Cegła na ścianę – jak układać płytki imitujące starą cegłę? Poradnik krok po kroku
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.
Cegła to materiał, który nigdy nie wychodzi z mody. Świetnie sprawdza się w stylu industrialnym lub loftowym, a także rustykalnym, boho czy klasycznym. Nie musisz jednak mieszkać w starej kamienicy czy w przerobionej na lofty fabryce, żeby cieszyć się ceglanymi ścianami. Aby stworzyć wymarzoną aranżację wystarczy wykorzystać specjalne płytki ścienne imitujące starą cegłę. Ich ułożenie wydaje Ci się trudne i pracochłonne? Z naszą mini instrukcją stanie się to dużo szybsze, łatwiejsze i przyjemniejsze. Sprawdź jak krok po kroku zamienić nudną ścianę w charakterną powierzchnię niczym prosto z nowojorskich wnętrz!
Krok 1: Wybierz odpowiednie płytki
Pierwszym etapem do stworzenia pięknej ceglanej ściany jest wybór odpowiednich płytek. Świetnie sprawdzają się płytki cementowe barwione w masie marki Elkamino Dom, które idealnie odwzorowują wygląd starej cegły. Możesz postawić na ich różne rodzaje: zarówno modele wyglądem przypominającą najbardziej klasyczną czerwoną cegłę, jak i te o nieco innej barwie i strukturze. Do każdego typu płytek w stylu starej cegły dostępne są również płytki połówkowe i narożne, a nawet schodowe i skrajne parapetowe. Dzięki temu pokryjesz nimi każdy rodzaj powierzchni.
Krok 2: Przygotuj i zagruntuj ścianę
Gdy już wybierzesz płytki, musisz odpowiednio przygotować ścianę, którą mają one ozdabiać. To bardzo istotny etap, jako że wpływa na trwałość i wytrzymałość ceglanej aranżacji. Ścianę należy oczyścić z wszelkich nierówności, a także ewentualnych pozostałości po farbie lub tapecie. Musi być ona sucha, odtłuszczona i czysta. Następnym krokiem jest jej zagruntowanie, które zwiększa przyczepność podłoża.
Krok 3: Zaplanuj wzór ułożenia płytek
Płytki imitujące starą cegłę będą prezentować się najlepiej ułożone na wzór starego muru. Dla ułatwienia, przed naklejeniem płytek na ścianie, możesz najpierw ułożyć je na podłodze lub stole – tak, by dokładnie rozplanować ich rozłożenie.
Krok 4: Pokryj ścianę klejem do płytek
Za pomocą specjalnej pacy (zwykłej lub zębatej) pokrywaj ścianę klejem do płytek. W przypadku modeli Elkamino Dom zalecane są kleje cementowe lub ewentualnie inne przeznaczone do montażu płytek (np. elastyczne lub półelastyczne). Warto zwrócić uwagę na opis danego produktu. Każdy z klejów jest bowiem przeznaczony do montażu na zewnątrz lub wewnątrz domu. Jeżeli ścianę jest w miarę równa, jego zużycie wynosi około 4–5 kg/m2.
Krok 5: Zmierz szerokość płytki i fugi
Teraz możesz przystąpić do naklejania płytek na ścianie. Bez obaw! Jest to dużo łatwiejsze niż na przykład w przypadku klasycznych płytek ceramicznych. Najpierw zmierz szerokość płytki i fugi. Zazwyczaj fuga mierzy około 1 centymetra, ale zależy to od Twojego gustu i preferencji. Zmierzenie jest jednak konieczne, jeśli chcesz aby pierwszy rząd przy podłodze i ostatni pod sufitem był ułożony z całych płytek. Taka kompozycja będzie najlepiej imitować starą ceglaną ścianę.
Krok 6: Zadbaj o regularną szerokość fugi
Bywa, że źle zabezpieczone płytki przesuwają się, a tym samym nieestetycznie zmniejsza lub zwiększa się szerokość fugi. Aby uzyskać regularne odstępy między płytkami, wstaw w nie odpowiedniego rozmiaru listwy lub krzyżyki dystansowe. Będą one trzymać płytki do czasu, aż wyschnie klej.
Krok 7: Przytnij płytki
Zdarza się, że podczas montażu płytek na ścianie konieczne jest ich przycięcie w celu dopasowania do pokrywanej powierzchni. Na szczęście płytki Elkamino Dom może dowolnie przycinać i modelować. W tym celu niezawodne będą tarcza do kamienia lub szlifierka kątowa. Płytki Stara Cegła od Elkamino można też naciąć ostrym narzędziem, a następnie przełamać je rękoma. Taka technika pozwala na zachowanie naturalnego, nieregularnego charakteru ceglanych aranżacji.
Krok 8: Nałóż fugę
Czas przejść do fugowania. W sklepie Elkamino Dom dostępne są różne kolory fug. Jasne odcienie rozjaśnią całą ścianę, natomiast ciemne nieco ją stonują. Fugę możesz położyć na dwa sposoby: w formie półpłynnej za pomocą tzw. fugówki lub mokrą zaprawą korzystając ze specjalnej fugownicy. Należy wypełnić nią przestrzeń między płytkami, a następnie wyrównać małym, mokrym pędzelkiem.
Krok 9: Zaimpregnuj ścianę
Na koniec, po wyschnięciu fugi możesz zaimpregnować ścianę. Nie jest to krok konieczny, ale znacznie zwiększa on trwałość całej kompozycji. Dodatkowo impregnaty ułatwiają zachowanie czystości ściany i chronią je od mini uszkodzeń mechanicznych.
Krok 10: Ciesz się piękną ceglaną ścianą
Teraz możesz już cieszyć się piękną ceglaną ścianę. Płytki Stara Cegła od Elkamino Dom wyglądają tak naturalnie, że ciężko je odróżnić od murowanych ścian w starych pomieszczeniach. Będą więc stanowić piękną ozdobę każdego modnie urządzonego wnętrza.
Układanie na ścianie płytek imitujących cegłę jest łatwiejsze, niż może się wydawać. Fachowiec nie będzie miał z tym najmniejszego problemu, ale po odpowiednim przygotowaniu powierzchni montaż można przeprowadzić również samodzielnie. Natomiast własnoręcznie ozdobiona ściana cieszy jeszcze bardziej! Powodzenia!
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.