna cegła posiada mnóstwo wspaniałych cech. Prócz tego, że naprawdę przepięknie prezentuje się we wnętrzu, jest aranżacyjnie elastyczna, jednocześnie wprowadza dobroczynny mikroklimat. Cegła kumuluje ciepło i długo je utrzymuje, dlatego jest doskonałym izolatorem termicznym utrzymującym ciepło zimą i przyjemny chłód latem. Ponadto jest dobrym izolatorem akustycznym, wyciszając dźwięki zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. To nie wszystko – ściana wykończona płytkami załamuje światło dając niesamowitą przestrzenną kompozycję. Dobrze zaimpregnowana odnajdzie się również w trudnych pomieszczeniach, takich jak łazienka czy kuchnia. Z czym możemy ją łączyć? Z dowolnymi materiałami – szkłem, drewnem, betonem, kompozytem, farbą, kamieniem.” - odpowiadają specjaliści Elkamino Dom. O wysokiej jakości naturalnej cegły świadczy niesłabnące zainteresowanie architektów. Wciąż możemy podziwiać projekty, w których swobodnie przeplata się faktura cegły z przytulnością drewna czy surowością betonu. Paleta kolorów pozwala na dowolne zestawienia, a dodatkowe właściwości sprawiają, że cegła jest właściwie niezastąpionym materiałem wykończeniowym.
Gdzie i jak można kłaść naturalną cegłę?
Już w poprzednim akapicie przybliżyliśmy nieco rąbka ceglanych możliwości. Cegła odnajdzie się doskonale w salonach, sypialniach, kuchniach, łazienkach i przedpokojach. W wersji podłogowej wspaniale ozdobi tarasy, balkony lub ścieżki ogrodowe, a elewacyjnej - ściany domu czy ogrodzenia. Zatem możemy kłaść ją wszędzie! W kuchni i łazience może być wspaniałą alternatywą dla zwykłych ceramicznych płytek. W salonie chętnie zastąpi monotematyczną farbę, doda pikanterii minimalistycznej sypialni. Wystarczy wyłożyć jedną ścianę pięknym dekorem i dopełnić innym efektem – odpowiednim kolorem farby, betonowymi płytami, strukturami dekoracyjnymi, czy tapetą. Jeśli zdecydujemy się na jasną cegłę w odcieniu bieli możemy pokusić się na wyłożenie jej w całym pomieszczeniu kuchni otwartej na salon. Jasne, białe, pełne światła wnętrza przyciągają estetyką.
Cegłą w modnych ciemnych barwach – czerwieniach, szarościach, a nawet czerniach – nie można wyłożyć całych wnętrz. Przepięknie zdobi jedną, a czasem dwie ściany będąc tłem dla umywalki czy zagłówkiem eleganckiego łóżka. W salonie idealnie komponuje się z farbami w odcieniach szarości i bieli lub prawdziwym betonem. W zbyt dużej ilości może być jednak przytłaczająca. Szczególnie w małych mieszkankach gdzie marzymy o dodatkowych centymetrach. Wyjątkiem jest biała cegła, która dodaje subtelności i lekkości stylizacji. Poczucie przestrzenności to główna zasługa jasnego koloru. Niesamowity efekt ściany możemy dopełnić oświetleniem. Zmysłowe podkreślenie dekoru światłem uwypukla piękno nieregularnej faktury ściany. Aby cegła spełniała swoją rolę akustyczno-termiczną warto umiejscowić ją na ścianie sąsiadującej z ulicą, bądź innym mieszkaniem. Dzięki temu wprowadzimy naturalną barierę.
Naturalna cegła na elewacji, w ogrodzie i we wnętrzu to znakomity pomysł na urozmaicenie stylizacji. Pamiętajmy, że od nas zależy efekt końcowy kreacji. Połączenia kolorystyczne i strukturalne wprowadzą wyjątkową nutę dowolnym pomysłom z cegłą w roli głównej. To ponadczasowy, uniwersalny trend. Zobaczcie prawdziwą, naturalną cegłę Elkamino Dom i stwórzcie wnętrze pełne dobroczynnych właściwości.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.