Beton architektoniczny – co musisz o nim wiedzieć? Zalety, montaż i inspiracje
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.
Niektórzy mogą łapać się za głowy: „Jak to? Beton w mieszkaniu?! To tak jakby remont nigdy się nie skończył…”. Szary, surowy materiał może kojarzyć się bowiem z budową i niewykończonymi jeszcze wnętrzami. Tymczasem specjalne betonowe płyty dekoracyjne to prawdziwy hit, który zawędrował do Europy prosto ze stylowych nowojorskich loftów utrzymanych w industrialnej, ale eleganckiej estetyce. Odkrywamy jego tajemnice i szukamy rozwiązań, w których sprawdza się najlepiej.
Uniwersalny materiał do każdego wnętrza
Beton architektoniczny przywodzi raczej na myśl wnętrza utrzymane w urbanistycznej odsłonie, jako że idealnie komponuje się z industrialnym wystrojem i dodatkami w stylu nowojorskiego loftu. Jednakże jego największą zaletą jest duża uniwersalność. W rzeczywistości bowiem sprawdzi się w różnych pomieszczeniach i będzie pasował do każdego stylu.
Architekci wnętrz chętnie wykorzystują go zarówno w minimalistycznych i bardzo nowoczesnych przestrzeniach, jak w tych o nieco bardziej klasycznej odsłonie; zestawiają go tak samo ze skromnymi dodatkami typu industrial, jak z pastelowymi czy rustykalnymi elementami. Surowość betonu to bowiem bardzo ciekawy i nowoczesny sposób aranżacji, który nada każdemu wnętrzu wyjątkowego charakteru.
Jak wykorzystać beton we wnętrzu?
Czasy, kiedy wykorzystanie betonu ograniczało się do wielkich miejskich osiedli, już dawno stały się zapomnianą historią. Dziś beton to wszechstronny materiał, który na stałe wpisał się do kanonu współczesnego wystroju wnętrz. Twórcy designerskich mebli wykorzystują go do konstrukcji nowoczesnych mebli i ozdób, budując z niego stoły, ławy, komody czy donice na kwiaty.
Najpopularniejszą formą użycia szarego surowca w przestrzeni mieszkalnej jest jednak betonowa dekoracja ściany wykonana ze specjalnych płyt architektonicznych. Marka Elkamino posiada w swojej ofercie rozmaite warianty i rozmiary, co pozwala na stworzenie różnorodnych aranżacji i uzyskania bardzo oryginalnych efektów, dopasowanych do indywidualnych potrzeb.
Płyty z betonu architektonicznego wykorzystać można, montując je w miejscach takich jak kolumny czy wnęki, a także na całych powierzchniach ścian lub też ich częściach. Nadadzą one wnętrzu industrialnego wydźwięku oraz „pazura”, który urozmaici każdy wystrój. Z powodzeniem można nimi pokryć także wszystkie ściany w pomieszczeniu, aranżując oryginalne tło dla mebli i dodatków.
Warto też pamiętać, że w sprzedaży dostępne są różne rodzaje płyt betonowych, które można dobierać do konkretnej przestrzeni, stylu czy rodzaju pomieszczenia. Do wyboru mamy gładkie lub chropowate modele oraz standardowe, jednolite warianty. Uzupełnieniem domowej przestrzeni mogą stać się również wypukłe płytki 3D Piramide od Elkamino czy modele ozdobione efektownym frezem.
Beton w połączeniu z innymi materiałami
Przez swój dosyć surowy charakter i stonowany kolor beton idealnie prezentuje się w zestawieniu z innymi materiałami. Najpopularniejszą kompozycją jest, oczywiście, użycie go w towarzystwie metalu i szkła – tak jak dyktuje nam cieszący się dużą popularnością styl loftowy. Tego typu aranżacje uwydatniają jego charakterność i tworzą wystrój, obok którego nie sposób przejść obojętnie.
Bardzo ciekawy efekt można uzyskać, zestawiając beton z drewnianymi meblami i dodatkami. Ciepła barwa drewna, kontrastując z zimnym charakterem betonowej powierzchni, pomoże stworzyć przytulną przestrzeń. Takie rozwiązanie będzie więc idealne np. dla aranżacji salonu lub sypialni, gdzie miła atmosfera wystroju wnętrza jest szczególnie ważna.
Nieoczywistą kompozycją jest zestawienie betonu z welurem lub skórą – zarówno tą w naturalnym kolorze, jak i zabarwioną sztucznym barwnikiem. Welurowe lub skórzane meble ustawione na tle betonowej ściany to rozwiązanie, które idealnie wkomponuje się np. urządzony w stylu eklektycznym salon czy przedpokój w urbanistycznej odsłonie.
Montaż płyt z betonu
Ogromną zaletą dekoracyjnych płyt betonowych jest ich łatwy montaż. Aby pokryć nimi ściany wystarczy użyć kleju cementowego, a sam proces nie wymaga ani specjalistycznych narzędzi, ani eksperckich umiejętności budowlanych. Układanie betonu architektonicznego na ścianach jest zaś dużo prostsze niż np. układanie płytek ceramicznych. Co więcej za pomocą szlifierki kątowej lub piły z tarczą diamentową można je dowolnie docinać w celu dopasowania do powierzchni ściany lub wywiercenia otworów na gniazdka.
Surowy materiał, jakim jest beton, pozwala na stworzenie bardzo unikatowych, nierzadko zaskakujących aranżacji. Zastosowany w przestrzeni mieszkalnej może całkowicie zmienić charakter wystroju wnętrza, nadając mu stylu i industrialnego polotu. Z powodzeniem użyć go można zarówno w łazience czy kuchni, jak i w sypialni lub salonie, a także w połączeniu z różnorodnymi stylami oraz dekoracjami w różnej odsłonie. Jest to materiał ponadczasowy, uniwersalny i oryginalny.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.