Płytki à la cegła – czy sprawdzą się na zewnątrz? Podpowiadamy
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.
Cegła to już wnętrzarski klasyk – jest efektowna, ponadczasowa i bardzo klimatyczna. Pasuje do niemal każdego stylu i świetnie komponuje się z większością materiałów. Dziś coraz częściej zastępują ją praktyczne i lekkie płytki à la cegła, które są łatwe w montażu i pozwalają przeprowadzić szybką metamorfozę domowej przestrzeni. Czy jednak można zastosować je również na zewnątrz? Sprawdzamy, jak cegła dekoracyjna sprawdza się na elewacji, tarasie i w ogrodzie.
Cegła dekoracyjna na taras, elewację i do ogrodu
Cegła, sielska i nieco nostalgiczna, skutecznie ociepla każdą aranżację – bez względu na to, czy zastosujesz ją w środku, czy na zewnątrz. Za jej pomocą wyczarujesz klimatyczny przydomowy ogródek w stylu rustykalnym, obłożysz parapety, stworzysz piękną ścieżkę, udekorujesz elewację i dodasz charakteru wszelkim elementom małej architektury. Możliwości jest naprawdę wiele, szczególnie jeśli sięgniesz po cementowe płytki imitujące starą cegłę od Elkamino, które dostępne są w różnych wersjach: ściennej, podłogowej, schodowej, parapetowej, a nawet zaokrąglonej – powstałej z myślą o montażu na słupach.
Tego typu płytki to świetna alternatywa dla dekoracyjnej cegły. Dlaczego? Ponieważ trudno odróżnić je od oryginału – ich struktura, niedoskonałości oraz niejednolita kolorystyka sprawiają, że cementowe płytki wizualnie nie odbiegają od tradycyjnych cegieł. Są przy tym bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także łatwe w montażu – z tym zadaniem poradzi sobie każdy specjalista, a nawet amator. Układanie cegiełki dekoracyjnej na zewnątrz wymaga użycia odpowiedniego kleju – producent zaleca, by sięgać po kleje cementowe lub przeznaczone do montażu płytek na zewnątrz. Trzeba również zadbać o impregnację powierzchni.
Impregnacja – sposób na trwałą i odporną powierzchnię
By płytki à la cegła były odporne na działanie czynników zewnętrznych, należy je zaimpregnować. O czym pamiętać, wybierając preparat? Dobry produkt powinien zapewnić powierzchni wodooporność i olejoszczelność, a także ochronę przed zanieczyszczeniami atmosferycznymi i plamami czy promieniowaniem UV. Zaimpregnowanie powierzchni spowolni również proces starzenia się materiału i sprawi, że ceglane powierzchnie łatwiej będzie utrzymać w czystości. Cegiełki można zamiatać i odkurzać, przecierać na sucho lub mokro, a nawet obmywać za pomocą myjki ciśnieniowej. Co ważne, w zależności od tego, jaki impregnat wybierzesz, możesz uzyskać wykończenie matowe lub z połyskiem, co bezpośrednio przełoży się na estetykę powierzchni.
Cegła na ścianę, czyli pomysł na piękną elewację
Jeśli marzy Ci się nieco rustykalna, klimatyczna aranżacja przydomowej przestrzeni, postarzana cegła będzie najlepszym wyborem. Trudno wyobrazić sobie inny materiał, którego estetyka nada posesji równie idyllicznego i pogodnego klimatu – zwłaszcza jeśli połączysz go z drewnem, a ogród utrzymasz w stylu wiejskim. Możesz pokusić się o obłożenie cegiełką całej elewacji lub wyłącznie jej fragmentów. Fasada w całości wykonana z cegły przeniesie Twój dom w czasie, nadając mu charakterystycznego, rustykalnego klimatu.
Jeśli jednak oczekujesz delikatniejszego efektu, postaw na detale. Jakie? Cegła dekoracyjna na ścianę szczególnie dobrze zaprezentuje się w strefie wejścia, stając się przytulnym zaproszeniem i zapowiedzią estetyki wnętrza domu. Będzie wyglądała świetnie zamontowana jako kontrastowe obramowanie okien – tego typu projekt idealnie uzupełnią też ceglane parapety, na których ustawisz donice z kolorowymi kwiatami. Za pomocą takich płytek możesz także wyróżnić balkony lub taras, aranżując przytulny kącik wypoczynkowy. W tak bajkowym otoczeniu łatwo zapomnieć o reszcie świata!
Podłogi i schodki w stylu rustykalnym
Choć cegiełka zwykle kojarzy się z montażem na ścianie, możesz z powodzeniem wykorzystać ją do innych celów. Cegła dekoracyjna zewnętrzna może zagościć na schodach prowadzących z podjazdu do domu lub z tarasu do ogródka. Nie musisz przy tym obawiać się o funkcjonalność takiej powierzchni – chropowata i niejednolita struktura będzie bezpieczna w użytkowaniu. Sięgnij po specjalne płytki schodowe, które mają kształt litery L, dzięki czemu montaż będzie szybki i łatwy.
Kolejnym pomysłem na wykorzystanie płytek imitujących cegłę, jest wykonanie z nich podłogi na tarasie. Zwykła cegła ma tendencję do kruszenia, co w efekcie sprawia, że podłoga nie tylko źle wygląda, ale przede wszystkim niewygodnie się po niej chodzi. W przeciwieństwie do tego tradycyjnego materiału cegiełka cementowa jest odporna na warunki atmosferyczne, wyróżnia się wysoką trwałością, a do tego ma znacznie mniejszą grubość. Podłoga wykonana z takich płytek to rozwiązanie nieszablonowe i oryginalne, które pięknie podkreśli sielankowy i spokojny charakter posesji.
Inne zastosowania płytek imitujących cegłę
Płytki à la cegła są bardzo uniwersalne i można wykorzystać je na wiele różnych sposobów. Jeśli zagoszczą na elewacji lub na tarasie, warto umieścić w pobliżu inne elementy, które będą nawiązywać do ich estetyki. Cementowe płytki mogą posłużyć do obłożenia ogrodowego grilla, murków, betonowych donic na kwiaty czy ławeczek. Będą również wyglądały doskonale, wykorzystane jako wykończenie ogrodzenia – w połączeniu z drewnianymi przęsłami stworzą piękną oprawę dla sielskiej posiadłości, a zestawione z metalem, nadadzą posesji nowoczesny charakter.
Cegła na ścianę, na podłogę, na schody, we wnętrzach i na zewnątrz – cementowe płytki sprawdzają się dosłownie wszędzie! Jeśli szukasz ciekawego rozwiązania, które zupełnie odmieni wizerunek Twojej przydomowej przestrzeni, weź pod uwagę ponadczasowe cegiełki i stwórz wymarzoną aranżację w przytulnym, rustykalnym klimacie.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.