7 zalet starej cegły – sprawdź, dlaczego warto mieć ją w swoim mieszkaniu
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.
Planujesz remont lub weekendową metamorfozę salonu, sypialni czy korytarza i zastanawiasz się, co najlepiej zaprezentuje się na akcentowej ścianie? Świetnym pomysłem będzie stara cegła, czyli materiał niezwykle uniwersalny, a przy tym ponadczasowy i klimatyczny. Przy pomocy cegiełki w szybki i prosty sposób wyczarujesz wymarzoną, przytulną aranżację w swoim ulubionym stylu. Co warto wiedzieć o tym materiale i dlaczego jest tak popularny? Poznaj 7 zalet starej cegły!
1. Ceglaną ścianę stworzysz w każdym wnętrzu
Warto zacząć od tego, że stara cegła to nie tylko materiał z odzysku lub efekt uzyskany po skuciu tynków w wiekowym domu lub kamienicy. Dziś taki efekt można uzyskać w o wiele łatwiejszy sposób, decydując się na cementowe płytki. Płytki inspirowane wyglądem starej cegły nie tylko do złudzenia przypominają tradycyjną cegłę – zarówno pod względem kolory, jak i nieregularnej faktury – ale są też lżejsze i łatwiejsze w montażu.
Jeśli szukasz idealnej cegiełki do swojego mieszkania, sięgnij po jeden z wariantów marki Elkamino Dom, czyli polskiego producenta płytek Stara Cegła. Nowością w ofercie są płytki Staropolskie o wzorze oryginalnej XIX-wiecznej cegły, którą wyróżniają charakterystyczne przebielenia. Taki design nadaje każdej płytce autentycznego, rustykalnego uroku. Możliwość wykorzystania tego typu produktów sprawia, że przytulny charakter starej cegły może z powodzeniem zagościć w każdym wnętrzu.
2. Stara cegła pasuje do niemal każdego stylu
Zastanawiasz, czy stara cegła będzie pasowała do stylu, który sobie wymarzyłeś? Z pewnością! Tego typu cegiełki są bardzo uniwersalne, dlatego z łatwością dopasujesz je do niemal każdej estetyki. Płytki imitujące starą cegłę – w tym Staropolską – to fantastyczny wybór do przestrzeni rustykalnych i stylizowanych na wiejskie, które zyskały na popularności w 2021 roku.
Genialnie sprawdzą się także w aranżacjach industrialnych, nawiązujących do wystroju nowojorskich loftów, a także wielu innych – np. przytulnego stylu skandynawskiego, eleganckiej klasyki, nastrojowego vintage czy stylowego eklektyzmu. Cegła Staropolska jest dostępna w 6 kolorach – od odcieni bielonych, przez subtelne szarości, aż po neutralne beże, tradycyjną czerwień i wyrazistą wersję gotycką. Możesz być więc pewny, że wybierzesz odcień idealnie dopasowany do charakteru swojego mieszkania.
3. Cementowe płytki są trwałe i uniwersalne
Cementowe płytki, które do złudzenia przypominają starą cegłę, są nie tylko bardzo efektowne – mają również doskonałe właściwości użytkowe. Trwały cement wpływa na wytrzymałość produktów, a także wyjątkową odporność, której potwierdzeniem jest możliwość stosowania starej cegły nie tylko we wnętrzach, ale również na zewnątrz – jako wykończenie elewacji, tarasu, małej architektury ogrodowej, a nawet… alejek. Możesz więc ułożyć je, gdzie tylko chcesz – od sypialni, przez łazienkę, aż po przedpokój i przydomowy ogródek.
4. Cegiełka świetnie łączy się z innymi materiałami
Nie wiesz, jak zaaranżować dekoracyjną ścianę, kiedy we wnętrzu dominuje drewno? Masz wątpliwości, czy nadmiar betonowych inspiracji nie sprawi, że przestrzeń będzie zbyt surowa? A może po prostu szukasz materiału, który będzie na tyle uniwersalny, że skomponujesz go właściwie z każdym rodzajem wykończenia? Taka właśnie jest cegiełka, która wspaniale łączy się z drewnem, betonem, kamieniem, metalem czy szkłem.
