Cementowe płytki, które wyglądają jak XIX-wieczna cegła – w jakich wnętrzach się sprawdzą?
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.
Stara cegła ma w sobie wiele uroku i trudno temu zaprzeczyć – struktura pełna śladów minionego czasu dodaje jej tajemniczości i wyjątkowego charakteru. Ułożona na ścianie sprawia, że każda, nawet ultranowoczesna przestrzeń, szybko zyskuje niesamowity klimat. Jeśli lubisz nastrojowe wnętrza inspirowane estetyką dawnych lat – cementowe płytki, które wyglądają jak autentyczna XIX-wieczna cegła będą idealnym zwieńczeniem takich aranżacji. Zobacz, jak się prezentują!
Efektowna ściana w Twoim domu
Cegła pojawia się we wnętrzach od lat – już nie tylko jako budulec, ale również element wykończeniowy. Jeśli mieszkasz w kamienicy czy starym domu, możesz ją odsłonić, zdejmując ze ścian warstwy tynku, jeśli nie – możesz spróbować przenieść urok starej cegiełki do swojego mieszkania na różne sposoby. Na rynku znajdziesz tapety, a nawet styropianowe panele przypominające swoim kształtem cegłę, najbardziej autentyczny efekt zapewni jednak wykorzystanie cementowych płytek, które nie sposób odróżnić od oryginału. Są lekkie, łatwe w montażu i prezentują się naprawdę rewelacyjnie, a do tego są dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu dopasujesz je do niemal każdego stylu aranżacyjnego.
Jeśli zależy Ci na efekcie, dobrze znanym z XIX-wiecznych budowli i chciałbyś wprowadzić do swojego domu odrobinę tej historycznej magii, sięgnij po płytki Cegła Staropolska. To nowość od marki Elkamino, producenta płytek, które do złudzenia przypominają prawdziwą cegłę – zarówno pod względem wyglądu, jak i formatu (ok. 6,5 cm x 27 cm). Wariant staropolski nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat – dzięki wyjątkowej powierzchni, pokrytej charakterystycznymi przebieleniami, czuć w nim upływ lat. Surowa, postarzana cegła świetnie komponuje się z materiałami, takimi jak drewno, beton i metal, a dzięki 6 różnym kolorom, z łatwością dopasujesz ją do estetyki Twojego wnętrza.
Jak wybrać odpowiedni kolor?
Najbardziej klasyczną, a równocześnie najpopularniejszą odsłoną cegiełki jest… czerwień. To naturalny kolor cegiełki, na który warto postawić, aranżując wnętrze w stylu rustykalnym – tutaj warto połączyć ją z dużą ilością drewna i otoczyć bielą. W kuchni i łazience świetnie skomponuje się też ze stylizowaną armaturą, a w salonie czy sypialni – retro meblami i dodatkami utrzymanymi w estetyce cottagecore. Cegła nie tylko urozmaici przestrzeń, ale też podkreśli jej sielski urok, sprawiając, że nawet w bloku w centrum miasta poczujesz się jak w domku na wsi.
Cegła jest również nieodzownym elementem stylu industrialnego, a więc wnętrz, w których króluje surowość – beton, metal i szkło, widoczne instalacje i otwarta przestrzeń. Tutaj również świetnie sprawdzi się klasyczna czerwona cegła, a także ta w nieco ciemniejszej odsłonie gotyckiej. Ułożona na ścianie fantastycznie podkreśli wyeksponowane, czarne kable i będzie doskonałym tłem dla kompletu wypoczynkowego czy telewizora. Czerwona cegła wyczaruje industrialny klimat w każdym pomieszczeniu, przenosząc Cię do klimatycznych, nowojorskich loftów.
We wnętrzach o nieco łagodniejszym rysie, utrzymanych w klimacie soft loft czy scandi, lepiej sprawdzą się delikatniejsze kolory – np. wpadające nieco w odcień beżowy, a nawet szary czy bielony. Zestawione z jasnym drewnem, neutralną bazą i elementami w odcieniach pastelowych, stworzą przytulne i komfortowe wnętrze. Uwagę przyciąga zwłaszcza bielona odsłona staropolskiej cegły, która w przeciwieństwie do jednolitych, białych płytek, wyróżnia się niesamowitą grą kolorów – spod subtelnej warstwy beli delikatnie prześwituje czerwień, co daje rewelacyjny efekt, wymarzony do wszelkich stylizowanych wnętrz. Zwróć na nią uwagę, jeśli podoba Ci się styl retro i lubisz otaczać się przedmiotami, które mają przysłowiową „duszę”.
Piękne, trwałe i łatwe w montażu
Cementowe płytki są nie tylko bardzo efektowne, ale też trwałe i odporne. Możesz wykorzystać je zarówno w środku, jak i na zewnątrz – np. ozdabiając ściany na balkonie czy na tarasie, a także we wnętrzach, gdzie mogą mieć kontakt z wodą. To materiał, który zapewnia swobodę aranżacji i pozwala realizować przeróżne kreatywne projekty.
Ułożysz je więc zarówno na ścianach w przedpokoju, salonie czy sypialni, jak i w łazience lub kuchni – nawet w bezpośrednim sąsiedztwie wanny czy nad blatem roboczym. W tym wypadku warto zabezpieczyć je specjalnym impregnatem, który stworzy na powierzchni płytek warstwę ochronną – dzięki temu cegła nie będzie nasiąkać wodą i będzie chroniona przed zabrudzeniami. By utrzymać ją w czystości, wystarczy przetrzeć powierzchnię suchą ściereczką, omieść miotełką lub użyć zwykłej wody do usunięcia plam – prosto, szybko i bez specjalistycznych środków do pielęgnacji.
Swoboda dotyczy nie tylko umiejscowienia, ale również samego sposobu układania. Płytki cementowe możesz układać w różnych konfiguracjach – klasycznie, naprzemiennie używając dłuższych i węższych płytek, a nawet na jodełkę. Tutaj ogranicza Cię wyłączni wyobraźnia! Dzięki temu, że płytki można w bardzo łatwy sposób docinać za pomocą tarczy do kamienia lub szlifierki kątowej, a także przełamać po wcześniejszym nacięciu ostrym narzędziem, możesz stworzyć dokładnie taki wzór, na jaki masz ochotę, a także zagospodarować różne nietypowe powierzchnie.
Cegła to uniwersalny i ponadczasowy sposób na dekorację ścian w każdym wnętrzu. Pasuje do wielu stylów, doskonale łączy się z różnymi materiałami i kolorami, a jej montaż jest naprawdę prosty. Staropolska odsłona cegiełki od Elkamino to kolejny sposób na ciekawą dekorację domowej przestrzeni i dodanie jej unikalnego charakteru, właściwego dla budynków sprzed lat. Jeśli lubisz wyjątkowe aranżacje i elementy nawiązujące do przeszłości, to idealny wybór do Twojego mieszkania.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.