Rośliny oczyszczające powietrze – 10 gatunków, które chronią przed smogiem
Rośliny oczyszczające powietrze skutecznie pomogą Ci podjąć walkę ze szkodliwym działaniem smogu. Zanieczyszczone powietrze, które codziennie wdychamy, może przyczynić się do chorób układu oddechowego i krążenia. Udowodniono, że rośliny działają jak naturalne filtry, skutecznie niwelując toksyny, drobnoustroje oraz alergeny. Siła ich oddziaływania jest różna w zależności od gatunku. Dziś przedstawiamy 10 gatunków roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń.
1. Paproć – najskuteczniejsza z roślin oczyszczających powietrze
Paproć jest jedną z najkorzystniejszych roślin oczyszczających powietrze w domu. Wchłania szkodliwe związki, nawilża powietrze oraz wydziela bardzo dużo tlenu. Warto mieć ją w sypialni, ale także tuż obok ekranu telewizora czy komputera.
Więcej na temat paproci przeczytasz w artykule Paprotka w domu – co warto wiedzieć o uprawie i pielęgnacji paproci?
2. Dracena – efektowna roślina oczyszczająca powietrze
Dracena to bardzo atrakcyjna i przyciągająca oko roślina oczyszczająca powietrze, którą uprawia się prosto i przyjemnie. Dorasta do około metra wysokości, powinna stać w miejscu jasnym, ale nie nasłonecznionym. Wymaga dużo ciepła, a w okresie wzrostu także obfitego podlewania. Obok zanieczyszczeń neutralizuje także formaldehyd (obecny w plastiku oraz niektórych kosmetykach).
3. Skrzydłokwiat – kwiat oczyszczający powietrze dla palaczy
To idealna propozycja dla osób, które uwielbiają kwiaty. Wśród bujnych zielonych liści skrzydłokwiat skrywa bowiem ozdobne, białe kwiaty o bardzo delikatnym zapachu. Osiąga wysokość ok. 35 cm i powinien być uprawiany w żyznej glebie. Najlepiej rośnie w zacienionych miejscach, podlewany umiarkowanie. Usuwa z pomieszczenia znaczną część trujących substancji znajdujących się w dymie tytoniowym.
Więcej o tym kwiecie oczyszczającym powietrze przeczytasz tutaj: Skrzydłokwiat – wszystko o pielęgnacji skrzydłokwiatu.
4. Zielistka Sternberga – oczyszcza powietrze i jest łatwa w uprawie
Zielistka Sternberga to bardzo łatwa w uprawie roślina oczyszczająca powietrze o charakterystycznych listkach. Może rosnąć w miejscu zacienionym, ale przy dobrym oświetleniu jest bardziej atrakcyjna, gdyż jej białe paski są wówczas wyraźniejsze i szersze. Należy ją podlewać umiarkowanie. Oczyszcza powietrze ze steryn, formaldehydu i CO, jedna taka roślina jest w stanie oczyścić nawet 200 metrów kwadratowych!
Więcej o tej roślinie oczyszczającej powietrze znajdziesz tu: Zielistka Sternberga – odmiany, pielęgnacja, uprawa, choroby.
Doniczka Archans ceramiczna 17 cm biało-czerwona
69 złZestaw zawieszek na donice Panatee średnica 25 i 30 cm czarne
71 złNajniższa cena: 79 zł
Doniczka Mocric 40 cm metalowa czarna
107 złNajniższa cena: 107 zł
Zawieszka na doniczkę Panatee średnica 25 cm czarna
62 złNajniższa cena: 69 zł
5. Palma – roślina oczyszczająca i nawilżająca powietrze w domu
Główną zaletą palmy – obok oczyszczania – jest nawilżanie powietrza. Jest bardzo odporna i łatwa w pielęgnacji – potrzebuje dużo światła, ale niewiele wilgoci. Idealnie nadaje się do pochłaniania dużej ilości substancji chemicznych: benzenu, tlenku węgla, ksylenu i formaldehydu. Polecana również do pomieszczeń, w których przebywają palący – świetnie pochłania szkodliwe związki z dymu tytoniowego.
Więcej o plamach tutaj: Palmy doniczkowe w domu – najpopularniejsze gatunki doniczkowe, pielęgnacja i warunki uprawy.
6. Bluszcz pospolity – roślina oczyszczająca powietrze do łazienki
Bluszcz pospolity stosuje się w lecznictwie jako środek przeciwzapalny, wykrztuśny przy nieżytach górnych dróg oddechowych, żółciopędny i przeciwgośćcowy. Znakomicie radzi sobie również z oczyszczaniem powietrza. Dobrze znosi małą ilość światła. Eliminuje z powietrza benzen, tlenek węgla, formaldehyd i trichloroeten.
10. Sansewieria – roślina oczyszczająca powietrze w sypialni
Jakie kwiaty wybrać do sypialni, by cieszyć się czystym powietrzem? Doskonale sprawdzi się w niej sansewieria, która nie tylko eliminuje toksyny (formaldehyd i benzen), ale może też produkować tlen. Sansewieria (wężownica) jest wyjątkowo odporna i nie wymaga wiele opieki. Potrzebuje znikomej ilości światła, by rozpocząć proces fotosyntezy. Roślina wytwarza tlen nawet w nocy, co zwiększa jej skuteczność.
Więcej o wężownicy przeczytasz w artykule Sansewieria (wężownica) – właściwości, odmiany i uprawa.
Rośliny oczyszczające powietrze w domu idealnie komponują się z każdym stylem czy aranżacją. Ich walory estetyczne to jednak drobiazg przy właściwościach oczyszczających. Warto otaczać się nimi, aby chronić się przed działaniem smogu, swobodnie oddychać i stworzyć w mieszkaniu przyjemny mikroklimat. Wszystkie wymienione rośliny są łatwo dostępne i bez trudu znajdziesz je w kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych czy na giełdzie kwiatów. Pamiętaj, że na 10 m² pomieszczenia powinna przypadać przynajmniej jedna roślina.