Ramy, obrazy, a może plakaty? Jak dekorować ściany?
Obrazy, fotografie i plakaty to niezwykłe dekoracje wnętrz. Ich środek wyrazu mocno wpływający na wyobraźnię zabiera nas w niezwykłą podróż do świata wspomnień i skojarzeń. Większość z nas uwielbia wieszać gustowne ramki pełne rodzinnych wspomnień lub pięknych pejzaży przynoszących na myśl chwile wakacyjnego relaksu. Obraz czy słowo niesie ze sobą potężną dawkę przekazu, która znacznie podnosi walory estetyczne wnętrza. Można śmiało powiedzieć, że stanowi znakomite wykończenie gotowego lokum i jest przysłowiową „wisienką na torcie” wspaniałej stylizacji. W tym artykule podpowiemy jak najpiękniej dekorować za pomocą ram i obrazów oraz jak sztukę przemycić do wnętrza.
Jak wybrać obrazy, plakaty, fotografie i jak dobrać ramy?
Zacznijmy od początku, czyli wyboru dekoracji ściennej. Obraz, plakat czy fotografie oraz ich oprawę dobieramy do stylu wnętrza. Aby zobrazować myśl posłużmy się przykładami — stylem skandynawskim i glamour. W skandynawskim otoczeniu znakomicie odnajdą się minimalistyczne plakaty z geometrycznym motywem głowy jelenia czy proste napisy motywacyjne. Najlepiej łączone w spójną, kompozycyjną całość i oprawione w proste ramy w barwach bieli, czerni lub szarości. W przypadku mieszkania utrzymanego w stylu glamour sprawa wygląda nieco inaczej. Do takiego miejsca bardziej odpowiednie będą czarno-białe fotografie, np. z ikonami mody jak Monroe, lub obrazy na płótnie nawiązujące do klasyków sztuki malarskiej.
W szalenie wyrafinowanych wnętrzach lepiej zrezygnować z ramy albo dobrać ją do stylu innych dekoracji znajdujących się w pomieszczeniu. Srebrne, złote, rzeźbione lub przypominające taflę lustra obramowanie będzie doskonale współgrać z przepychem charakteryzującym styl glamour. Niezależnie od tego czy nasze wnętrze jest industrialne, nowoczesne czy prowansalskie — obrazy, ramy, a niekiedy i tematyka dekoracji ściennej powinna ściśle odzwierciedlać typowe dla stylu zasady kreacji. Kwiaty to świetny motyw w rustykalnym królestwie, a kubizm w nowoczesnym lub art-deco. Metalowe tablice natomiast wspaniale uzupełnią przestrzeń stylowego loftu.
Wybór dekoracji ściennej i jej kompozycji nie należy do tych najbardziej oczywistych. Wszystko zależy od efektu finalnego jaki chcemy osiągnąć, od ogólnej koncepcji i naszego gustu. Ten ostatni aspekt jest niezwykle ważny, bo rezultat ma wyrażać naszą osobowość, wrażliwość czy zainteresowania. Jeżeli jesteśmy artystami i sami tworzymy fotografie czy malujemy obrazy nie bójmy się wyciągnąć własnej sztuki i zaprezentować jej najbliższemu światu. Galeria własnych prac to świetny pomysł na zagospodarowanie pustych ścian, a jednocześnie najlepszy sposób na dodanie wnętrzu wyjątkowości. Uzupełnianie stylizacji o obrazy to także umiejętność wydobywania z otoczenia tego co najlepsze. Możemy subtelnie dopełnić wnętrze lub urozmaicić stonowaną przestrzeń mocną barwą.
Jakie triki dekoracyjne na ścianach możemy zastosować?
Sposobów na dekorowanie wnętrza obrazami, fotografiami, plakatami jest naprawdę wiele. Istnieją jednak rozwiązania, które mogą podnieść walory estetyczne ściennej kreacji. Pierwszym z nich jest spójne aranżowanie za pomocą jednej serii malarskiej, fotograficznej lub graficznej. Nawiązujący motyw, użycie tych samych farb, odcieni kolorystycznych, korzystanie z podobnych technik graficznych sprawi, że nasze lokum nabierze eleganckiego i bardzo zrównoważonego charakteru. Na drugim biegunie projektowania przestrzeni ściennej jest eklektyzm. Różnorodne ramy, wielkości obrazów, mieszanie technik sprawia, że mamy poczucie przebywania w artystycznym otoczeniu pełnym wysublimowanych detali. Pamiętajmy wtedy o umiarze, bo łatwo tutaj o przesadę. Innym ciekawym zabiegiem zwiększającym atrakcyjność wnętrza jest wspólny mianownik dekoracji. Takim elementem może być na przykład barwa o zbliżonym odcieniu pojawiająca się na wszystkich powieszonych dekoracjach ściennych lub kreska przypominająca szkic.
W niektórych stylizacjach doskonałym sposobem urozmaicenia przestrzeni są mocne punkty kolorystyczne. Obraz, a właściwie jego intensywna barwa, może subtelnie podkreślać ciekawą grę kontrastów. Żółty fotel doskonale odnajdzie się w towarzystwie zielonej abstrakcji, a czerwień akrylowego malunku przyciągnie wzrok wśród kobaltowych szafek. Dobrą radą dla osób uwielbiających klasyczne, stonowane wnętrza jest powieszenie intensywnego dekoru. Kolejnym aspektem, na który zwracamy szczególną uwagę podczas dekorowania ścian, jest kompozycja, czyli ułożenie ramek i obrazów. To tutaj możemy wykazać się prawdziwym wyczuciem smaku. Połączmy drobne ramki z wielkimi obrazami i wieszajmy na różnych wysokościach. Efekt końcowy zależy w głównej mierze od nas i naszej pomysłowości. Nie ma tutaj jednej dobrej rady, prócz tego aby trzymać się zasad wybranego stylu wnętrza. Tam gdzie możemy sobie na to pozwolić zastosujmy ekstrawagancję. W przypadku szalenie eleganckich wnętrz zachowajmy umiar i schludny minimalizm. Na koniec pamiętajmy, że sztuka wymaga odpowiedniej prezentacji. Wybierzmy dopasowane ramy oraz punktowe oświetlenie. Gdy za oknem zapadnie ciemność ulubione dzieła będą wybijać się z tła ściany.
Świetnie odnajdą się w wąskim przedpokoju, urozmaicą ścianę wokół telewizora, zawisną w sypialni nad łóżkiem, albo dodadzą elegancji łazience czy kuchni. Obrazy w ramach i bez możemy wieszać dosłownie wszędzie. Najlepszymi miejscami do prezentacji sztuki są punkty, które natychmiast po przekroczeniu progu przyciągają uwagę i wymagają odpowiedniej oprawy. Jeśli marzymy o własnym, szczególnym miejscu na ziemi nie możemy zapomnieć o detalach. Każdy skrawek podłogi i ściany wypełnijmy ważnymi dla siebie przedmiotami. Niezależnie od stylu lokum oprawiona w ramę sztuka czy wspomnienie sprawią, że wnętrze nabierze wyjątkowego klimatu.