Pięknie współgra z naturalnymi dekoracjami z wikliny czy trawy morskiej, a także surowymi akcentami czarnej stali i gładkimi taflami luster. Na jej tle dobrze zaprezentuje się telewizor, kominek, galeria rodzinnych zdjęć czy rządek kwietników w stylu boho. Wybierając starą cegłę, możesz być nie tylko pewien, że doskonale wkomponuje się w istniejący wystrój, ale też pozwoli na pełną swobodę w doborze dodatków i dekoracji.
5. Ściana z cegły optycznie ociepli pomieszczenie
Dziś coraz chętniej decydujemy się na proste rozwiązania, rezygnując z nadmiaru ozdób i zbędnych elementów – szczególnie, jeśli w domowych wnętrzach ma zagościć uporządkowany minimalizm lub styl industrialny. Czasami takie przestrzenie mogą wydawać się zimne i surowe. Można jednak w bardzo prosty sposób sprawić, by były odrobinę bardziej przytulne – w tej roli świetnie sprawdzają się elementy wykonane z naturalnego drewna lub… cegła w klasycznym, czerwonym odcieniu.
Ceglaste tony nie tylko nadają przestrzeni niesamowity klimat, ale też skutecznie ocieplają aranżację i wprowadzają do środka nutę koloru. Dzięki tak zaaranżowanej ścianie można również optycznie wyrównać proporcje pomieszczenia, pamiętając o tym, że powierzchnie w ciemniejszych kolorach wydadzą się obserwatorowi bliższe, niż są w rzeczywistości.
6. Płytki imitujące cegłę są łatwe w montażu
Płytki Elkamino Dom są łatwe w montażu i z pewnością poradzisz sobie tym zadaniem bez pomocy specjalisty. W kolekcji Staropolskiej, oprócz klasycznej płytki w formacie cegiełki ok. 6,5 cm x 27 cm, znajdziesz też połówki i elementy narożne – dzięki temu sprawnie wykonasz montaż na każdej powierzchni. Ścianę należy przygotować, czyli oczyścić i usunąć wszelkie pozostałości po farbie lub tapecie, a następnie zagruntować, by zwiększyć przyczepność podłoża. Cegiełkę można też dowolnie przycinać i modelować, używając tarczy do kamienia, szlifierki lub... własnych rąk. Wystarczy naciąć płytę ostrym narzędziem i przełamać – dzięki temu efekt będzie bardzo naturalny.
Ścianę pokrywa się specjalnym klejem (cementowym lub innym przeznaczonym do montażu płytek), a płytki przyleją z zachowaniem odstępu na fugę (około 1 cm). By zachować odpowiednie i równe odstępy, wykorzystuje się krzyżyki dystansowe. Następnie nakłada się fugę w wybranym kolorze, wypełniając przestrzenie między płytkami. Ceglaną ścianę można dodatkowo zaimpregnować preparatem, który będzie chronił powierzchnię przed zabrudzeniami i nasiąkaniem wodą. Nie jest to zabieg konieczny, ale warto rozważyć ten krok w przypadku montażu cegiełki w łazience lub kuchni.
7. Efekt starej cegły jest ponadczasowy
W świecie szybko zmieniających się trendów, warto szukać rozwiązań, które bez względu na mijający czas, wciąż prezentują się rewelacyjnie. To ważne, szczególnie w przypadku wnętrz, które urządzamy przecież na lata, a nie ja jeden sezon! Stara cegła, która pojawia się w naszych domach i mieszkaniach już od długiego czasu, wciąż jest chętnie wybierana i z łatwością dopasowuje się do nowych trendów. Wykonanie dekoracyjnej ściany z takiego materiału jest więc gwarancją ponadczasowości aranżacji i sposobem na to, by wciąż odkrywać ją na nowo – bez względu na niewielkie metamorfozy, zmiany kolorów czy dodatków.
Stara cegła ma wiele zalet! Zachwyci zarówno miłośników niebanalnej estetyki, jak i amatorów ponadczasowych aranżacji i wysokiej funkcjonalności. Czy warto postawić na takie rozwiązanie? Zdecydowanie! Ceglana ściana odmieni każde wnętrze, sprawiając, że stanie się przytulne, niepowtarzalne i pełne charakteru.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.