Salon z cegłą na ścianie – jak urządzić takie wnętrze? Poradnik
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.
Planujesz remont salonu i zastanawiasz się, jak wykończyć ściany, by przez wiele lat prezentowały się dobrze? Postaw na płytki, które wyglądają jak stara cegła! Takie rozwiązanie pasuje niemal do każdego stylu, świetnie łączy się z różnymi kolorami i materiałami, a przy tym jest niezwykle proste w montażu, więc poradzisz sobie bez pomocy fachowca. Jak urządzić salon z cegłą na ścianie? Czytaj dalej!
Salon z cegłą na ścianie – od czego zacząć?
Jeśli już wiesz, że główną dekoracją Twojego salonu będzie cegła, czas wybrać odpowiedni kolor. Płytki inspirowane wyglądem starych cegieł dostępne są w najróżniejszych odsłonach – od klasycznej czerwieni, przez biel, aż po czerń. Wybierając cegiełki, warto spojrzeć np. na płytki stara cegła oferowane przez Elkamino, które są dostępne w aż 14 różnych kolorach. Szeroki wybór pozwala na idealne dopasowanie cegły do Twojego wnętrza.
Weź pod uwagę metraż pomieszczenia. Aranżując niewielkie wnętrze lepiej zrezygnować z ciemnych kolorów, które mogłyby optycznie je pomniejszyć. Dotyczy to również przestrzeni, do których nie dociera duża ilość dziennego światła. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzi się biała cegła czy neutralny, jasny odcień szarości lub beżu. Duże przestrzenie to większa swoboda – wybór koloru zależy więc jedynie od tego, jaki efekt chcesz uzyskać.
Gdzie ułożyć płytki imitujące cegłę?
Płytki stara cegła to element dekoracyjny, warto więc odpowiednio je wyeksponować. Najlepiej ułożyć je na jednej ścianie lub jej fragmencie, by podkreślić wybraną strefę pomieszczenia. Cegła może stać się tłem dla telewizora, sofy czy galerii rodzinnych zdjęć. Doskonale sprawdza się też jako okładzina kominka, parapetów czy schodów. Jeśli salon jest duży i płynnie łączy się z kuchnią czy korytarzem – tam także warto umieścić cegiełkę, by wizualnie scalić przestrzeń.
Cegła na ścianie – jakie kolory do niej pasują?
Ceglana ściana to jedynie część pomieszczenia, co natomiast z resztą ścian? Na jaki kolor je pomalować, by całość prezentowała się dobrze? Wybierając czerwoną cegłę, pamiętaj, że stanie się ona główną ozdobą Twojego salonu. Resztę ścian warto pomalować na neutralne kolory – ponadczasowe szarości czy śnieżną biel. Ciemne oraz intensywne odcienie mogą sprawić, że salon wyda się przytłaczający – szczególnie jeśli metraż jest niewielki.
Nie oznacza to jednak, że czerwona cegła pasuje wyłącznie do neutralnych kolorów. Na jej tle świetnie zaprezentuje się np. granatowy narożnik czy sofa w kolorze butelkowej zieleni. Efektownym kontrastem będą również elementy w kolorze musztardowym. Całość powinny połączyć dodatki i tekstylia nawiązujące do barw dominujących we wnętrzu.
Biała cegła będzie łatwiejsza w aranżacji niż jej czerwony odpowiednik. Świetnie wygląda zarówno w total lookach, subtelnie wtapiając się w tło, jak i w towarzystwie neutralnych czy mocnych kolorów. Cegiełki w kolorze szarym lub te w odcieniach beżu czy brązu, najlepiej prezentują się w towarzystwie zbliżonych do siebie barw oraz uniwersalnej bieli – uzupełnieniem takiej aranżacji mogą stać się natomiast dekoracje w ulubionych odcieniach pasteli.
Jeśli lubisz oryginalne rozwiązania – czarna cegła to coś dla Ciebie. Taki kolor najlepiej skonfrontować z bielą, która skutecznie zrównoważy całą aranżację. Ściana z czarnej cegły będzie doskonale prezentowała się w towarzystwie szarości, np. w postaci płytek imitujących beton oraz surowego drewna, które nadadzą salonowi industrialnego charakteru. Czerń we wnętrzach fantastycznie komponuje się także ze złotem – to modne i stylowe połączenie, idealne do wnętrz nowoczesnych czy urządzonych w stylu glamour.
W jakim stylu urządzić salon?
Cegła jest bardzo uniwersalna, dlatego pasuje do różnych wnętrz. To towarzyszące jej kolory, meble i dodatki sprawiają, że nabiera określonego stylu. Jak zaaranżować salon, w którym ma znaleźć się ściana z cegły?
Ze względu na swój sielski charakter, ceglana ściana może udekorować salon w stylu rustykalnym. Stara cegła Elkamino, zwłaszcza ta w kolorze czerwonym czy brązowo-beżowym, świetnie komponuje się z naturalnym drewnem, np. w postaci charakterystycznych belek sufitowych, desek podłogowych czy mebli znalezionych na pchlim targu. Kolory natury, ludowe wzory, koronkowe firanki, haftowane obrusy, wiklina, przedmioty z minionych epok – to elementy, których nie może zabraknąć w rustykalnym wnętrzu.
Cegła to również charakterystyczny element stylu industrialnego. Czerwona, szara czy czarna będzie idealnym towarzystwem dla betonu, metalu oraz szkła. W loftach królują widoczne instalacje, a pofabryczny klimat podkręcają meble vintage i metalowe lampy. Wybierając dodatki, stawiaj na minimalizm – kilka efektownych elementów, takich jak zegar dworcowy, neon czy nawet koła zębate zawieszone na ścianie, wystarczy, by wyczarować loftowy klimat.
Ściana z białej cegły będzie z kolei dobrym uzupełnieniem aranżacji salonu w stylu skandynawskim, gdzie królują jasne kolory i naturalne materiały. Meble na smukłych nóżkach, drewno, miękkie tekstylia, rośliny doniczkowe – wnętrza w stylu skandynawskim są urządzone prosto, ale przytulnie. Możesz też w łatwy sposób nadać takiej przestrzeni klimat scandi boho, wystarczy położyć na podłodze dywanik z juty, na kanapie ułożyć poduszki z uroczymi frędzlami czy pomponikami, a do ulubionego wazonu wstawić suszoną trawę pampasową. Nie zapomnij o efektownej, rattanowej lampie!
Płytki stara cegła to świetny wybór do salonów nowoczesnych, minimalistycznych czy eklektycznych, a także tych inspirowanych stylem vintage czy mid-century modern – to trwała i ponadczasowa dekoracja, która sprawdzi się w większości współczesnych wnętrz.
Dekoracyjne cegiełki pojawiają się w naszych domach od dawna i wciąż bardzo chętnie po nie sięgamy. Ściana z cegły jest ponadczasową ozdobą wnętrza, pasuje do wielu stylów, płytki dostępne są w wielu kolorach, a z montażem z pewnością poradzisz sobie samodzielnie. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Zdecydowanie! To prosty sposób na metamorfozę salonu.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.