Naturalna cegła w 11 modnych kolorach
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.
Od jakiegoś czasu w domowym królestwie rządzi cegła. Pojawia się coraz częściej nie tylko jako element dekoracji salonu, ale i kuchni, łazienki czy sypialni. Przepięknie wygląda, a do tego posiada mnóstwo wspaniałych właściwości. Jeśli zależy nam na ponadczasowości, marzymy o modnej aranżacji lub nie mamy pomysłu na wykończenie mieszkania, cegła okazuje się najlepszym sposobem na urozmaicenie wnętrza.
Ceglana ściana niezmiennie kojarzy nam się z klimatem starych kamienic. Niegdyś intensywnie czerwoną powierzchnię zakrywaliśmy zaprawą i malowaliśmy białym kolorem nie dostrzegając w niej żadnego potencjału dekoracyjnego. Od kilku sezonów z przyjemnością odkrywamy magię solidnych, starych elewacji. Nawet w nowoczesnym budownictwie możemy pozwolić sobie na dekorację ze szlachetnej cegły. Wystarczy płytka z naturalnego kruszcu. W nowych odsłonach, prócz klasycznej czerwieni, przybrała barwy szarości, bieli, beżów, brązów, écru. Znakomicie odnajdzie się w aranżacjach nastawionych na efektowność i elegancję.
Jak dobrać kolor cegły do wnętrza? Poradnik
Szarość, czerwień, a może biel? Co wybrać do wnętrza? Czy klasyka zawsze jest dobra? Jak łączyć kolory? Oto dylematy osób remontujących dom czy mieszkanie. Cegła niezależnie od tonacji dodaje stylizacji dodatkowej wartości estetycznej. Płytki z łatwością można zestawiać z farbą, drewnem, tapetą, strukturami dekoracyjnymi, ceramiką. Elastyczność dekoru to jego ogromny atut. Warto jednak zdać sobie sprawę, że kolor również ma znaczenie. Do kuchni czy łazienki, w której nie trudno o zabrudzenia, poleca się raczej ciemną tonację. Głęboka czerwień, szarość lub brąz to zawsze dobry pomysł w miejscu wymagającym nieco więcej troski i uwagi. Wyjątkiem od tej reguły jest zamontowanie płytek z dala od blatów kuchennych czy prysznica.
Nasz przegląd modnych kolorów cegły zacznijmy od klasycznej czerwieni, która daje nam najwięcej możliwości kompozycyjnych. Świetnie wygląda w zestawieniu z ciemnym i jasnym drewnem czy dowolną barwą z palety klasycznej, szczególnie bielą oraz dowolnymi materiałami, np. betonem i metalem. Pasuje do stylu nowoczesnego, eklektycznego, industrialnego, vitage. Jedyny wyjątek stanowi styl skandynawski, do którego najlepiej dobrać białą czy szarą powierzchnię ściany, zgodną z panującymi trendami. Czerwień perfekcyjnie przełamuje stonowane projekty dodając wnętrzu charakteru. Do wyboru mamy różne tonacje, które w zależności od innych elementów znajdujących się w lokum, możemy stosować zgodnie z własnymi preferencjami. Jeśli zależy nam na elegancji sięgnijmy po ciemną, głęboką barwę gotycką lub intensywną naturalną. W przypadku gdy marzymy o czymś delikatniejszym postawmy na cegłę skalną o lekko beżowych przetarciach, która przełamie aranżacyjną nudę. Pamiętajmy, że mocny kolor w dużej ilości może być przytłaczający i optycznie zmniejszać pomieszczenie. Jeśli nie posiadamy prawdziwie królewskich przestrzeni architekci radzą, aby mocny i ciemny akcent stosować jedynie na fragmentach ściany lub tylko jednej powierzchni. Czerwona, ceglana dekoracja najlepiej będzie się prezentowała we wnękach, na kolumnach, ścianie telewizyjnej, jadalnianej – wszędzie tam gdzie zależy nam na ożywieniu stylizacji i zaznaczeniu granic.
Brązy i beże mają wyjątkową moc ocieplania wnętrz. Kojarzą się z miłym dla oka naturalnym drewnem. W efekcie uspakajają i wprowadzają bardziej domowy klimat. Sprawdzą się w sypialni lub w miejscach, którym chcemy nadać większej przytulności. Idealne komponują się z podobnymi odcieniami. Beż i brąz to duet doskonały, który możemy stosować zamiennie – raz w dekoracji ściany, raz w dodatkach. I tutaj, podobnie jak w czerwieni, zasada minimalizmu się sprawdza. Jedna ozdobiona płaszczyzna w zupełności wystarczy, aby nadać całokształtowi poczucia wyjątkowości.
Biała, delikatna płytka ceglana jest doskonałym uzupełnieniem urokliwych wnętrz o romantycznym sznycie. Rozświetla, dodaje lekkości i świeżości. Możemy ją stosować właściwie wszędzie tam gdzie zależy nam na poczuciu przestrzeni i przejrzystości. Idealnie łączy się z białymi, szarymi, czarnymi, jasnobrązowymi dodatkami. Dzięki odbijającej światło barwie możemy kłaść ją nawet na całej powierzchni, aczkolwiek zaznaczenie jednej ściany gwarantuje lepszy efekt wizualny. Na uwagę zasługują zawsze modne czarno-białe stylizacje. Biała płytka znakomicie odnajdzie się w towarzystwie czarnej podłogi czy mebli o tej samej barwie. Polecana jest do mieszkań urządzanych w stylu skandynawskim, prowansalskim, nowoczesnym, eklektycznym, klasycznym czy glamour.
Na drugim biegunie kolorystycznym jest ciemna szarość wpadająca czerń. To rozwiązanie idealne do eleganckich szaro-białych projektów. W przeciwieństwie jednak do śnieżnobiałej płytki, ciemna będzie wizualnie pomniejszać. Uważajmy na ilość dekoru lub połączmy go z dużą ilością jasnych powierzchni – mebli, luster. Wśród modnych kolorów znajdziemy łagodniejszą w wyrazie jasną szarość. Prócz tego, że pasuje do wielu pomysłów wnętrzarskich i łatwo przełamiemy ją mocnymi akcentami – np. czerwoną lampą – stonowany kolor nada aranżacji głębi i wymiarowości. Ciemny grafit to rewelacyjna propozycja do tzw. "męskich wnętrz", w których dominuje minimalizm zarówno w dodatkach, jak i wyposażeniu. Popielaty odcień pozwala na więcej możliwości kreacyjnych.
Czy można sprawić, aby ceglana ściana była jeszcze bardziej spektakularną "kropką nad i" wnętrza? Odpowiedź brzmi: tak! Przeglądając setki inspiracji z cegłą w roli głównej nie można oprzeć się wrażeniu, że jest dekorem szalenie atrakcyjnym. Cegła lubi urozmaicenie i eklektyczne kombinacje, w których liczą się najdrobniejsze detale – meble, tekstylia i oświetlenie. Wszystkie składowe sprawiają, że w domowym zaciszu wręcz chce się przebywać. Powoli odbiegamy od schematycznych pomysłów i wprowadzamy nieco bardziej zróżnicowaną kolorystykę i śmielsze połączenia. Cegła na to pozwala.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Elkamino Dom.